قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / گیاهان دارویی مناسب برای تهیه کومبوچا
کومبوجا
کومبوجا

گیاهان دارویی مناسب برای تهیه کومبوچا

 گیاهان دارویی مناسب برای تهیه کومبوچا

متداولترین برگها و گیاهانی که برای تهیه کومېو چا به عنوان چایی مصرف میشوند، عبارتند از:

برگ تمشک،

برگ کیالک،

سنبل الطیب،

گزنه،

قاصدک،

آقطی،

برگ توت فرنگی،

برگ شاه توت

و غیره.. چنانچه از مبتدیان کشت کومبوچا هستید، توصیه می کنم از برگهایی که در جوار سطح زمین میرویند استفاده نکنید، برگهایی که نزدیک به سطح زمین میباشند گاهی حاوی مقدار زیادی باکتری و میکروب بوده که باعث کپک زدن قارچ می شوند، گرچه بومادران، قاصدک، گزنه، اقطی و برگ تمشک به مقدار مساوی، مخلوط بسیار خوبی است و طعم عالی دارد. لازم به تأکید است که کیفیت و میزان درمان گیاهان دارویی به عوامل متعددی از قبیل چگونگی رشد و تازگی برگها بستگی دارد. همچنین باید قارچ سالم داشته باشید تا چای خوبی نیز به دست آورید.

ترکیب گیاهان: برگها را میتوان به نسبت های مختلف با هم مخلوط کرده و به نسبت های مختلف  وبه منظور های گوناگون مصرف کرد  مثلا برای لاغرشدن یا خواب خوب یا درمان آسم یا ناراحتیهای مثانه و… توصیه میشود بعد از چند هفته، تغییراتی در ترکیب ایجاد کنید تا بدن محرک جدیدی دریافت کند و نتیجه بهتری بگیرد، همچنین از عوارض جانبی نامطلوب نیز پیشگیری شده باشد. وقتی میخواهید ترکیب انواع برگها را درست کنید باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

آیا این مخلوط برای تأمین سلامت کلی بدن  است؟ در این حالت، طعم چایی بسیار مهم است. میتوانید چای سبز یا سیاه را با انواع برگها یا میوه ها مخلوط کرده و نوشیدنی ای با طعم انگور، میوه نسترن، تمشک (برگ و میوه) لیمو یا میوه های مناطق گرمسیری و غیره تهیه کنید.

آیا هر مخلوطی برای درمان ناراحتی خاصی به کار میرود؟ تمام گیاهانی که در مخلوط از آنها بهره می گیرید باید برای بیماری مورد نظر مفید باشند. اعدادی که بعد از نام هر گیاه در پرانتز آمده است، نسبت قابل استفاده از برگ آن گیاه را نشان میدهد.

در مورد آسم – مخلوط ۱: گل راعی (۱)، بیخ شب بو(۱)، ریشه سنبل الطیب (۱)، ریشه سنبل خطایی (۱) و بادرنجویه (۲). مخلوط ۲: آویشن (۱)، بیخ شب بو (۱)، آقطی (۲ یا۱)، ریشه خطمی (۱) و بادرنجویه (۱). مخلوط ۳: بوسیر(۱)، بیخ شب بو (۱) و باره: (\)

در مورد ناراحتیهای مثانه: دم اسب (۱)، گل همیشه بهار(۱) وحشیش الحمار

درمورد بی خوابی: رازک (۱)، گل راعی (۲ یا۱)،  ریشه سنبل الطیب (۲ یا ۱)، بادرنجبویه (۱) و گل است. ساعتی (۲ یا ۱).

در مورد لاغری: گل آویز(۱)، تخم یا ریشه سنبل الطیب (۱)، گل همیشه بهار (۲ یا ۱)، کاکل ذرت (۲)، بیخ شب بو (۲ یا ۱) و پوسته خولان (۱).

مطلب پیشنهادی

انقباضات برکستون - هیکس

انقباضات برکستون – هیکس در دوران بارداری

انقباضات برکستون – هیکس در دوران بارداری   اتفاقات ناگوار و افتادن بارداری ممکن است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *