قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / گزانتلاسما و التهاب پلک چگونه درمان می شود؟
گزانتلاسما و التهاب پلک
گزانتلاسما و التهاب پلک

گزانتلاسما و التهاب پلک چگونه درمان می شود؟

گزانتلاسما و التهاب  پلک  چگونه درمان می شود؟ 

التهاب پلک

این عارضه التهاب حاشیه پلک است که با ایجاد شوره همراه است. پلک پوسته پوسته و

قرمز میشود و خارش دارد.

درمان: پلکهای خود را دو بار در روز با آب گرم و صابون بشویید. شوره را با شامپوهای طبی درمان کنید و صورت خود را نیز با همان شامپو بشویید. در صورت تداوم التهاب به پزشک مراجعه کنید. او ممکن است پماد تجویز نماید.

برآمدگی های پلک (Chalazion)

این عارضه تورم بدون درد پلک است و در اثر انسداد یکی از غدد مبومیان (Melbomian) که چشم را نرم میکند، ایجاد می شود. شما معمولاً میتوانید با استفاده از کمپرس مرطوب و گرم و مالش ملایم انگشت روی برآمدگی برای رفع انسداد، آن را درمان کنید. اگر این برآمدگی طی چند هفته برطرف نشد به پزشک مراجعه کنید. برآمدگیهای بزرگ پلک ممکن است نیاز به شکافتن داشته باشد.

گزانتلاسما(Xanthelasma)

گزانتلاسما برآمدگی زرد رنگ، سفت و کوچکی است که زیر پوست پلک بنا به علتی که بخوبی مشخص نیست، تشکیل می شود و بی ضرر است. ممکن است از نظر زیبایی تمایل به خارج کردن آن داشته باشید ولی این عارضه اغلب عود میکند.

رتینوبلاستوم چیست 

رتینوبلاستوم یک غده بدخیم شبکیه است که در کودکان پدید می آید. انحراف چشم اغلب تنها علامت این عارضه است که در صورت بروز این علامت همواره باید معاینه توسط پزشک انجام شود. اگر این غده به طور زودرس کشف شود با پرتودرمانی یا لیزر درمانی می توان آن را معالجه کرد. در موارد پیشرفته برای جلوگیری از گسترش غده ممکن است خارج کردن چشم ضروری باشد.

ملانوم بدخیم

ملانوم بدخیم شایعترین غده اولیه چشم است. این غده از لایه مشیمیه چشم سرچشمه میگیرد و غالباً هنگام معاینات معمولی چشم کشف می شود. این غده ها در صورت عدم شناسایی می توانند منجر به از دست رفتن تدریجی بینایی در چشم مبتلا شوند

درمان: در صورت کوچک بودن غده ممکن است آن را با پرتودرمانی یا لیزر درمانی معالجه کرد و چشم را نجات داد. غده های بزرگتر با خارج کردن چشم درمان می شود.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *