قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / گیاهان با سرطان مقابله می کنند….
سرطان
سرطان

گیاهان با سرطان مقابله می کنند….

گیاهان با سرطان مقابله می کنند….

سرطان وقتی اتفاق میافتد که سلول  بدن به طور غیرقابل کنترلی تکثیر می شوند. بدن ما از میلیون  سلول ساخته شده است که این سلول  بافت  مختلف را تشکیل میدهند. سلول به طور طبیعی رشد می کنند و سپس تقسیم می شوند و در زمان معین هم میمیرند و این روند موجب سلامت بدن ما می شود. سلول  سرطانی سریع تر از معمول رشد می کنند و تکثیر می یابند و مقاوم تر بوده و دیرتر می میرند. این روند (سرطانی شدن) معمولا زمانی آغاز می شود که صدمه  به ساختار ژنتیکی سلول DNA وارد شود.

علل سرطان

با وجود پیشرفت  قابل ملاحظه در درک ژنتیک سرطان، مکانیسمی که طی آن تغییرات ژنی خاص اتفاق میافتد. هنوز کاملا شناخته نشده است. عده ای از افراد ممکن است در معرض شکستن DNA و عدم توانایی در ترمیم آن قرار بگیرند. عوامل خاص محیطی مانند توتون و تنباکو، عوامل عفونی، رژیم غذایی، مواد رنگ دار و استفاده از بعضی داروها میتوانند باعث سرطان شوند اما محل ژنی که این عوامل روی آن اثر می گذارند ناشناخته است. استفاده طولانی مدت از تنباکو مانند سیگار و قلیان و یا هرنوع دیگر آن (دخانیات) منجر به پیشرفت سرطان در مناطقی می شود که در معرض عوامل سرطانزای تنباکو هستند. بیشترین تأثیر آن روی ریه است و پس از آن سرطان  پروستات، سرو گردن، مثانه، دهانه رحم، مری و پانکراس ممکن است ایجاد شود.

پیشگیری از سرطان

یکی از مهمترین مشکلات در درمان سرطان بحث تشخیص به موقع و زودهنگام آن است. بسیاری از بیمارن به دلیل تشخیص دیرهنگام این بیماری قادر به درمان آن نبوده‌اند که از جمله دلایل آن سخت بودن روند تشخیصی این بیماری است. بتازگی محققان سوئدی آزمایش خونی ابداع کرده‌اند که گفته می‌شود در ۹۶ درصد از موارد، ابتلا به سرطان را به دقت تشخیص می‌دهد و در ۷۱ درصد از موارد نیز نوع آن را به درستی اعلام می‌کند. پژوهشگران چینی نیز موفق به تولید نانوبلور جدیدی شدند که از آنها می‌توان در تصویربرداری و تشخیص سلول‌ سرطانی استفاده کرد.
برخی از روش کلی مانند عدم استعمال دخانیات، مصرف غذا سالم، پرهیز از عوامل تراتوژن (برخی مواد شیمیایی صنعتی مانند آزبست، اشعه یونیزان مانند کار در رادیولوژی، نور آفتاب و…)، ورزش و خودداری از رفتار پرخطر جنسی در پیشگیری از سرطان موثرند.

درمان سرطان

ر وش اصلی درمان سرطان عبارتند از:
شیمی درمانی
پرتو درمانی
جراحی
ژن درمانی
آنتی‌انجیوجنسیس
تفکر مثبت
هایپرترمیا
درمان بیولوژیک

درمان گیاهی

زردچوبه، گیاه جینکو، صبرزرد و غیره جزو گیاهانی هستند که با سرطان مقابله می‌کنند. شاید ندانید که از این گیاهان در دارو شیمی درمانی و دارو قدیمی استفاده می‌شود. این گیاهان مفید از عود بیماری نیز پیشگیری می‌کند.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *