گل طاووسی را بیشتر بشناسید ….؟؟


 گل طاووسی را بیشتر بشناسید ….؟؟

 گل طاووسی را بیشتر بشناسید ....؟؟

 گل طاووسی به صورت درختچه ای می روید که ارتفاع آن از یک متر تا یک متروسی سانتیمتر متغیر بوده و گاهی به چهارمتر نیز میرسد. در ماه اردیبهشت گل می دهد و گلهای آن تا ماه تیر دوام می آورد.گل، تخم و ساقه گل طاووسی در طب مصرف دارد و در تیرماه آن را می چینند و در جای بی رطوبت خشک می کنند.برای اینکه رنگ قشنگ گل طاووسی از دست نرود، نخست در کوره ملایمی آن را حرارت می دهند و بعد خشکش می کنند.

خواص گل طاووسی در تاریخ

بقراط حکیم که در سال های ۳۹۱ - ۴۶۰  قبل از میلاد مسیح می زیست خواص طبی گل طاووسی را کشف کرده بود و آن را برای جلوگیری از خونریزی و امراض رحم تجویز می کرد. بعد از بقراط حکیم، زکریای رازی در گلی طاووسی خواص ادرارآور یافته بود و در کتاب خود نوشته است گلی طاووسی تولید ادرار می کند، سنگ کلیه و مثانه را ریزریز کرده و خارج میکند و از تشکیل مجدد سنگ در کلیه و مثانه جلوگیری می نمایدگل زیبای طاووسی، مناسب برای گلدان های بزرگ و قابل استفاده در بالکن و حیاط منزل شماست. طاووسی درختچه ای است که اصلیت آن به مناطق مدیترانه ای و اسپانیا برمی گردد.برگ های این گیاه سبز تیره است و بر روی شاخه های محکمی قرار دارد. برگ ها کم تعداد هستند و در فصل های سرد می ریزند.این درختچه گلهایی به رنگ زرد، سفید و صورتی دارد که دارای عطری خوب است و از اوایل تا اواخر بهار برروی شاخه ها دیده می شوند.این گیاه آفتاب دوست است و قرار گرفتن در محیط بدون نور باعث می شود این درختچه گل ندهد.دمای ۱۵ تا ۲۰ درجه برای این گیاه ایده آل است.طاووسی به گرما حساس است و در برابر گرما واکنش نشان می دهد.خاک گلدان طاووسی باید حتما همیشه مرطوب باشد اما نباید زیاد به آن آب داد.اگر می خواهید این گیاه را تکثیر کنید،بذر آنها را در بهار یا پاییز در عمق ۱۵سانتی متری خاک بکارید و هفته ای سه چهار بار آن را آبیاری کنید.

خواص دارویی گل طاووسی

مواد مؤثر گل طاووسی «اسپارتین» و «اسکو پارین» است، که ماده زردرنگ گل طاووسی است که ادرارآور میباشد. گل طاووسی، آلبومین، ورم بدن، نقرس، ماتیسم را معالجه کرده و شفا میبخشد.معالجه آلبومیناگر مبتلا به آلبومین هستید، پنج گرم گل طاووسی تازه یا خشک را در یک فننجان آب جوش به مدت پانزده دقیقه دم کنید، بعد آن را صاف کرده و قبل از هر غذا یک فنجان از آن بنوشید تا آلبومین شما را پایین آورد.معالجه یبوستچهار گرم تخم طاووسی را که کوبیده اید در یک لیوان آب بریزید و یک شب بگذارید بماند. صبح ناشتا، آن را بنوشید. مسهلی عالی برای معالجه و دفع یبوست است.معالجه نقرسپنجاه گرم ساقه یا گل طاووسی تازه یا خشک را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوی آن را روی آتش بگذارید تا دوازده دقیقه بجوشد. بعد آن را صاف کنید. با عسل شیرین سازید و در طول روز، سه یا چهار فنجان از آن را بنوشید. اگر چند روز به این کار ادامه دهید، خواهید دید که دیگر درد نقرس در شما وجود ندارد.معالجه ورم بدنبیست وپنج گرم گل طاووسی را که بتازگی چیده اید در یک لیتر آب جوش بریزید و پانزده دقیقه آن را دم کنید، بعد صاف کنید و با عسل شیرین سازید و در طول روز دو تا چهار فنجان از آن را بنوشید. این دمکرده دوای مؤثری برای معالجه ورمهای قلبی و کلیوی میباشد. در این مورد از جوشانده گل طاووسی که برای نقرس هم دستورش را دادیم می توانید استفاده کنید.معالجه سینه پهلوده کرده گلهای طاووسی به مقدار پنج گرم، تازه یا خشکی آن، در یک فنجان آب گرم که پانزده دقیقه دم کشیده باشد، در عفونت های حاد دستگاه تنفسی بسیار مؤثر است.معالجه اختلالات کلیه هاپنجاه گرم گل و ساقه گل طاووسی را که تازه یا خشک باشد در یک لیتر آب بخیسانید و ظرف محتوی آن را روی آتش بگذارید تا دوازده دقیقه بجوشد، بعد آن را صاف کنید و با عسل شیرین نمایید و هرروز دو یا سه فنجان از آن را بنوشید. این دوا، سنگ های کلیه را حل می کند و صافی های کلیه را تمیز کرده، آنها را از سموم پاک میکند.همچنین، شما میتوانید دو گرم تخم گل طاووسی را که خشک کرده اید بکوبید و در یک لیوان آب بریزید و هفت یا هشت ساعت بگذارید بماند بعد آن را بنوشید.پنج گرم گل طاووسی تازه یا خشک را در یک فنجان آب گرم بریزید و پانزده دقیقه دم کنید، بعد آن را صاف کرده با عسل شیرین سازید و در طی روز سه فنجان از آن را بنوشید تا دردهای رماتیسم شما را شفا دهد.  

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد