قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / گیاه رزماری را بیشتر بشناسیم
گیاه رزماری
گیاه رزماری

گیاه رزماری را بیشتر بشناسیم

گیاه رزماری را بیشتر بشناسیم

اکلیل کوهی با نام عمومی رزماری گیاهی است علفی، پایا، دارای ساقه ای چوبی به ارتفاع نیم تا یک متر با برگهای سبز، دائمی و بسیار معطر، متقابل با کناره برگشته، باریک و دراز و نوک تیز، سطح فوقانی برگ آن به رنگ سبز و سطح تحتانی به علت وجود کرکها سبز مایل به سفید است.

گل های این گیاه کوچک و به رنگ آبی روشن است که در کنار برگها می روید.قسمت مورد استفاده آن برگ و سرشاخه های گل دار آن است. اسانس آن از قسمت هوایی تهیه می شود.

رزماری یکی از چاشنی های پرمصرف در آشپزی است. مردم می گویند رزماری فقطدر باغ خانه هایی رشد می کند که بانوی خانه، حقیقتاً ارباب خانه باشد. رزماری در طب سنتی به عنوان بند آورنده ی خون، مقوی، ضد نفخ، ضداسپاسم و معرق کاربرد دارد. عصاره و روغن فرار آن، به منظور سقط جنین و افزایش خونریزی قاعدگی، مصرف میشود.

کاربرد عصاره رزماری در مواد آرایشی بسیار متداول است و شواهد، خبر از تأثیر لوسیون آن در تحریک رشد مو و جلوگیری از کچلی می دهد. گزارشهای تاریخی مربوط به مصرف درمانی رزماری، به عنوان یک گیاه دارویی موجود میباشد. رزماری از قدیمی ترین گیاهان شناخته شده دارویی است که ازقرنها پیش، برای تقویت حافظه و فعالیت مغزی به کار می رفته است.

اثرات مهم

مصارف داخلی

مقوی معده، محرک هضم و ترشح معدی و صفراآور است. چندین مطالعه، خواص ضد اکسیدان آن را اثبات کرده است؛ به طوری که این خاصیت رزماری از چای سبز کمتر و از ویتامین E بیشتر است.

تحقیقات دیگری خواص ضداسپاسم ماهیچه های صاف و قلب، کاهش استرس، تسکین .سردرد، تسکین آسم و درمان برونشیت آن را تائید کرده است

تحقیقات متعددی خاصیت ضد سرطان آن را اثبات کرده و اسید کارنوزیک موجود در آن دارای خاصیت قوی ضد ایدز (HIV)است. اسانس رزماری که اصلی ترین ترکیب آن است دارای خاصیت ضد میکروب، ضد ویروس و ضد قارچ میباشد. افزودن چند برگ رزماری به غذاهای گوشتی، هضم غذا را سرعت میبخشد.

یکی از مصارف عمده رزماری به عنوان نگه دارنده و ضد اکسیدان، در لیکورها و صنایع گوشت و چربی می باشد. محققان دریافتند، این گیاه هورمون های استروژن را که باعث بروز سرطان سینه می شود غیرفعال می سازد. عصاره این گیاه، با محافظت از مواد تشکیل دهنده سلول های پوست از آسیب های پوستی مربوط به سن مانند چین و چروک پیش گیری می کند. مصرف منظم عصاره رزماری، عملکرد کلیه را بهبود می بخشد، جریان ادرار را افزایش می دهد و ماده معدنی لازم مانند سدیم و پتاسیم را حفظ میکند.

از آنجا که این گیاه خاصیت ضدباکتریایی دارد، پارچه آغشته به چای این گیاه را به زیر بغل بمالید تا بوی نامطبوع از بین برود. برای به هوش آوردن فرد، پارچه آغشته به چند قطره روغن رزماری را جلوی بینی فرد قرار دهید. رزماری گردش خون به سر و مغز را افزایش میدهد. این گیاه سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند و ورم را کاهش میدهد. روغن رزماری خاصیت ضد عفونی کننده دارد و به عنوان دهان شو برای رفع بوی نامطبوع دهان به کار برده می شود. ماساژ دادن منظم پوست با این روغن پوست را تقویت می کند و خشکی پوست را نیز از بین می برد.

مصارف موضعی

در پماد و لوسیون ها به عنوان ضد درد، مسکن روماتیسم مفاصل، و تسکین درد ماهیچه ها مصرف می شود. هم چنین محلول های آن به صورت حمام جهت تحریک گردش خون موضعی موثر است. در طب عوام از محلول ها با اشکال موضعی آن جهت اگزما و زخمها نیز استفاده می شود. رزماری دارای خاصیت حشره کش است.

طریقه و مقدار مصرف

تهیه چای: به ۵ – ۲ گرم از خرد شده گیاه (برگ و سرشاخه های گل دار) یک لیوانآب جوش اضافه کرده و پس از ۱۵ دقیقه صاف کرده و میل شود. . تهیه محلول حمام: به ۵۰ گرم از خرد شده گیاه (برگ و سرشاخه های گلدار) یکی لیتر آب اضافه کرده و به مدت ۱۰- ۵ دقیقه میجوشانیم. سپس مدت ۳۰-۱۵ دقیقه به حال خود می گذاریم. آنگاه محلول را صاف نموده و آن را به آب وان حمام اضافه می کنیم.

هم چنین می توان محلول صاف شده را به بدن مالید و یا جهت تقویت موی سر روی سر ریخته و با انگشتان چند دقیقه ای پوست سر را ماساژ داد. در این عمل اسانس های موجود در محلول باعث تحریک گردش خون پوست شده و به علت خونرسانی بهتر به سلولها در جلوگیری از ریزش مو تا حدی موثر است.

مهم ترین اثرات اکلیل کوهی

سقط جنین کننده، ضددرد، ضد آلزایمر، ضدآریتمی، ضد باکتری، ضد آترواسکلروز، ضد سرطان، ضد شکنندگی عروق، ضدتشنج، ضد ادم، ضدورم، ضد موتاژن، ضداکسیدان، ضدستم، ضد پروستاگلاندین، ضد تب، ضدعفونی کننده، ضداسپاستم، ضدویروس، ضد نفخ، ضدقارچ، ضد حشره، معرق، محرک، هضم کننده، ادرارآور، قاعده آور، محافظ کبد مقوی معده.

گیاه اکلیل کوهی بر اثر ماندن و کهنه شدن اسانس خود را از دست میدهد و آثار آن کم می شود، لذا بهتر است از گیاهان خشکتر استفاده نمود. در این صورت هر چه بوی ان قویتر باشد بهتر است. برای خشک کردن گیاه باید آن را در سایه خشک نمود تا از هدر رفتن اسانس ان در گرما جلوگیری کرد برای نگه داری گیاه بهتر است در ظروف فلزی ویا شیشه ای قرار گیرد . ماساژ دادن منظم پوست با این روغنپوست را تقویت می کند و خشکی پوست را از بین می برد

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *