قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / گیاه رناس کوهی را بشناسید!
رناس کوهی
رناس کوهی

گیاه رناس کوهی را بشناسید!

گیاه رناس کوهی را بشناسید!

رناس کوهی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی رناس کوهی است.گیاهی است از خانواده ی کدو Cucurbitaceae، چند ساله، دارای دو گونه ی تک پایه و دوپایه و بالارونده با گلهای نر و ماده می باشد، در مورد دو پایه گل های روی پایه مختلف به رنگ سفید مایلبه سبز و میوه های آن ابتدا زرد و بعداً قرمز می شود و در مورد تک پایه به رنگ سیاه درمی آیند. میوه در ابعاد یک نخود و برگهای آن پنجه ایبزرگ شبیه برگ مو دارای پنج قسمت است. ریشه ی آن ضخیم و گوشتی است که ضخامت آن ده تا پانزده سانتیمتر می شود و وزن آن تا دو کیلوگرم هم می رسد، مقطع ریشه سفید رنگ و طعم آن تلخ می باشد. این گیاه در کنار و امتداد پرچین ها در خاک های عمیق و بایر می روید. در اغلب مناطق اروپا، آفریقای شمالی و آسیا و در ایران انتشار دارد، در ایران در مناطق شمالی، فارس، ارسباران، اشنویه، در دامنه های البرز در هرزویل، لشگرک، در میان کوه بین اراک و  کاشان، خلجستان، نهاوند و کرمان دیده شده است.

طبیعت آن: خیلی گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی: نشاسته -اسانس – رزینی به نام بریورزین – ماده ی عامل سمی و تلخ گلوکوزید به نام بریونین

نامهای دیگر رناس کوهی در طب سنتی: هزارجشان – هزار فشان – هزاجشان – گشان – ماردارو- سیاه دارو – کرم دشتی – نخوشی – الاملیک – فاشرا- کرمه البیضا – تاک سیاه – ششبداز – شش پیاز – روناس

خواص رناس کوهی

درمان گیاهی درد پهلو

۳-گرد آن را با عسل بپزیدو به صورت انگشت پیچ بخورید. برای درمان خناق بلغمی، سرفه ی کهنه، درد پهلو و نفخ آن مفید است.

درمان گیاهی آسم

۴- چهل و پنج گرم از پوست کنده ی آن را در ۷۵۰ گرم سرکه و ۵۰۰ گرم عسل نیم ساعت بجوشانید و هر روز صبح، ظهر و شب هربار یک قاشق سوپخوری بخورید. برای نرم کردن سینه و درمان آسم مؤثر میباشد.

درمان گیاهی یبوست

۵- اگر ۴ گرم گرد آن را با کتیرا، آب و عسل مخلوط کرده و بخورید، مسهلی قوی است که با استفراغ همراه میباشد و ترشح ادرار و شیر را افزایش میدهد.

درمان گیاهی زگیل

۷- ضماد آن با سرکه برای تحلیل ورم و قطع زگیل مفید است.

داروی گیاهی رفع چرک های زخم

۸- آن را در روغن زیتون بپزید و ضماد کنید. برای درمان بواسیر، نواسیر مقعد، نرم کردن سفتی ها، تسکین تمام دردهای سرد و رفع چرکهای زخم نافع است.

درمان گیاهی لک های سیاه زخم

۹- ضماد آن با خلر و شنبلیله برای تحلیل ورم و سرباز کردن دمل مفید می باشد، برای رفع لکه های سیاه که بعد از جراحات و زخم ها ایجاد می شود مؤثر است.

درمان گیاهی نیش افعی

۱- خوردن ۵گرم از کوبیده ی آن برای مقابله با نیش افعی و سایرگزندگان سمی تریاق نافعی است.

داروی گیاهی تقویت معده

آب دمکرده ی برگ و سر شاخه های جوان آن را بنوشید. برای تقویت معده و پاک کردن آن از مواد لزج مفید است، درد قلب و معده را تسکین میدهد، مسهل خوبی است، ترشح شیر و ادرار را زیاد می کند.

تذکر: برای طحال مضر است، ایجاد اختلال در ذهن و عقل میکند و چون خیلی سمی است در مصرف آن باید خیلی احتیاط شود و حتماً با نظر پزشک مصرف شود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *