قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / گشنیز ،آرامشبخش و خواب آور …
گشنیز
گشنیز

گشنیز ،آرامشبخش و خواب آور …

گشنیز ،آرامشبخش و خواب آور …

گشنیز 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی گشنیز است .گشنیز نوعی سبزی با نام علمی Coriandrum sativum است. این گیاه بومی جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا است و ارتفاع آن تا نیم متر هم می‌رسد. اغلب گشنیز تولید ایران که حدوداً ۶۵ درصد کل کشور می‌باشد در شهرستان نهاوند استان همدان و بقیه در شهرستان‌ نظیر اقلید و… برداشت می‌شود

نام های دیگر گیاه گشنیز در طب سنتی عبارت است از:در کتب طب سنتی با نام « کزبره» و «جلجلان» (گشنیز خشک) آمده است گیاهی است از خانواده Umbelliferae نام علمی آن CoriandrumSativum Lمیباشد.

خواص گشنیز

داروی گیاهی نرم کردن سینه

در سرتاسر خاور زمین از جنوب مغولستان تا جنوب شرقی آسیا تخم گشنیز به عنوان ادویه و به عنوان داروی مقوی معده و رفع کننده  سوء هاضمه و بادشکن مصرف می شود. در چین و ژاپن از تخم گشنیز برای نرم کردن سینه و تونیک و مقوی و رفع کننده  تب  نوبه  استفاده می شود.

درمان گیاهی سرما خوردگی

برای این کار جوشانده تخم آن را می نوشند یا به صورت بخور آن را به صورت و گردن میدهند. جوشانده تمامی گیاه و عرق گشنیز اغلب برای رفع سرفه و سرماخوردگی و سرخک به کار میرود. گیاه گشنیز مسکن و آرام بخش است و برای مبارزه و مقابله با آثار سموم از ته که از فساد پروتئین حیوانی و گیاهی حاصل میشود مفید است.

درمان گیاهی سرخک

اصطلاحاً مسمومیت حاصل سموم از ته را مسمومیت پوتاماین (Potamaine Poisoning) مینامند. در هندوچین تنطور ریشه و برگ گشنیز را روی دانه  سرخک اطفال می مالند و از تخم گشنیز به عنوان خواب آور و قاعده آور استفاده میشود.

داروی گیاهی ضد زکام

کشنیز ضد زکام است و ضد اسپاسم و شیرزا می باشد یعنی ترشح شیر را افزایش میدهد. تخم گشنیز در صنعت داروسازی برای از بین بردن بو نامطبوع سایر دارو به کار میرود. در شبه جزیره مالایا برای تب  روماتیسمی و در استعمال داخلی برای رفع سرفه و ضد قی و به عنوان دارویی مقوی خورده میشود. اسانس میوه گشنیز خاصیت تحریک پوست را دارد و از نظر طبیعت طبق نظر بقراط سرد و خشک است و طبق نظر شیخ الرییس ابوعلی سینا کمی گرم و به نظر جالینوس تمام آن گرم است. 

داروی گیاهی خواب اور

طبق نظر اطبا سنتی خوردن ۳۰ گرم آب و عرق گشنیز به ویژه همراه با سرکه و سماق خواب آور است و ضماد آن همراه با شیر دختران برای رفع ضربان چشم نافع است.

درمان گیاهی دندان درد

مضمضه و جویدن گشنیز جهت رفع جوش  دهان و تسکین سوزش آن همچنین تسکین درد دندان و سرفه و تنگی نفس گرم و تر خفقان مفید می باشد.

داروی گیاهی اشتها آور

اگر ۳۰ گرم از آب آن با شکر خورده شود، اشتهاآور و خوابآور است و مانع ترش شدن غذا در معده میشود. خوردن گشنیز صفرا را تسکین میدهد و تشنگی را رفع میکند و مانع ترش شدن غذا در معده میشود. همچنین قی را بند می آورد و مانع تحریک جنسی می شود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *