قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / گیاه خار شتر و درمان چندین بیماری مختلف در طب سنتی
اشترخار
اشترخار

گیاه خار شتر و درمان چندین بیماری مختلف در طب سنتی

 خار شتر چیست ؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی گیاه خار شتر است .گیاه خار شتر گیاهی است از خانواده یCompositae ، تیره ی فرعی    Tubuliflorae  علفی ، یک ساله و خار دار که ارتفاع آن 80-30 سانتی متر و ساقه ی آن راست، به شکل منشور چند وجهی، زاویه دارو پوشیده از کرک پشمی است. برگهای آن نامنظم که منتهی به خارهای کوتاه و تیز میشوند. پهنه ی برگ پوشیده از کرک سفید است به طوری که رنگ برگ سفید به نظر می رسد، برگها بدون دمبرگ به ساقه چسبیده اند. گلها به  شکل گروهی، کوچک به رنگ زرد می باشند که اطراف آنها را کرک های ماههای اواخر بهار و اوایل تابستان ظاهر میشوند. میوه ی آن حنایی رنگ و مخطط است. تمام اعضای این گیاه تلخ، کمی تند و بدبو می باشد ولی پس از خشک شدن بوی نامطبوع آن تا حدود زیادی مرتفع می شود. ریشه ی آن شبیه ریشه ی گیاه مولد انغوزه یا بومی اروپاست. به خصوص در حاشیه ی مدیترانه در باغ های زیتون انتشار دارد. در ایران در اغلب مناطق از جمله، آذربایجان در تبریز، ماکو، سلماس در گرگان و مازندان، آمل در گیلان، رستم آباد در اطراف تهران، شهرستانک، دماوند، بین آب گرم و علی آباد، هشتگرد، سرخه حصار، بین تهران و آبعلی، بین تهران و کرج، در قزوین، کرج، کرمانشاه، قصر شیرین در همدان، در لرستان در شهبازان، بیشه، بختیاری، در خوزستان بین را بهبهان به آغاجاری و اطراف اهواز و در کاشمر شناسایی شده است
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: خارشتر – اشترغار-شوکه المبارکه خارلز

طبیعت آن: گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی: لعاب – صمغ – پتاسیم- کلسیم – منیزیم – ماده ای به نام کنیسین – انواع قندها به مقدار جزیی – کمی تانن – کمی اسانس.

خواص خار شتر 

تمام گیاه یعنی شاخه و برگ و ریشه را در سرکه داخل بطری سربسته بریزید و به مدت چهل روز در مجاورت آفتاب قرار دهید، بعد هر بار ۲۵ گرم از آن را بخورید. برای تسکین دردها مفید است.

خواص برگ خار شتر

۱- ۲۰ تا ۵۰ گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و هر روز چند بار هر مرتبه یک فنجان از آب صاف کرده ی آن را بنوشید

. ادرار را افزایش می دهد،

خلط آور است، بازکننده ی گرفتگی و انسداد، گرم کننده ی معده و اشتهاآور است و به هضم غذا کمک می کند.

برای درمان سردردهای یک طرفه و تپش قلب مفید میباشد،

برای درمان یرقان، اسهال صفراوی و رفع بی اشتهایی دورهای نقاهت بیماریها بسیار موثر است

تذکر: این گیاه مضر دماغ و کلیه و قی آور می باشد و بوی آن تا مدتی میماند. مصلح آن شربت غوره یاشربت ریواس است.

ریشه خار شتر و خواص ان 

نامهای دیگر: زنجبیل العجم – زنجبیلی الفارس.

درمان گیاهی اسهال صفراوی 

اگر در سرکه پروده شده و هر بار ۲۵ گرم از آن خورده شود، بازکننده ی گرفتگی و انسداد و گرم کننده ی معده است، اشتهاآور می باشد و به هضم غذا کمک میکند، بی اشتهایی را در دورهای نقاهت بیماران برطرف میسازد، ادرار را زیاد میکند، برای درمان یرقان و اسهال صفراوی مفید است.

خواص عرق خار شتر

گیاه دارویی ضد سرطان 

هر بار نصف لیوان از آن را با نصف لیوان آب مخلوط کرده بنوشید. برای کلیه، کبد و طحال مفید است ، ضمنا ضد سم و ضد سرطان می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *