قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / گون درمانی برای درد مفاصل …!
گون
گون

گون درمانی برای درد مفاصل …!

گون درمانی برای درد مفاصل …!

گون 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی گون است .گَوَن (Astragalus spp) از تیره نخود است. گون‌ گیاه یک‌ساله یا دائمی‌ هستند. در ایران بیش از دویست گونه گون می‌روید.

گون گیاهی است چندساله که ارتفاع ان تا ۷۵ سانتیمتر می‌رسد.از خانواده Leguminoseae که تولید مثل آن از طریق بذر صورت می‌گیرد. ساقه‌ رشد یافته آن به رنگ بنفش تیره‌است. برگ ان مرکب از برگچه‌ است که به صورت متقابل به تعداد ۱۱ تا ۳۰جفت در محور هر برگ قرار گرفته‌اند. گل ان معمولاً به رنگ ارغوانی، گاهی ابی یا سفید بوده، نزدیک به انتهای شاخه‌ گل دهنده قرار دارند.

این گیاه در برابر خشکی مقاوم ودر خاک شور به خوبی رشد می‌کند و دارا بوی تند سلنیوم است. بسیاری از گونها سمی هستند و باعث مسمومیت گاوها، گوسفندان و اسبها می‌شوند. در طول فصل رویش گون، ماده سمی گلوکوزید تولید می‌شود که باعث ایجاد اختلالات تنفسی و فلج حیوانات می‌شود. از گونه‌ دیگر این جنس می‌توان A.alpinus ,A.cicer ,A.pendulilorus ,A.arenarius ,A.norvegicus را نام برد.

گون از علف هرز مناطق کویری، زمین بایر، مزارع چغندر قند، نیشکر،است.

کتیرا محصول اصلی گیاه گون است. کتیرا عبارت است از ترشحات صمغی خشک شده حاصل از گیاه آستراگالوس گومی فرا که آن را تحت عنوان گوم تراگاکانت یا گون می‌شناسند. گیاه مولد کتیرا نبات کوچکی است به ارتفاع یک متر بومی آسیای صغیر، ایران، سوریه و یونان. در اثر خراش دادن ساقه گیاه جدار سلول اشعه مرکزی و سلول پارانشیمی با جذب آب به تدریج بدل به صمغ می‌شود، فشار تولید شده سبب رانده شدن صمغ به طرف شکاف می‌گردد. صمغ در مجاورت هوا در اثر تبخیر آب به تدریج سخت می‌گردد. شکل محصول خشک شده بستگی به نوع شکافی که بر روی ساقه ایجاد شده‌است دارد.

نام های دیگر گیاه گون در طب سنتی عبارت است از:شجره القدس – گم – علف کتیرا-نوارس مسواک القیاد – مسواک المسیح – قتاو – اسطرا غالیس ۔ آستراکالوس ۔ محلب العقاب – اصایع العروس

خواص گون

داروی گیاهی ضد عفونی

میوه آن را به صورت پودر درآورید و روی زخم کهنه بپاشید، هم خاصیت ضدعفونی کننده دارد و هم به سلول قدرت ترمیم میدهد

درمان گیاهی زخم

تا بهبودی زخم تسهیل یابد.

درمان گیاهی مفاصل

ریشه آن را خوب بجوشانید، بعد آب آن را صاف کنید و دوباره بجوشانید تا قوام آید و بر موضع درد بیمالید. درد مفاصل را درمان میکند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *