گیاهان مؤثر در درمان بواسیر و شقاق مقعد کدامند؟(قسمت دوم )


گیاهان مؤثر در درمان بواسیر و شقاق مقعد کدامند؟(قسمت دوم )

گیاهان مؤثر در درمان بواسیر و شقاق مقعد کدامند؟

درمان بواسیر دکمه ای

-درمان جراحی توسط متخصص جراح ضروری است.

-درمان جراحی توسط متخصص جراح ضروری است.-شبی ۳ مثقال هلیله سیاه با شبی ۲ قاشق روغن زیتون جهت نرمی مزاج بخورد - در صورت عدم جراحی از عناب و انجیر خشک و مقل ازرق و صبر زرد از هر کدام به مقدار مساوی نرم  سائیده با کوهان شتر خمیر نموده شیاف بسازند و هر شب یک عدد استعمال نمایند.ریشه انجبار ۳ مثقال در ۳ استکان آب بجوشانند که یک استکان آب آن باقی بماند با قیمانده را با ۳ سیر شکر قرمز مخلوط نموده ۳ روز میل نماید.روغن گلیسرین را با حنا مخلوط به موضع بمالید. -روغن کوهان شتر را به صورت شیاف استفاده کنند.-گل بابونه خطمی را جوشانیده و در آب آن بنشینند.-از دود دادن کلاهک بادمجان استفاده نمایند.-تخم خواجه باشی را دم کرده و میل کنند روزی ۵ گرم. داروی معالجه بواسیر پوست سیاه توسه، گیاه بومادران، ریشه شیرین بیان میوه رازیانه هر کدام یک قسمت کوبیده دم کرده روزی ۳ فنجان-گیاه فرنجمشک سه قسمت گیاه بومادران سه قسمت گل همیشه بهار پنج قسمت برگ سنا ۱۰ قسمت مخلوط را کوبیده دم کرده روزی ۳ فنجان

درمان بواسیر

- هلیله کابلی، هلیله سیاه، آمله هر کدام ۳۰ گرم، مقل ازرق ۱۰۰گرم، عل ۶۵۰ گرم داروها  کوبیده با عسل مخلوط کرده و به صورت حب در آورده به اندازه یک نخود یک ساعت بعد غذا ۲ حب میل شود.-هلیله کابلی ۳۰ گرم، بلیله ۳۰ گرم، مقل ازرق ۱۰۰ گرم، عسل ۵۰۰ گرم، روغن بادام شیرین ۱۰۰گرم : مقل ازرق را در آب گرم حل کرده و با عسل مخلوط کنید سپس داروهای دیگر را کوبیده و الک کرده و توسط روغن بادام شیرین چرب نموده و در خاتمه همه را باهم مخلوط و روزانه ۱۵ گرم میل کنید. - مقل ازرق ۱۰۰گرم، فلوس خیار شنبر ۱۰۰گرم، هلیله کابلی ۵۰ گرم، بلیله، آمله، افتیمون و اسطو خودوس هر کدام ۳۰ گرم، عسل هزار گرم، روغن بادام شیرین ۱۰۰ گرم، مقل ازرق و تیغه های عرضی داخل فلوس را در آب گرم حل کرده، سپس بقیه داروها را الک کرده و با روغن بادام شیرین چرب نموده و در خاتمه تمامی داروها را با عسل مخلوط کرده و روزانه به مقدار ۱۰ تا ۱۵ گرم میل کنید.

دارو ضد خونریزی مقعد

مر مکی، اقاقیان بزر البنج، صغ عربی، برنج بو داده هر کدام یکك قسمت آب برگ مورد به مقدار کا فی -داروها را کوبيده الکی کرده آب مورد مخلوط کرده و به صورت شیاف در آورده-برای ناراحتیهای پوستی بواسیر و غیره برگ گردو و شاهتره (ژان و لاک) برگ خشک علین ہواسیر (انجیر ک) ۷۵گرم روغن آفتاب گردان ۵۰۰ ml لانولین بدون آب ۲۵ گرم موم زنبور عسل ۲۵ گرم -علف بواسیر و روغن آفتاب گردان را در قابلمه دوجداره مخصوص (مابین دوجداره آب میریزند) حرارت غیر مستقیم ریخته به مدت سه ساعت حرارت دهید تا روغن استخراج گرم آماده شود . به طور همزمان موم زنبور عسل و لانولین بدون آب را در قابلمه ای دیگر ذوب کنید. صد میلی لیتر روغن استخراج گرم را (پس از صاف کردن )به مخلوط موم داخل قابلمه , بیفزائید و خوب به هم بزنید پماد حاصل را قبل از سفت شدن در ظرف استریل بریزید. چند بار در روز پماد را به آرامی روی سطوح آسیب دیده بمالید.-اگر رگهای بو اسیر ملتهب و حساس بود یا خونریزی داشت کمی عرق هاما ملیس روی پارچه نرم ریخته روی سطح مورد نظر قرار دهید.-برای تقویت جریان خون وریدیدم کردهای از مقدار مساوی بو مادران، زیر فون و الکلیل الملک تهیه شده را بنوشید. -چنانچه آرد ارزن را در روغن زیتون پخته، مالیدن این روغن و ضماد آن به محل زخم بو اسیر جهت درمان آن مفید است.

 درمان باد بواسیر

-میوه سرو کوهی (ابهل) را  نرم سائیده و با عسل مخلوط کنید و میل نمایند -۱۰ مثقال میوه سرو کوهی (ابهل) که دانه هسته آن را بیرون کرده اید را با روغن گاوی تازه به قدر آنکه روی آن را قرار گیرد مخلوط نمائید و بر آتش گذارید تا روغن را جذب کنند سپس آن را سائیده و با ۱۰ مثقال شکر (۲بار پخته شده ) مخلوط نموده و هر روز صبح ۲ مثقال آن را با آب گرم کنند.-نوشیدن آب ابهل که با عسل یا نبات آن را شیرین ساخته اید صبح و عصرچند روز متوالی مفید است . -جهت رفع خونریزی بو اسیر: ۱۰ گرم پوست انار را با ۵ گرم بلوط و ۵ گرم کندر و ۱۰ گرم میوه کاج مخلوط کرده نرم سائیده با آب انگور بجوشانند صبح و عصر ضماد نمائید و این عمل را تا بهبودی کامل ادامه دهید.-اگر روغن تخم بالنگ پوست کنده را بر بو اسیر بمالید و مقداری از آن را در طول روز میل نماید. در درمان بو اسیر رفع التیام زخم آن موثر است . -اگر مقداری سیاه دانه را سوزانده و نرم سائیده و آن را با آب مورد (که از خیساندن ۳ الی 4 روز برگ مورد در آن به دست آمده باشد) خمیر نموده و به صورت مرهم در آورده و بمالند بو اسیر را میتوان درمان کرد. -چنانچه ۱۵ گرم برگ مورد را با ۱۰ گرم بلوط، ۱۰ گرم پوست یا گل انار، ۵گرم گل ارمنی و ۵ گرم مرزنجوش مخلوط کرده و نرم سائیده با سفیده تخم مرغ خمیر نموده و در دو وعده صبح و عصر در محل بو اسیر ضماد نمائید خونریزی بواسیر و زنانگی را قطع کرده و آنرا درمان می کند.-مالیدن پودر کندر و لعاب کتیرا به روی زخم مقعد باعث بهبودی آن گشته و از شقاق (ترک خوردگی) آن جلوگیری می کند.-درمان بو اسیر با روغن کرچک:مقداری روغن کرچک را با آرد گندم و تره خشک پودر شده مخلوط کرده و ضماد شود و رم بواسیر را از بین برده و درد آن را تسکین می دهد.-درمان با روغن کرچک و کافور: مقداری دانه های کرچک را در ظرف ریخته روی آتش گذاشته و روی آن را با یک ظرف مسی بپوشانید و بگذارید تا خوب گرم شود و روغنبیندازد به اندازه دودرصد وزن روغن کافور در آن ریخته و تا ذوب شود بعد از شستشوموضع این روغن را نیم گرم به موضع بمالید تا درد ورم بواسیر را از بین ببرد.-روغن کنجد در درمان خارش و شقاق مقعد مؤثر است.گیاهان مؤثر در درمان بواسیر و شقاق مقعد کدامند؟(قسمت اول)گیاهان مؤثر در درمان بواسیر و شقاق مقعد کدامند؟(قسمت سوم)

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد