گرفتگی صدای خود را جدی بگیرید !!


 گرفتگی صدای خود را جدی بگیرید !!

 گرفتگی صدای خود را جدی بگیرید !!

 

عوامل ایجاد یا تشدید کننده:

داد زدن، سرماخوردگی، هوای سرد، پنیر ادویه، سرخ کردنی (خصوصاً با روغن آفتابگردان)، تخمه آفتابگردان ، بادام شور، فندق شور، پسته شور، بادام هندی شور، شیرینی، شکلات  گرمی (خوراکی های تند و شیرین)، پرز میوه به، کمبود «نقره طلا- مس». فلافل، ترشی.

درمان:

روزی یک عدد سیب قرمز، کمپوت سیب قرمز، «شیر + خرمالو عسل» را در مخلوط کن بریزید و میل کنید، شیر هویج + عسل، فرنی «نشاسته + شیر + عسل + کمی زنجبیل»، پره های فلوس در آب جوش عرق «کاسنی + آویشن + بهار نارنج»، خیسانده «عناب + سپستان». یک نارنج را دو نیم کنید و روی هر دو نیمه پودر نبات بریزید و نیم ساعت روی بخاری یا شوفاژ (با حرارت بالا) طبخ کنید و سپس آب حاصل از چلاند آن را کم کم مک بزنید؛ غرغره  جوشانده کلم قرمز، بخور با آب غرغره  با جوشانده  گل همیشه بهار، مربای تمشک سیاه، آب شلغم عسل، جعفری، کرفس، پونه، لعوق صنوبر، پوآرو.

چرا گرفتگی صدا ایجاد می شود؟

تارهای صوتی که نوارهای کوچک ماهیچه ای در گلو هستند، با تنفس حرکت می کنند و هنگام حرف زدن دچار لرزش می شوند. وقتی صدا می گیرد که چیزی مانع از انجام درست لرزش آنها شده است.این چیز معمولا التهاب است (در اثر داد زدن برای تشویق تیم مورد علاقه، حرف زدن زیاد با صدای بلند، فریاد زدن بر سر کودکان یا حتی آواز خواندن با صدای بلند)سرفه نیز مانند گرفتگی صدا ممکن است بر اثر پدیده رفلاکس یا برگشت اسید معده اتفاق بیفتد که در این گونه موارد بادرمان مشکل رفلاکس، سرفه نیز برطرف می شود.
ورم تارهای صوتی ممکن است به دلایل گوناگونی مثل سرماخوردگی های ویروسی، عفونت گلو وسینوزیت، استفاده بیش از حد از گلو وحنجره مثل داد و فریاد کردن و صحبت کردن با صدای بلند به مدت طولانی، پدیده رفلاکس یا برگشت غذا از معده به مری (در این افراد گرفتگی صدا در اول صبح بیشتر است و علاوه برآن علائم دیگری هم مثل سوزش سردل یا بدبو و بدمزه شدن صبحگاهی دهان وجود دارد)، دود سیگار، حساسیت های غذایی، دارویی یا فصلی، تغییرات یا مشکلات هورمونی و بالاخره اضطراب و استرس اتفاق بیفتد.

آیا قرقره کردن گرفتگی گلو را برطرف می کند؟

برخلاف عقیده شایع، قرقره کردن با دهانشویه، عملا گرفتگی صدا را بیشتر می کند. بیشتر دهانشویه ها دارای الکل هستندو تارهای صوتی را بی آب می کنند. البته محلول های قرقره اصلا به تارهای صوتی نزدیک هم نمی شوند بلکه خود عمل قرقره کردن مضر است، چون تارهای صوتی را به هم زده و تورم آنها را بیشتر می کند.

اما شست وشوی دهان و بینی با محلول آب و نمک رقیق یا سرم شست وشو، انجام این کار به صورت روزانه باعث پاک شدن راه های تنفسی و سینوس ها از عوامل بیماری زا و حساسیت زا می شود؛ لذا هم در پیشگیری و هم در درمان بیماری های تنفسی و سرفه ناشی از آن بسیار موثر است

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد