قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / گاه علت بی اشتهایی کودکان، مادران هستند ….
بی اشتهایی کودک
بی اشتهایی کودک

گاه علت بی اشتهایی کودکان، مادران هستند ….

گاه علت بی اشتهایی کودکان، مادران هستند ….

 

در ایران در حدود هشت صدهزار کودک زیر پنج سال، کوتاه قد متوسط تاشدید هستند؛ یعنی کودکان به دلیل مصرف نکردن غذای کافی، کمکم بدن کودک خودش را با این وضع وفق می دهد، قد و قامتش کوچک می شود تا بتواند با غذای کم به بقای خود ادامه دهد.

بسته پفک در دست  مادر که با کمال محبت این تکه شور و چرب و خوشمزه را در دهان کودک خود می گذارد و به خود افتخار میکند که فرزندش را از احساس کمبود تغذیه ای، رها کرده است. در صورتی که به دنبال خوردن پفک، آب می خورد؛ در نتیجه احساس سیری کاذب کرده و از خوردن غذای سفره محروم شده و دچار کمبود تغذیه می شود.

 

واقعا داریم چه می کنیم… ؟!

 

به دست خودمان کودک را از غذا واقعی و اصلی دل زده و او را بی اشتها می کنیم. داریم از اول زندگی، فرزند دلبندمان را به سمت شورخواری ، کاهش ضریب هوشی، فشار خون، سکته قلبی و مغزی، سرطان، تندخویی، اضطراب، پوسیدگی دندان و … میبریم.

جالب است، همیشه برای فرزندمان، داستان مادربزرگ را تعریف می کنیم که هر روز قبل از رفتن به مدرسه جیبهایمان را از نخودچی و کشمش پر می کرد. به خودمان می بالیم که عصرانه نون پنیر گردو داشتیم. ۵۰ درصد غذای کودک باید از پروتئین باشد، آن هم از منابع گیاهی که قسمت اعظم آن را حبوبات به ویژه عدس، لوبیا، نخود، سویا و…. تشکیل میدهد.

 

تغذیه بهتر 

 

اگر به بچه هایمان یاد بدهیم که صبحانه بخورند، اگر کیف بچه هایمان را از مغزیجاتی، مثل نخودچی، کشمش، مویز، بادام زمینی، فندق و پسته پر کنیم و اجازه ندهیم به سمت موادخوراکی ناسالم و خالی از مواد مغذی بروند، آنگاه در حق آنها مادری کرده ایم.

اگر ما بزرگترها غذای سالم را با علاقه و رغبت بخوریم و تمایلی به مواد غذایی چاق کننده و مضر نشان ندهیم، احتمال اینکه کودک روش دیگری را پیش بگیرد، خیلی کم است.

مطلب پیشنهادی

دستگاههای ارتدنسی پیشگیری

آشنایی با روش ارتدنسی پیشگیری

آشنایی با روش ارتدنسی پیشگیری   بسیاری از ناهنجاریهای دندانی فکی را میتوان در دوران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *