قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / گرفتگی ماهیچه را چگونه درمان کنیم؟!
گرفتگی ماهیچه
گرفتگی ماهیچه

گرفتگی ماهیچه را چگونه درمان کنیم؟!

گرفتگی ماهیچه را چگونه درمان کنیم؟!

ماهیچه درد و گرفتگی ماهیچه

دلایل به وجود آمدن دردهای ماهیچه، مختلف و متنوع است. بیشترین دردها به خاطر فشار و کار کشیدن زیاد از ماهیچهها است (گرفتگی ماهیچهای و عضلانی) اختلالات گردش خون در دردهای مربوط به سرماخوردگی  و تب  در زمان ابتلا به روماتیسم و یا آسیب هایی مانند ضرب دیدگی و کوفتگی، گرفتگی ماهیچه  ساق پا هنگام خواب در شب، به احتمال زیاد خبر ازآسیب دیسک ها میدهد. همچنین عدم تعادل میزان آب و نمک در اندام های بدن نیز میتواند باعث گرفتگی ماهیچه ها شود. گرفتگی ماهیچه  ساق پا به شکل متداول نشانه  از کمبود منیزیم در بدن است. در مواقع

بسیار نادر شروع یک گرفتگی و انسداد عمیق در رگهای پا (انسداد رگها در اثر انعقاد خون) با دردهای شبیه به گرفتگی ماهیچه میباشد

 پیشگیری از گرفتگی ماهیچه

به تغذیه  مناسب خود توجه داشته باشید. در هنگام فعالیت های ورزشی شما نه تنها عرق بدن را دفع می کنید بلکه به همراه آن املاح و مواد معدنی بسیار مفید را نیز از دست میدهید. سعی کنید این املاح ترشح شده به صورت عرق را با خوردن نوشیدنی های املاح دار جایگزین کنید، همچنین خوردن موز خشک و زردآلوی خشک که حاوی مقدار فراوانی کالیوم (پتاسیم) هستند از گرفتگی ماهیچه ها، جلوگیری می کنند.

چگونه درمان  کنیم؟

گرفتگی ماهیچه ساده را می توان به این شکل درمان کرد؛ ماهیچه گرفته را چند بار به صورت غیرفعال بر عکس جهت گرفتگی بکشید. به عنوان مثال در هنگام گرفتگی ماهیچه  ساق پا چند ثانیه ای باید تمام پا را به شدت تکان بدهید، اما زمانی که این گرفتگی شدید است، روی زمین بنشینید و انگشتان پا را با دست به سمت خود بکشید و بعد پا را کاملاً دراز کنید. بعد ماهیچه را به آرامی ماساژ دهید. بهتر است این ماساژ را با کرم انجام دهید.

مراجعه به پزشک :

زمانی که به صورت دائم دچار گرفتگی ماهیچه ای می شوید و دلیل خاصی برای آن ندارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

گرفتگی ماهیچه:

اگر شما دائما دچار گرفتگی ماهیچه  ساق پا می شوید. می توانید با استفاده از کمپرس ها و یا پارچه  گرم وسونا باعث شل شدن ماهیچه ها می شود. گرفتگی ماهیچه  در اثر انجام حرکات سنگین ورزشی و زخمی شدن و آسیب دیدگی جزئی تارهای ماهیچه ای به وجود میآید. به دنبال آن یک واکنش عفونی موضعی تولید میشود. که دردها رابه وجود  می آورد. اما بدون هیچ گونه عارضه ای دوباره خوب میشود.گرفتگی ماهیچه  با ورزشی های سبک و با احتیاط ماساژ و گرم نگه داشتن وانجام ندادن حرکات سنگین و فشار آور تسکین مییابد. شمابایددرھرحال هنگام وجود بار و فشارهای سنگین مقدار کافی مایعات بنوشید (دو لیتر در روز)چیزی که با عث کاهش درد و احساس خوشانید میشود، حمام داغ، رفتن به سونا و مالش با روغنهای گیاهی و یا پماد است.

موارد مورد استعمال :

روغن میوه گیاه خرنوب (روغن قرمز) باعث افزایش استراحت و آرامش ماهیچه ها میشود. این روغن را به عنوان روغن ماساژ می توانید از داروخانه ها، خریداری کنید. به کمک یک دوش آب گرم و یا خوابیدن درون آب داغ می توانید ازاحتمال گرفتگی ماهیچه جلوگیری کنید منیزیم دارای یک نقش بسیار مهم در متابولیسم و  سوخت و ساز ماهیچه هااست گرفتگی های عضلانی می توانند اخطاری برای کمبود این عنصر در بدن باشند. میزان مصرف روزانه منیزیم مورد نیاز بدن ما از طریق غذاهایی که مصرف می کنیم اغلب کافی نمیباشد، به همین علت برای پیشگیری و درمان گرفتگی ماهیچه مصرف آن پیشنهاد می شود.

وسیله درمان داروها :

برای درمان گرفتگی ماهیچه ها، گیاهان دارویی و داروهای شیمیایی نیز وجود دارند که به صورت جوشانده، روغن و پماد میتوان برای مصرف خارجیاستفاده کنیم.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *