گیاه دارویی ترخون و خواص ان در طب سنتی


گیاه دارویی ترخون و خواص ان در طب سنتی

ترخون 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی ترخون است . ترخون گیاهی است پایا از خانواده ی compositae ساقه ی آن زیاد بلند نمی شود و ارتفاع آن  حدود شصت سانتیمتر می رسد برگ های آن سبز تیره، دراز، باریک، نوک تیز متناوب،  بدون دمبرگ، برگ های پایین ساقه کمی بزرگ تر و تقریبا دندانه،آ ن را به سه قسمت تقسیم  می کند و نوک تیز است. گل های آن سبز مایل به  زردبه صورت خوشه ای از کنار برگ ها متصل به  ساقه ظاهر می شود. این گیاه بومی کوهستانهای  سرد اروپا و آمریکا و مناطق مختلف شوروی و سیبری است و در ایران نیز کاشته می شود .نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از :طرخون - تلخون الحوذان - ترخون به انگلیسی Tarragon  طبیعت آن: خیلی گرم و خشک استاز لحاظ شیمیایی  دارای  استانس روغنی فرار 0/3 درصد - پی متوکسی سینامیک الدئید ۔ متیل چاویکول یا استرا گول می باشد .

خواص ترخون 

۱- ان را بخورید. ضدانگل و ضداسکوربوت است، محرک و مقوی اعصاب می باشد، بادها و گازها و اخلاط لزج را تحلیل می برد و خشک کننده ی رطوبت ها است، انسداد مجاری را باز می کند، دارای قوه ی تخدیر می باشد، قدرت دفاع بدن را در برابر بعضی ویروس ها مانند ویروس آبله و باکتری هایی مانند باکتری حصبه زیاد می کند.۲- خشک آن را نرم بسایید و به صورت کفلمه بخورید. اشتهاآور است، معده را تقویت می کند، خون منجمد در معده را دفع می کند.۳- آن را به جای نمک در غذاهای روزانه بریزید و بخورید. هم طعم نمک را احساس می کنید و هم فشارخون را تنظیم می کند و هم چاقی ایجاد شده در اثر جمع شدن آب در بافت های بدن را برطرف می سازد.۴- ۲۵ تا ۳۰ گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و بعد از هر غذا یک فنجان بنوشید. ادرار را زیاد میکند، قاعدگی ماهانه را تنظیم می نماید، درد معده را تسکین می دهد، یبوست معده را برطرف می سازد، درد مفاصل و روماتیسم را درمان می کند.۵- آب تازه ی آن را با سرکه ی رقیق گازدار مخلوط کرده و بخورید. برای جلوگیری از ابتلا به آبله و سرخچه و ممانعت از ایجاد علل وبایی در بدن مفید است.۶- اگر تازه ی آن را در دهان بجوید، برای جلوگیری از خونریزی لثه، التیام زخم و جوش های | دهان، سوختگی و تاول آن و رفع بوی دهان نافع است و بن دندان ها را محکم می کند.۷- اگر ۳ تا ۵ قطره از اسانس آن را روی یک حبه قند بچکانید و بخورید، معده را تقویت کرده و نفخ شکم را برطرف می کند.

خواص عرق ترخون :

عرق ترخون اشتهاآور است عرق ترخون مقوی معده می باشد عرق ترخون ضدکرم است عرق ترخون چاق کننده می باشد عرق ترخون صفرازدا استتذکر: بطی الهضم است، برای گرم مزاجان مضر می باشد، برای سینه خوب نیست و ایجاد خشونت در سینه می کند، اسراف در خوردن آن قدرت جنسی را ضعیف می کند و کم کم موجب قطع باه می شود

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد