قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / گلودرد را بدون دارو درمان کنید…
گلودرد
گلودرد

گلودرد را بدون دارو درمان کنید…

گلودرد را بدون دارو درمان کنید…

گلودرد 

گلودرد که به آن التهاب گلو (التهاب حلق یا فارنژیت؛ pharyngitis) هم گفته می شود، التهاب دردناک ناحیه گلو است که در اغلب موارد(۹۰٪) ناشی از عفونت ویروسی است و در سایر موارد منشأ باکتریایی دارد. بعضی موارد فارنژیت در اثر تحریک عواملی مانند مواد آلوده کننده یا مواد شیمیایی ایجاد می شوند.

گلودردهای ویروسی

در اثر انواع مختلف عفونت های ویروسی ایجاد می شوند؛ از جمله:آدنووویروس ها (شایع ترین ویروس های ایجاد کننده گلودردهای ویروسی هستند و به طور معمول، میزان بزرگی غدد لنفاوی گردن در آنها خفیف است و موجب قرمزی حلق نمیشوند ولی گلودرد شدید تولید می کنند)؛ “آرتومیگزوویریدا” (عامل ایجاد آنفلوآنزا که با بالارفتن سریع و شدید دمای بدن، سردرد و درد عمومی بدن و گلودرد همراه است)؛ “مونوکلئوز عفونی ” (یا تب غذاهای که در اثر ویروسی اپشتاین بار pStein-Barr ایجاد و با تورم قابل ملاحظه غده لنفاوی و التهاب لوزه همراه با ترشح چرک و قرمزی و تورم قابل توجه حلق شناخته می شود)؛ “ویروس هرپس ساده” (HerpeSSimplex، که می تواند موجب بروز زخم های متعدد دهانی شود) و «سرخک».

گلودردهای باکتریایی (Group A Streptococcus)Aoss 55شایع ترین عاملی باکتریایی گلودرد، استرپتوکوک است و از طریق وجود باکتری در هوا و گاهی، تماس مستقیم با بزاقیا ترشحات بینی فرد مبتلا انتقال مییابد. گزارش هایی از انتقال بیماری از طریق غذا و به ویژه شیر آلوده وجود دارند.برخلاف گلودرد آدنوویروسی، نشانه های بیماری عمومی تر هستند و علایم بیشتری وجود دارند. معمولاً غدد لنفاوی بزرگ و حساس و گلو قرمز روشن، متورم و ملتهب است و ممکن است تب، سردرد و درد عضلانی و مفصلی موجود باشد. تهوع، استفراغ و درد شکم در بچه ها شایع تر است. اغلب تشخیص میان علل ویروسی و باکتریایی گلودرد ممکن نیست (مگر از طریق کشت حلق یا تست سریع استرپتوکوک). ممکن است بعضی از عوارض ناشی از دستگاه ایمنی شامل موارد زیر روی دهند: “مخملک”، ” تب روماتیسمی” (که امروزه به ویژه در کشورهای توسعه یافته با استفاده از آنتی بیوتیکها شیوع آن کم شده است)، «گلوومرولونفریت استرپتوکوکی» (التهاب کلیه بعد از عفونت استرپتوکوکی حلق) و بسیار به ندرت “عفونت ثانویه پشت لوزه ها” که ممکن است موجب سپتی سمی (عفونت خونی) کشنده شود و این اختلال، «سندرم Lemierre» نام دارد.

درمان گلودرد 

1) مصرف مایعات را دو برابر معمول کنید. مایعات باعث رقیق‌شدن خلط و تسریع خروج آن می‌شود.
2) از عسل و لیمو ترش استفاده کنید. یک قاشق عسل و آب یک عدد لیمو ترش را در یک لیوان آب داغ حل کنید و بگذارید در دمای اتاق سرد شود و سپس آن‌را جرعه جرعه بنوشید. عسل درد گلو را تسکین داده و لیمو به کاهش خلط کمک می‌کند

3) آب نمک ولرم غرغره کنید. نصف قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل، آن را غرغره کرده وسپس آب دهانتان را تف کنید. این کار هم باعث تسکین گلودرد و هم خروج آسان تر ترشحات می‌شود.
4) آب‌نبات بمکید. این کاربه خودی خود آرام بخش نیست، اما با تحریک بزاق موجب شست و شو و تمیز‌شدن حلق می‌شود.
5) هوای منزل را مرطوب نگه‌ دارید. این کار از خشک‌شدن غشای مخاط راه تنفسی جلوگیری کرده و سوزش آن را کم می‌کند تا بتوانید راحت‌تر بخوابید. آب دستگاه بخور را هر روز عوض کنید و حداقل هر 3 روز یک بار آن را بشویید تا از تجمع قارچ‌ها و باکتری‌های مضر در آن جلوگیری شود.
6) سیگار نکشید. دود سیگار گلو را تحریک می‌کند. حداقل وقتی شما یا کودکتان بیمار هستید، سیگار نکشید و از تمام گازهایی که بر اثر پاک کننده‌های خانگی (مثل سفیدکننده یا جرم‌گیر) یا بوی رنگ متصاعد می‌شود، دوری کنید.

7) اگر گلودرد موجب تغییر صدای شما شده، به این معنی است که تارهای صوتی شما بر اثر التهاب آسیب دیده‌اند؛ بنابراین صحبت‌کردن برای شما خوب نیست و ممکن است باعث لارنژیت و قطع صدای شما شود.
8) اگر بیمار هستید، مرخصی گرفته و یکی دو روز در منزل استراحت کنید. خستگی در زمان بیماری نه تنها موجب تشدید بیماری خواهد شد، بلکه رفتن شما به محل کار ممکن است موجب بیمار‌شدن همکاران شما هم بشود.
9) آسان‌ترین و بهترین راه پیشگیری از بیماری، شستن مرتب و دقیق دست‌ها با آب وصابون است؛ به طوری که مالیدن دست‌ها به همدیگر حداقل 15 ثانیه ( به اندازه خواندن شعر یه توپ دارم قلقلیه) طول بکشد. اگر آب و صابون در دسترس نبود، می‌توانید از ژل‌های ضدعفونی کننده و میکروب‌کش استفاده کنید.
10) هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی خود را با دستمال بگیرید و سپس آن را در سطل آشغال بیندازید. درضمن یادتان نرود که از لیوان و حوله دیگران استفاده نکرده و از تماس دهان خود با گوشی‌های تلفن و شیر آب سردکن‌ها خودداری کنید.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *