گروه های غذایی مهم در دوران بارداری 


گروه های غذایی مهم در دوران بارداری 

گروه های غذایی مهم در دوران بارداری 

 

پروتئین ها و کلسیم: دومین سطح از هرم شامل غذاهایی است که از لحاظ پروتئین و کلسیم غنی هستند، از جمله گوشت، مرغ، ماهی، آجیل ها، دانهها، تخم مرغ و فراورده های شیر، مانند پنیر، ماست و البته خود شیر. می توانید دو تا چهار وعده پروتئین، و سه یا چهار وعده لبنیات در روز میل کنید. یک وعده مرغ، بوقلمون، گوشت کم چربی یا ماهی تقریبا ۵۶ / ۵ تا ۸۴ / ۵ گرم می شود.

دو وعده ی غذاخوری کره ی بادام زمینی با یک عدد تخم مرغ، برابر با ۲۸/۳۵ گرم گوشت است.

میوه ها و سبزیجات: ردیف یکی مانده به آخر در هرم غذایی، مربوط به گروه میوه ها و سبزیجات است. لازم است سه یا چهار وعده از هر یک از اینها مصرف کنید. میوه ها و س بزیجات نه تنها منبع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی است، بلکه فیبر نیز فراهم می کند، که در دوران بارداری برای کمک به کاهش یبوست، از اهمیت زیادی برخوردار است، سبزیجات منبع غنی ای از ویتامین های آ، ث، و فولات، مانند آهن است. میوه ها نیز مقدار مناسبی از ویتامین های آ، وث و همین طور پتاسیم دارد.

کربوهیدراتها (قندها) و غذاهای نشاسته دار: آخرین ردیف در هرم که بزرگترین و بیشترین سهم غذایی را شامل می شود، متشکل از غذاهایی چون نان غلات، ماکارونی، برنج، و غلات دیگر است. این گروه از آنجا که کربوهیدراتهای مرکب را فراهم می سازد، که منابع انرژی زای درازمدت است، اهمیت دارد. به علاوه، غلات منبع سرشاری از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر است.

لازم است روزانه به طور متوسط، در حدود هشت تا ده وعده از این گروه مصرف کنید.  حتی اگرچه این مقدار غذا ممکن است بسیار زیاد به نظر بیاید، برآورده کردن این احتیاجات راحت تر از چیزی است که فکر می کنید. یک برش نان، چند عدد بیسکویت ترد، یا نصف فنجان ماکارونی، هریک فقط یک وعده ی غذایی را تشکیل می دهد. اگر شما هم مانند اکثر ما باشید، هنگامی که می نشینید و سفارش اسپاگتی پریماورا و میگوی مارینارا می دهید، معمولا بیش از یک فنجان می خورید. از این گذشته، می توانید با توجه به غذاهایی که از غلات سبوس دار است، به جای استفاده از کربوهیدرات های فراوری شده مانند شکر تصفیه شده، خطر مشکلات مزمن سلامت خود را کاهش دهید.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد