قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / گیاه خون سیاوشان را بشناسید!
خون سیاوشان
خون سیاوشان

گیاه خون سیاوشان را بشناسید!

گیاه خون سیاوشان را بشناسید!

خون سیاوشان

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی خون سیاوشان است .خون سیاوشان خون سیاوشان ماده رزینی به رنگ قرمز مایل به قهوه ای است که از برخی درختان گرفته می شود و مهمترین و معروفترین گیاهی که از آن خون سیاوشان گرفته می شود، درختی است از خانواده خرما Palmaceae، که تنه اصلی آن دراز و استوانه ای مانند نخلها می باشد. برگ های آن مرکب از برگچه های باریک و دراز و نوک تیز با دمبرگ است. گل های آن مانند نخل های نر و ماده جداگانه روی دو پایه ی جدا قرار دارند. میوه  آن به اندازه گیلاس و بیضی شکل است و پس از این که کاملاً رسید ماده  رزینی قرمز رنگی آن را فرا می گیرد، به طوری که حتا فلس های سطح خارجی میوه را نیز می پوشاند. این درخت در مغرب هندوستان، مناطق شرقی سوماترا و غرب بورنئو می روید. خون سیاوشان بی بو و بی طعم است و اگر آن را بسوزانند، بوی سقز کمی معطر از آن استشمام می شود و اگر نازک باشد به رنگ قرمز زیبا و کمی شفاف است که اگر آن را روی کاغذ بکشند از خود اثری باقی نمی گذارد، در الکل، سولفورد دو کربن، کلروفورم و بنیزین حل می شود
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است ازخاطر الزجاجی -ایی قارداش قانی – دم التنین -دم الثعلبان – خون سیاوش – قاطرالدم – دم الاخوین – قرمزدانه.

نتهای ساقه پوسیده در هوای سرد و خشک است. برگها پژمرده می شوند که در اثر کمبود نور است . تمام برگها میریزند و رشد متوقف میشود که در اثر هوای سرد است.
برگهای جوان ریز بوده و رشد کندی دارند که در اثر تغذیه مصنوعی است . لکه سوخته در برگها در اثر ابش مستقیم آفتاب است . حاشیه برگهای زیرین زرد و نوک آنها قهوه ای می شود که در اثر هوای گرم و کمبود آب است. برگهای زیرین سبز بوده ولی می ریزند که در اثر تغییرات درجه حرارت اتاق است . ایجاد لکه های برگ از نشانه های مسمومیت با فلوراید است که در اثر استفاده از کود سوپر فسفات ، آب، پرلیت و بعضی پیت ها رخ میده

طبیعت آن: خیلی سرد و خشک است.

ترکیب شیمیایی: مواد دراکو آلبان، دراکو رزن،  دراکو رزیتانول و بنرول استیک استر- ماده رنگین شامل دراکوکامین و دراکو روبین – اسانس.

خواص درمانی وعوارض خون سیاوشان

درمان گیاهی بلغم

۱- دو تا پنج گرم از آن را بخورید. برای رفع قطع و حبس خون از جمیع اعضای باطنی، التیام قروح وردع و سیلان فضولات و تقویت معده و زحیر مفید است، مسکن، تونیک و قابض می باشد، برای درمان سوء هاضمه، رفع وجود خون در ادرار و بیماری اسپرو و تسکین درد معده مفید است، بلغم را دفع می کند.

درمان گیاهی سیاه سرفه

۲- شش نخود از آن را با مقداری شکر بسایید و آن مقدار مخلوط شده را سه قسمت کنید و هر شب موقع خواب یک قسمت از آن را بخورید. سیاه سرفه را درمان می کند.

درمان گیاهی بواسیر

۳- دو تا پنج گرم از آن را با زرده ی تخم مرغ مخلوط کنید و بخورید. برای قطع خون ریزی داخلی مفیداست، برای ترمیم و گوشت آوردن زخم هانافع می باشد، معده را خنک می کند و حرارت روده ها و کبد را کاهش می دهد، برای تقویت معده، بند آوردن شکم روش، اسهال خونی و صفراوی و به هم آوردن شقاق مقعد و بواسیر مؤثر است.

داروی گیاهی جراحت چشم

۴- آن را به چشم بمالید. برای تقویت دید و ترمیم جراحت های چشم نافع است.

داروی گیاهی تقویت لثه

۵- مالیدن آن به دندان برای تقویت لثه مؤثر است

درمان گیاهی قطع خونریزی

۶ پاشیدن گرد آن روی جراحت ها برای قطع خونریزی و به هم آوردن و چسبانیدن زخم تازه در هر عضوی که باشد مؤثر خواهد بود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *