قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / گیاه فیل گوش درمانگر بی نظیر بواسیر …!
فیل گوش
فیل گوش

گیاه فیل گوش درمانگر بی نظیر بواسیر …!

گیاه فیل گوش درمانگر بی نظیر بواسیر …!

فیل گوش 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی فیل گوش است .گیاهی است از خانواده Compositae، علفی و دوساله به ارتفاع شصت تا یک صد و بیست سانتیمتر، دارای ساقه  منشعب و مانند پوست مار ابلق و پوشیده از کرک زبر و خشن است. برگ آن پهن و موج دار و بزرگ اند. گل آن قرمز به صورت کاپی تول کروی و پوشیده از فلس هایی است که به قلاب  کوچکی ختم می شود. ریشه  آن دراز، کمی ضخیم در حد ضخامت انگشت دست، دوکی شکل، پوست آن قهوه و مغز آن سفید و طعم آن کمی شیرین است و بوی تهوع آور دارد. میوه  آن پس از رسیدن به صورت فندقه  چندوجهی درمی آید و پس از اینکه کاملاً رسید رنگ آن زرد و حنایی می شود و در بالا میوه دسته  تار زرد رنگ دیده میشود که چسبناک است. این گیاه در اروپا و آسیا انتشار دارد، در ایران در اطراف تهران، دامنه  البرز، چالوس، رودبار زیر درختان زیتون، ولی آباد، کوهستان  خراسان، کرمان، تفرش و در اذربایجان در قره داغ حسن بیگلو، نعمت آباد نزدیک تبریز، در همدان، اراک، مازندران و گرگان و بعضی دیگر از نقاط ایران به طور خودرو دیده می شود. این گیاه دارای سه شکل مختلف می باشد.

نام دیگر فیل گوش در طب سنتی:بابا ادم – راس الجامه – لوف کبیر -آراقطیون – فیلجوش – ارقطیون -آراقیطون – لوف – وف الحیه – آراگیتوم.

ترکیبات فیل گوش:روغن ثابت ۔گلوکوزید آرکتی ئین ۔لینولئیک اسید- اولئیک اسید.

خواص فیل گوش

درمان گیاهی قند خون

اگر ۴ گرم خشک آن را بکوبید و بخورید و یا ۳۰ تا ۵۰ گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و صاف کرده  آن را در طول یک شبانه روز به مرور بنوشید، لطیف کننده  اعضا بدن، مدز بول ودفع کننده شن کلیه و مجاری ادراری است، قند خون را پایین می آورد.

درمان گیاهی سرخک

آن را همراه با ساقه  گیاه بجوشانید و آبش را بنوشید. برای درمان سرگیجه و روماتیسم مفید است و اگر کمی شکر قهوه در آن حل کنید و بنوشید، برای معالجه سرخک مفید میباشد.

درمان گیاهی سودا

دو یا سه قاشق از کوبیده  خشک آن را در نیم لیتر آب ده دقیقه بجوشانید و با آب آن شست وشو کنید و یا تازه  آن را بکوبید و ضماد نمایید. سودا را درمان می کند، خستگی و کوفتگی دست و پا را برطرف میسازد.

درمان گیاهی شقاق

آن را بپزید و ضماد کنید. شقاق ه کهنه و مزمن را بهبود میبخشد و اگر یک نوبت آن را ضماد کنید و نوبت بعدی کرهکاکائو بگذارید و بدین طریق تکرار کنید، بهتر نتیجه می دهد.

درمان گیاهی کچلی

مالیدن آب دم کرده  آن برای رفع ناراحتی جلدی به خصوص برای پوست سر و کچلی نافع است.

داروی گیاهی التیام زخم ها

عصاره  تازه  آن را با روغن زیتون به اندازه  مساوی مخلوط کرده و بر زخم بمالید. برای التیام جراحات زخم خیلی مفید است.

داروی گیاهی ادرار اور

گرم کوبیده  آن را بخورید و یا ۳۰ تا ۵۰ گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب آن را در طول بیست و چهار ساعت به مرور بنوشید. خون را تصفیه می کند، ادرارآور است، معرق و آنتی فلوژیستیک است، مقوی و نیرو دهنده می باشد.

درمان گیاهی بواسیر

اگر آن را در روغن هسته  زردآلو طبخ کنید و حاصل را بر بواسیر بگذارید، دانه  بواسیر رامی اندازد.

ریشه  تازه را ورقه ورقه کنید و یک شبانه روز در الکل خوراکی رقیق بخیسانید و مدتی بر مقعد بگذارید و این عمل را چندبار تکرار کنید. در معالجه  بواسیر بی نظیر است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *