قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / گزنه؛ از ریزش مو تا دیابت
گزنه
گزنه

گزنه؛ از ریزش مو تا دیابت

گزنه؛ از ریزش مو تا دیابت

استفاده از گیاه گزنه جلوی ریزش موی سر را میگیرد و در برخی موارد نیز موی سر دوباره می روید. اعضاره برگ این گیاه می تواند میزان قند خون در افراد دیابتی را به صورت قابل توجهی کاهش دهد.

گزنه گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه آن چهار گوش است و به طور قائم تا ارتفاع یک متر بالا میرود. نام های دیگر آن عبارت است از: گزنه کبیر، گزنه دو پایه، گزنه سفید (انجره)، گزما، گزنک و این گیاه در خرابه ها، باغ ها و نقاط مرطوب که چهار پایان از آن عبور میکنند به حالت خودرو می روید ریشه این گیاه خزنده بوده و در ناحیه ای که سبز می شود کم کم تمام منطقه را فرا می گیرد.

ساقه این گیاه را پرزها و تارهای مخروطی شکل پوشانده که در صورت لمس کردن ساقه به دست میچسبد و پوست را می گزد که تولید خارش و سوزش می کند و شاید به همین دلیل آن را گزنه نامیده اند. تخم آن نرم، ریز و تیره رنگ و مانند تخم کتان است. قسمت مورد استفاده این گیاه برگهای تازه، ریشه، شیره و دانه آن است و طبعآن گرم و خشک است.

برای پاک کردن مثانه، رفع عفونت مثانه و دفع سنگ از مثانه، برگ گزنه را همراه با ریشه شیرین بیان دم کنید و بنوشید. گزنه گیاهی است که از دوران ما قبل تاریخ نیز وجود داشته و مردم آن زمان از آن برای تغذیه استفاده می کرده و از خواص درمانی آن اطلاع داشته اند. جالینوس حکیم که در قرن دوم میلادی زندگی می کرد آنرا برای رفع سرماخوردگی و بیماریهای دستگاه تنفسی به کار میبرد.

گزنه مو را تقویت کرده و از ریزش موی سر جلوگیری می کند، حتی در بعضی ازموارد موی سر دوباره می روید. برای استفاده از این خاصیت ۶ گرم سر شاخه ها و برگها و ریشه گزنه را به تنهایی و یا با ۳۰ گرم چای کوهی در یک لیتر آبجوش بریزید و آن قدر بجوشانید تا حجم مایع به نصف برسد، شبها مقداری از این مایع را به سر بمالید و صبح بشویید. اما برای براق شدن و جلا دادن به موها بعد از شستشویی استر موها را با چای گزنه ماساژ دهید. بدین منظور یک قاشق چای خوری برگ گزنه خشک را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید بماند. ماساژ دادن با این چای، شوره ستر را برطرف می کند. دستگاه هاضمه را تقویت می کند، ادرار را زیاد میکند، برای درمان بیماری قند مفید است بدین منظور یک فنجان چای گزنه را سه بار در روز بخورید. یافت. ترشح شیر را در زنان شیرده زیاد می کند، اخلاط خونی را برطرف می کند، بیماری های پوستی را برطرف می کند. برای باز کردن عادت ماهیانه از دانه گزنه استفاده در درمان کمخونی موثر است و تعداد گلبولهای قرمز را زیاد می کند.

اگر در ادرار خون وجود داشته باشد گزنه آن را برطرف می کند. با گزنه عرق آور است، پاک کننده اخلاط سینه، ریه و معده است، نیروی جنسی راتقویت، گرفتگی های کبدی را رفع می کند برای از بین بردن زگیل، ضماد برگهای تازه آن را روی زگیل بمالید.

برای پاک کردن مثانه، رفع عفونت مثانه و دفع سنگ از مثانه، برگ گزنه را همراه با ریشه شیرین بیان دم کنید و بنوشید. برای التیام زخم ها و زخم های سرطانی از ضماد تخم گزنه مخلوط با عسل استفاده کنید، برای برطرف کردن کهیر از جوشانده گزنه به مقدار سه فنجان در روز بنوشید. درد نقرس را کاهش میدهد. برای برطرف کردن ناراحتی های زنانه قبل از عادت ماهیانه از چای گزنه استفاده کنید.

ناراحتیهای کلیه را برطرف میکند. ضماد آن درد عضلانی را برطرف می کند. کرم معده و روده را از بین می برد. درمان کننده بواسیر است. برای برطرف کردن درد رماتیسم، برگهای تازه آن را روی پوست بمالید. گزنه میکروب کشی قوی است و خاصیت نیروبخشی فراوانی دارد. گزنه از نظر طب سنتی دافع بلغم بوده و در تسکین دردهای مفصلی و رماتیسمی ناشی از بلغم فاسد در بدن موثر است. جوشانده گزنه در رفع یرقان، ناراحتیهای کبدی و همچنین دفع سنگ کیسه صفراموثر است.

در ناراحتی آرتروز، بستن مقداری گزنه تازه به ناحیه مذکور، باعث تسکین درد و درمان (در دراز مدت) می شود. همچنین روغن گزنه در درمان بیماری های مفصلی بسیار موثر است.

نکاتی در مورد مصرف گزنه

تماس گزنه با پوست موجب سوزش و خارش می شود (البته تأثیر درمانی دارد). گزنه دافع پتاسیم است. گاهی در بعضی افراد، مصرف خوراکی آن باعث نفخ می شود.

طرز استفاده 

دم کرده گزنه: مقدار ۴۰ گرم برگ گزنه را در یک لیتر آب جوش ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید. مقدار مصرف آن سه فنجان در روز بعد از غذا است.

جوشانده گزنه: مقدار ۳ گرم گزنه را در یک لیتر آب ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه آن را بجوشانید این جوشانده برای تصفیه خون مفید است. مقدار مصرف آن یک فنجان بین غذاها در روز است.

چای گزنه : مواد لازم: یک قاشق غذاخوری سرپرگزنه خشک یا تازه (برابر با یک مشت کوچک)، یک تکه نبات متوسط (برابر با ۵ حبه قند بزرگ از نظر سایز)، ۲ لیوان آب سرد.

طرز تهیه: همه مواد را در ظرف درداری ریخته، پس از آن که مواد روی شعله مستقیم به جوش آمدند، ۳ تا ۵ دقیقه آن را با شعله بسیار کم دم می کنیم.

مضرات 

گزنه اگر بیش از حد استفاده شود ممکن است برای رودهها و کلیه ها مضر باشد بنابراین بهتر است با صمغ عربی و کتیرا خورده شود. مقدار مصرف بیش از ۱۰گرم در روز ممکن است باعث بند آمدن ادرار شود. زنان باردار و کودکان باید از مصرف آن خودداری کنند.

 

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *