قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / گنجایش حافظه افراد سالخورده بیشتر است ….!!!
حافظه و سن
حافظه و سن

گنجایش حافظه افراد سالخورده بیشتر است ….!!!

ارتباط حافظه و سن

تحقیقات روانشناسانی که بر چگونگی تغییر عملکرد ذهنی در حین افزایش سن مطالعه کرده اند، نشان داده است که تغییراتی تدریجی در شیوه  عملکرد حافظه  ماوجود دارد.

نمونه ای از آن توانایی در به خاطر سپردن مجموعه ای از اعداد در یک دوره کوتاه مدت است افراد چوان قادرند تا زنجیره ای ازهفت یا هشت عدد را به مدت یک یا دو دقیقه در ذهنشان نگه دارند، در حالی که اکثر افراد بالای ۶۰ سال تنها می توانند زنجیره ای از چهار یا پنج عدد را در ذهن خود محفوظ دارند،

ممکن است خود شما زمانی که در حال گرفتن یک شماره تلفن می باشید به این نکته توجه داشته باشید.

به نظر می رسد گنجایش به خاطرسپاری ما، به ویژه به دلیل تأثیرات سنی آسیب پذیرتر می شود. به هنگام به خاطر آوردن اطلاعات واقعی مانند صحبت  که در یک مکالمه رد و بدل شده است، محتوا یک برنامه رادیویی یا تلویزیونی یا چگونگی انجام بعضی امور را اکثر افراد مسن کاملاً از عهده آن برمی آیند.

افراد سالخورده  که به توانایی حافظه  خود در به خاطرسپاری، اطمینان ندارند بایستی به این حقیقت توجه داشته باشند که گنجایش حافظه شان بسیار بیشتر از حافظه  افراد جوان می باشد.

می توان گفت که کمد بایگانی شان پرتر می باشد. در سن ۷۰ سالگی اطلاعات بایگانی شده در حافظه مربوط به دوره از زمان است که طول آن دوبرابر سن ۳۵ سالگی می باشد. بدین ترتیب جای هیچ گونه تعجبی نیست که افراد سالخورده در بازیابی اطلاعات و ثبت و جذب حقایق جدید بسیار کندتر از ۳۵ سالگان عمل می کنند. بنابراین اگر نگران حافظه تان هستید روش عاقلانه این می باشد که به جای اینکه عملکرد تان را با افراد جوان مقایسه کنید با هم سن  خود مورد ارزیابی قرار دهید.

 

مشکلات حافظه با افزایش سن در مردان شدیدتر از زنان می شود !

 

مطالعات محققان کلینیک مایو در آمریکا نشان می دهد که کاهش عملکرد حافظه بر اثر افزایش سن، در مردان شدیدتر از زنان است.

ایران اکونومیست – به نقل از هلث، این مطالعات نشان می دهد که مشکلات حافظه مرتبط با پیری، در مردان شدیدتر از زنان است و این موضوع هیچ ارتباطی با ژن مرتبط با آلزایمر (ژن APOE ε4 ) ندارد.

این تحقیقات بر روی 1246 داوطلب و با استفاده از تصویربرداری MRI و ارتباط این ژن با تجمع آمیلویید و بیماری آلزایمر انجام شده است.

تمام این موارد نشان می دهد که حافظه مردان با افزایش سن، آسیب پذیر تر از حافظه زنان است؛ البته این موضع ارتباطی به بیماری آلزایمر ندارد.

 

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *