قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / گیاه دم شیر قلبی دارویی برای نشاط و مقوی قلب
دم شیر قلبی
دم شیر قلبی

گیاه دم شیر قلبی دارویی برای نشاط و مقوی قلب

 گیاه دم شیر قلبی چیست؟

نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از  فراسیون القلب – ذنب الاسد-گیاه مادر

ترکیب شیمیایی: اسانس – رزین – تانن – ساپونین -لئونورین -گلوکوزید تلخ – یک ماده ی تلخ محلول در الکل – ماده ی استاچیدرین – چند اسید آلی

ویتامینها: C – A در این گیاه وجود دارد.

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی دم شیر قلبی است . دم شیر قلبی گیاهی است از خانواده ی نعناع Labiatae و پایا، ساقه ی آن چهارگوش و بلند است و ارتفاع آن تا یک متر میرسد. برگهای آن متقابل و دارای بریدگی های عمیق می باشد که معمولاً برگ را به سه قسمت عمده تقسیم میکند، هر قسمت از برگ نوک تیز و دندانهدار و شکل کلی برگ پنجه ای است. گلهای آن کوچک به رنگ قرمز روشن مخلوط با سفید میباشد که به طور گروهی بیشتر در محل اتصال برگهای فوقانی ساقه به محور ساقه در تابستان ظاهر می شود. این گیاه گونه های مختلفی دارد. و در نقاط مرطوب کنار جاده ها و اراضی غیر مزروع در مناطق اروپا، آسیا، آفریقای شمالی (الجزیره) به طور خودرو می روید، در ایران سه گونه از این گیاه دیده میشود.

 

خواص دم شیر قلبی در طب سنتی

آب دمکرده ی آن را بنوشید. ترشح عرق را زیاد و خوشبو می کند، محرک و مقوی قلب است. و تپش قلب را آرام میکند، عمر را دراز می نماید بخارهای مالیخولیا از قلب را برطرف میسازد، روح را شاد و فرح انگیز میکند، باعث خروج مواد داخل رحم پس از وضع حمل میشود، اضطراب و بی خوابی را برطرف می نماید، ترشحات ماهیانه را تحریک میکند و افزایش می دهد و در موارد تأخیر یا قطع عادت ماهیانه در زنان جوان که دلیل خاص فیزیولوژیکی ندارد مفید می باشد، فشار خون را کاهش میدهد، آرام بخش و محرک رحمی در دوران سخت زایمان است.

مصرف آن برای کودکان زیر دو سال، زنان باردار، مادران شیرده، کسانی که اختلالات انعقاد خون در رگهایشان دارند و اشخاصی که داروهای دیگری برای آرام بخش، قلب و فشارخون مصرف میکنند مجاز نیست.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *