گیاه فراسیون مفید در درمان بی نظمی حرکات قلب


گیاه فراسیون مفید در درمان بی نظمی حرکات قلب

گیاه فراسیون مفید در درمان بی نظمی حرکات قلب

 فراسیون گیاهی است که در همه جا می روید و ارتفاع آن گاهی به چهل تا هشتاد سانتی متر می رسد.روی برگهای آن خطوط و شیارهای بسیاری وجود دارد که کر کف روی آن را پوشانده و به رنگ سفید درآورده است. گلهای آن در ماه خرداد ظاهر شده و تا ماه شهریور دوام می آورد. گلهای فراسیون ریز و کوچک است و رنگ آن سفید شیری است که به شکل تاج در ناحیه دمبرگ جمع میشوند. شلیمر در کتاب خود اسامی دیگر قراسیون را (گندنای کوهی) و (خرقی سنه) لام برده، می نویسد پزشکان ایرانی این گیاه را به علت اینکه سقط. جنین می آورد در بیماریهای زنان حامله استعمال نمی کنند.

کمی از تاریخ فراسیون

قدیمی ها فراسیون را می شناختند. تئوفراست یونانی آن را به عنوان پادزهر مار بکار می برد.دیویسکورید ادعا می کرد که این گیاه قاعده آور و پاک کننده شکم است. پلین آن را برای معالجه امراض ریوی بکار می برد.در قرن نهم، والاهفرید اشترابوس آن را به عنوان بهترین داروی نزله های مزمن (امراض حساسیت)، سرفه، سل، دردهای ریه و بیماریهای کبدی مصرف کرد.

از نظر طبی فراسیون چه دارد؟

فراسیون دارای اسانسی معطر و یک ماده تلخ است به نام (مارو بیلین). به علاوه، دارای تانن، لعاب، و یک ماده سقزی و املاح پتاس و آهن می باشد، که این املاح خاصیت تقویت کننده و اشتهاآور دارند، دستگاه هاضمه و جریان خون را توانا میسازند. همچنین، این گیاه دارای خاصیت ضدعفونی کننده قوی در مجاری هاضمه و تنفسی ما، می باشد.فراسیون با نام علمی Marrubium vulgare و نام انگلیسی Horehoundگیاهی است علفی، پر برگ، پوشیده از کرکهای پنبه ای به رنگ خاکستری که ارتفاع آن به ۳۰ تا ۸۰ سانتی متر می رسد. قسمت مورد استفاده این گیاه برگ و سرشاخه های گلدار آن است که بوی قوی و نسبتا مطبوع دارند ولی پس از خشک شدن فاقد بو می شوند. طعم آنها تند و تلخ است. کلیه قسمت های گیاه و همچنین شیره تازه آن به مصارف درمانی میرسند.مصرف این گیاه از قدیم الایام جهت رفع گلودرد، درمان سرفه و شستشوی کلیه ها معمول بوده است. فراسیون بیشتر به عنوان تقویت کننده قوای بدن به اشخاص مبتلا به ضعف عمومی ناشی از کهولت سن و یا ضعف بنیه داده می شود. همچنین برای افرادی که هاضمه ضعیف دارند و نیز برای بیماران مبتلا به اسهالهای مزمن، آسم، حصبه، سرفه های مقاوم، مالاریا، یرقان، هیستری، اختلالات عصبی، کم خونی دختران جوان و تاخیر قاعدگی تجویز می گردد.از فراسیون برای مداوای ورم اندام های بدن، عدم دفع ادرار، وجود سنگ در دستگاه ادرار و انسداد مجاری کبد و طحال استفاده می شود. این گیاه می تواند کمک موثری در رفع بیماری های مربوط به برونش و عوارض ریوی ناشی از گریپ بنماید. همچنین باعث رقیق شدن و ضد عفونی شدن ترشحات برونش ها و سهولت دفع آنها از ریه می شود.با انجام این عمل سرفه بیمار نیز آرام و قطع می شود. این گیاه در رفع بی نظمی حرکات قلب اثر سریع دارد. تقویت قلب، رفع تپش قلب، تب بر، رفع اختلالات کبدی، صفرا بر و کاهش اضافه وزن از دیگر خواص این گیاه ارزشمند است. طبع فراسیون گرم و خشک است. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد