قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / گیاه خیار خر مفید برای سردرد!!!
گیاه خیار خر
گیاه خیار خر

گیاه خیار خر مفید برای سردرد!!!

گیاه خیار خر مفید برای سردرد!!!

گیاه خیار خر چیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی . گیاه خیار خر است . . گیاه خیار خرگیاهی است از خانواده  Cucurbitaceae، علفی و چندساله. ساقه  آن نسبتاضخیم، خوابیده و پوشیده از کرک ها زبر و خشن است. برگهای آن متناوب، پهن، دارای بریدگی ها کم عمق با دمبرگ دراز، پوشیده از کرک و بدون پیچک می باشد. گلهای آن کوچک و زرد است که نر و ماده جداگانه روی یک پایه قرار دارند. میوه ی آن شبیه به بلوط دراز است و پس از رسیدن رنگ آن سبز مایل به زرد، پوشیده از تارهای زبر و طعم آن بسیار تلخ می باشد. دانه های داخل میوه قهوها تیره است و پس از رسیدن میوه سوراخی در محل اتصال میوه به دم گل ایجاد شده و تخمها با سرعت و شدت و با صدا به خارج پرتاب می شوند. ریشه  آن بزرگ و سفید است. این گیاه در هرزویل در ارتفاعات ۷۰۰ متری و در ارسباران در جنگل حسن بگلو دیده میشود
نام ها دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: خر خیار – خیار دشتی – خیار وحشی – سماهنک – کموز سگی – کموزکولی – قثاء الحمار – مشط الذئب.

طبیعت آن: گرم و خشک است.

خواص گیاه خیار خر

پاک کننده  دماغ است، مسهل قوی و مسهل صفرا، بلغم خام و زردآب می باشد، برای درمان لقوه، فلج، صرع، کزاز، سردرد، درد مفاصل، نقرس،سیاتیک، سرفه سرد، تنگی نفس، گازها و بادها غلیظ، استسقا، یرقان سیاه و بواسیر مفید است،

درمان گیاهی سنگ کلیه

سنگ کلیه و مثانه را خرد می کند، قاعده آور و ادرار آور می باشد.

خیار خر کاملاً رسیده را بریده و روی تورهای سیمی یا الک یا پارچه ای ریخته و با فشارعصارها آن را از صافی بگذرانید، بعد آب شیرین زلال و خالص روی آن ریخته بگذارید ته نشین شود، بعد آب روی آن را دور بریزید و این کار را دوبار انجام دهید، تهنشین مرحله  دوم عصاره  آن است.

درمان گیاهی دیفتری

تازه ی آن را با عسل یا روغن زیتون مخلوط کنید و به صورت قطره استفاده نمایید. برای درمان ورمها حنجره ودیفتری نافع است. عصارها تازه را با روغن زیتون یا روغن زنبق مخلوط کرده و به وسیله  پر مُرغ تمیز شده آن را بر انتها زبان و اطراف آن بمالید.  آور است، اگر اثر نکرد سرکه  رقیق بخورید و در آب سرد بنشینید و آب سرد هم بر سر بریزید و مجدداً مالیدن آن را تکرار کنید تا نتیجه دهد، اگر قی بسیار شدید شد، برای جلوگیری و تسکین آن روغن زیتون بخورید.

تازه  آن را با شیر مادر دختردار مخلوط کرده و در بینی بچکانید. سردرد تمام سر و سردردها مزمن را تسکین میدهد.  این عصاره را هیچ وقت تنها مصرف نکنید، همیشه موقع مصرف آن صمغ عربی یا نشاسته ضمیمه نمایید؛ اگر به تنهایی مصرف شود، عکس العمل شدید ایجاد میکند و باعث دلپیچه و دلدرد میشود. برای اشخاص گرم مزاج مضر است و عکس العمل شدید ایجاد میکند.

درمان گیاهی یرقان سیاه

یک تایکونیم گرم از آب افشرده  ریشه  آن را بخورید. مسکن درد است، برای درمان استسقا و یرقان سیاه مؤثر میباشد. پنج گرم از آن را نیم کوب کرده دم کنید و آب صاف کرده  آن را بنوشید. برای درمان جزام نافع است. یک صد گرم از کوبیده شده  آن را که بسیار نرم شده باشد با ۷۰۰ گرم آب انگور مخلوط کنید و آن مقدار را چهار قسمت کرده و هر روز یک قسمت از آن را به هم زده و ناشتا بخورید.

درمان گیاهی نقرس

برای درمان استسقا بسیار نافع است. پنج گرم از گرد شده  آن را بخورید. مسهل بلغم خام و صفرا و زردآب می باشد، بدون این که به معده ضرر برساند. ضماد پخته آن با سرکه یا آب انگور برای تسکین درد پشت و نقرس سرد نافع است. با آب دمکرده  آن تنقیه کنید. برای درمان سیاتیک بسیار نافع است. برای اشخاص گرم مزاج مضر است، همچنین مصرف زیاد آن باعث عکس العمل شدید می شود و ایجاد دل پیچه و دلدرد میکند.

مصلح آن: قنطوریون دقیق، مرمکی، زعفران، سنبل الطیب، دارچین، انیسون، تخم کرفس، جاو شیر سکبینج، تربد، حبابلسان، نشاسته، صمغ عربی یا آب و عسل است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *