قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / گیاه سیر, درمانی مفید برای عفونت ریه…
عفونت ریه
عفونت ریه

گیاه سیر, درمانی مفید برای عفونت ریه…

گیاه سیر, درمانی مفید برای عفونت ریه…

عفونت ریه چیست ؟

عفونت ریه بیماری شایعی است و در سال یک درصد افراد بالغ را گرفتار می‌کند و هرساله برخی از این افراد می‌میرند. این بیماری به خصوص در افراد مسن و کودکان کم سن خطرناک است

در اثر تنفس میکرو ارگانیسمها ممکن است بیماری ایجاد شود. در موارد نادر ممکن است منبع عفونت ریه در نقطه‌ دیگری از بدن باشد و از طریق جریان خون منجر به عفونت ریه‌ شود. اگر به هر علتی مثلا در اثر استفراغ، بخشی از محتویات معده وارد ریه‌ شود نیز موجب التهاب ریه‌ می‌شود، چون ارگانیسمها از این طریق وارد ریه‌ می‌شوند.

علائم عفونت ریه 

علائم عفونت باکتریایی به صورت ناگهانی شروع می‌شوند. علائم ناگهانی به صورت تب و لرز، درد قفسه سینه، و سرفه بروز می‌کنند. گاهی ممکن است فرد مبتلا بسیار بد حال باشد.

سرفه در ابتدا ممکن است خشک باشد اما یک تا دو روز بعد سرفه همراه با خلط می‌شود. خلط معمولا زرد رنگ است و ممکن است رگه‌ خونی داشته باشد یا نارنجی رنگ باشد.

تنفس بیمار سریع و سطحی می‌شود و ممکن است بیمار به نفس نفس زدن بیفتد. در موارد شدید اکسیژن رسانی مناسب کاهش می‌یابد و ممکن است علائم کمبود اکسیژن در فرد بروز کند.

تنفس عمیق یا سرفه ممکن است منجر به ایجاد درد عمقی در قفسه سینه شود. این علامت ممکن است نشان دهنده‌ گسترش عفونت به پرده پوشاننده‌ ریه  (پرده جنب) باشد.

اگر مبتلا به سرما خوردگی شده باشید و مدت بیماری شما طولانی‌تر از حد معمول باشد و علائمی‌که گفته شد را داشته باشید ممکن است دچار عفونت ریوی شده باشید و باید به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص عفونت ریه 

پزشک با سوالاتی که از شما می‌پرسد و با معاینات و برخی اقدامات تشخیص دیگر مانند رادیوگرافی بیماری را تشخیص می‌دهد.

در موارد ممکن است بیماری بسیار شدید باشد و نیاز به بستری در بیمارستان باشد. در موارد نادری ممکن است بیماری چیز دیگری باشد که علائمی‌شبیه به عفونت ریه را تقلید کند و به بررسی‌ بیشتر نیاز باشد.

مثلا در موارد نادری ممکن است سرطان ریه با چنین علائمی‌ بروز کند. به همین دلیل خصوصاً اگر فاکتور خطری مانند مصرف سیگار داشته‌باشید بررسی‌ بیشتر مورد نیاز است.

درمان عفونت ریه 

این بیماری در مواردی به صورت سرپایی قابل درمان است و در موارد دیگر به صورت بستری صورت می‌گیرد.

درمان آنتی بیوتیکی، فیزیوتراپی قفسه سینه، و در موارد اکسیژن استفاده می‌شوند. در صورتی که در 2- 3 ماه گذشته سفر به کشور دیگر داشته اید بسیار مهم است که فوراً این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

ممکن است نوع ارگانیسمی‌ که از مکان دیگر موجب بیماری شما شده به درمان متفاوتی نیاز داشته باشد. بسته به نوع و شدت بیماری ممکن است درمان خوراکی یا تزریقی استفاده شود.

درمان گیاهی عفونت ریه:

 • برای رفع عفونت ریه سیر بسیار مفید است.
 •  علف هزار چشم را دم کنید و آبش را بنوشید.
 •  هر روز حدود ۶۰ گرم خرما را در یک لیتر آب بجوشانید و به مرور بنوشید.
 • هر روز ۱۰ گرم آویشن تازه یا خشک را در یک لیتر آب جوش دم کنید و به مرور بنوشید.
 •  ده عدد انجیر خشک را در یک لیتر شیربجوشانید و ان شیر را به مرور میل فرمایید.
 •  بیست گرم گل زوفا را در یک لیتر آب بجوشانیدو آب صاف کرده  آن را با عسل شیرین و در طول روزبه مرور بنوشید.
 •  خرما، انجیر، کشمش و عناب نیم کوب شده را مساوی روزی سه مرتبه بجوشانید و آب آن را میل فرمایید.
 • چند عدد شلغم را در یک لیتر شیر خرد کنید و بجوشانید. کمی شکر با آب آن مخلوط کنید و بنوشید.
 • هر روز صبح ناشتا دو حبه سیر را در یک فنجان شیر بجوشانید و آن شیر را گرم بنوشید.
 • هر روز نصف قاشق چایخوری دانه  اسفند را بسایید و با عسل مخلوط کرده، میل کنید.
 • هر روز تخم کتان را بکوبید و با عسل مخلوط کنید و بخورید.
 • تخم شنبلیله را نرم بسایید بعد انجیر را نیز جداگانه بکوبید سپس آن دو را درهم ترکیب کنید و بخورید.
 •  ریشه  اریسا، گل زوفا و پودر شیرین بیان را به نسبت مساوی مخلوط و هر شب ۱۰ عدد انجیر خشک را در آب گرم بخیسانید. صبح یک قاشق شربت خوری از دارو را با اب انجیرها بجوشانید بعد اب ان را صاف کنید. انجیرها را بخورید و اب ان را نیز بنوشید.
 •  تخم شنبلیله ۲۰ گرم، نرم بسایید و با ۵۰ گرم مویز کوبیده شده و ۳۰ گرم تمرهندی بدون هسته و ۳۰ گرم انجیر کوبیده شده و ۵۰۰ گرم عسل همه را مخلوط و هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن میل کنید.
 • اول فصد کنید و شربت تمر هندی یا شربت آلو یا شربت شیرخشت یا اب جوشانده مغز فلوس یا شربت گل زوفا یا شربت گل بنفشه یا کتیرا یا صمغ عربی یا لعاب به دانه یا لعاب تخم خطمی را روزی سه مرتبه میل کنید.

مطلب پیشنهادی

خواب شبانه

آیا شبها خوب می خوابید؟

آیا شبها خوب می خوابید؟ خوب خوابیدن این نیست که قرص خواب آوری استعمال کنید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *