گلو درد چرکی کودکان را جدی بگیرید!!!


گلو درد چرکی کودکان را جدی بگیرید!!!

گلو درد چرکی کودکان را جدی بگیرید!!!

گلودرد چرکی کودکان

گلودرد چرکی معمولاً نشانه ای از عفونت مجاری تنفسی است. گلودرد موجب احساس درد و زخم در ناحیه  گلو می شود. اگر شیرخوار قادر به بیان این حالت نباشد، اشکال و ناراحتی در بلع غذا (و امتناع از خوردن و آشامیدن) ممکن است نشانه ای از گلودرد باشد. گلودرد ممکن است در اثر التهاب و عفونت لوزه ها که عامل آن باکتری استرپتوکوکی است و یا عفونت ویروسی مجاری تنفسی از جمله سرماخوردگی و آنفلوآنزا ایجاد شود. اگر التهاب در ناحیه  دیگری مثل حنجره ایجاد شده باشد و کودک التهاب و عفونت حنجره (لارنژیت) داشته باشد ممکن است در گلو نیز احساس درد وناراحتی داشته باشد. اگر در پی بیماریهایی از جمله اوریون، غدد گردن دچار تورم شده باشد نیز امکان داردکودک در گلویش درد احساس کند.

آیا گلودرد خطرناک است؟

بیشترگلودردها خطر جدی ندارند. ولی اگر کودک نسبت به عفونت حاصل از باکتری استرپتوکوکی حساس باشد و دچار گلودرد چرکی استرپتوکوکی شده باشد ممکن است این عفونت بر قسمتهای دیگری از بدنش تأثیر بگذارد و عوارضی را ایجاد کند؛ عوارض وخیم احتمالی، در پی گلودرد چرکی شامل التهاب و عفونت کلیه (نفریت) و تبروماتیسمی می باشند.

در ابتدا چه باید بکنم؟

۱) اگر فرزندتان از گلودرد شکایت دارد و یا با علایمی مثل اشکال در بلع غذا و امتناع از خوردن، حدس میزنید که دچار گلودرد شده است، در زیر روشنایی کافی داخل گلوی اورا نگاه کنید؛ به این منظور در حالی که سر او کمی به عقب تمایل دارد، دسته  قاشقتمیزی را با ملایمت بر روی زبانش فشار دهید، سپس از او بخواهید حرف «آ» را کشیدهتلفظ کند: آا این کار موجب می شود که گلوی اوباز شود و شما بتوانید هرگونه تورم و احتمالاً بزرگ شدن لوزهها را مشاهده کنید.۲) انگشتان خود را در دوطرف گلوی کودک غدد بررسی کنید حرکت دهید و زیر چانه اش را لمس کنید. اگر غدددو طرف گردن دچار تورم باشد، شما در این حالتزیر انگشتانتان چیزی شبیه به نخود بزرگ بهاندازه  فندق را لمس خواهید کرد.۳) درجه  حرارت بدن کودک را از نظر بروز تب اندازه بگیرید.۴) اگر فرزندتان گلو درد دارد و ناخوش به نظر میرسد، تا مراجعه به پزشک او را بهمدرسه نفرستید.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر گلودرد پس از گذشت چند روز برطرف نشد و یا علاوه بر گلودرد، علایم دیگری از بیماری را در فرزندتان مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید. عفونتهای استرپتوکوکی گلو باید دقیق و به طور کامل درمان شود تا کودک دچار عوارض وخیم آننشود.

اقدامات پزشکی

 پزشک برای تشخیص علت ایجاد گلودرد، کودک را معاینه می کند. در صورتی که عفونت باکتریایی استرپتوکوکی عامل ایجاد گلودرد باشد، پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند.

چه کمکی می توانم بکنم؟

- برای برطرف شدن و کاهش گلودرد به کودک شربت مسکن (استامینوفن) بدهید.- به کودک آبمیوه و نوشیدنی و یا محلول آبلیمو در آب داغ (به همراه عسل) بدهید تا گلویش نرم شود.- به کودک مایعات کافی و غذاهای مایع از جمله سوپ بدهید و در صورتی که در بلع غذا مشکل داشته باشد، در صورت امکان غذایش را در مخلوط کن له کنید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد