قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / گیاه مورد نماد جوانی و زیبایی
مورد
مورد

گیاه مورد نماد جوانی و زیبایی

گیاه مورد نماد جوانی و زیبایی

گیاه مورد

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی مورد است گیاهی است از خانواده Myrtaceae درختچه ای استهمیشه سبز و نا خزان به بلندی حدود سه متر. برگهای آن متقابل، بیضی، نوک تیز، کامل، چرمی، براق و به رنگ سبز تیره، بسیار زیبا و معطر میباشد که طول هر برگ ۵-۲/۵ سانتی متر است. گلهای آن منفرد و به رنگ سفید، پایک دار و درشت به قطر تا دو سانتی متر است که در تابستان ظاهر میشود و خوشبو می باشد. میوه مورد نیلی رنگ متمایل به سیاه و ابعاد آن در حدود یک نخود و طعم آن گس و کمی شیرین و لطیف است. روی ساقه های مورد برجستگیهایی به نام گال وجود دارد. این گیاه در مناطق نیمه مرطوب با آب و هوای معتدل متمایل به گرم می روید. بومی اروپای جنوبی و آسیا میباشد، در هند می روید، در ایران در مناطق نیمه مرطوب لرستان در سپیددشت، خرم آباد، شهبازان، بختیاری، دره  خراسان، در فارس در اطراف دریاچه  مهارلو، در کرمان در ارتفاعات بین کرمان و بندرعباس، در بلوچستان در تنگه  سرحه، در کویر مرکزی در خور، عقدا، اصفهان و در رودبار در منطقه  هرزویل به طور خودرو دیده میشود، واریته ای از مورد به نام مورد برگ ریز در بعضی از باغ های شمالی ایران به صورت گیاه زینتی کاشته میشود.

طبیعت آن: معتدل یا مرکب القوی میباشد ولی در عین حال جزء سرد آن از جزء گرم آن بیشتر است.

ترکیب شیمیایی: اسانس روغنی فرار شامل میرتی نیل استات، میر تنول و سینئول.

ویتامینها: A در آن وجود دارد.

نامهای دیگر گیاه مورد در طب سنتی: حمیلاس – قوقام – عمر – اسمار – مورد سبز – مورت – آس – آس بستانی – زند – عمار -قنطوس – مرسین – هدس – هدسی – حمبلاس – قمام – اردو – هبولاس – میرسین.

خواص گیاه مورد

درمان گیاهی صرع

۱- بیست و پنج گرم از خشک آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده  آن را روزی دو یا سه بار و هر مرتبه یک فنجان بنوشید. قابض است، برای رفع سوء هاضمه و بیماریهایمعده و کبد مؤثر است، برای رفع ناراحتیهای مغزی به خصوص صرع مفید میباشد.

درمان گیاهی شب کوری

۲- هر روز مقدار دو گرم پودر آن را روی جگر بپاشید و آن جگر راروی آتش نیم پز کنید و بخورید. شب کوری را مداوا میکند.

۳- خوردن اسانس روغنی آن فرح آور و مقوی قلب برای التیام زخمهای داخلی اثر نافع دارد.

۴- یک صد گرم از عصاره  تازهآن را با روغن کنجد مخلوط کنید و بخورید. مسهل قوی بلغم است.

۵- بوییدن تازه  آن مقوی دماغ است.

۶- نشستن در آب دمکرده  آن برای رفع بیرون آمدگی مقعد مفید است.

داروی گیاهی گرفتگی بینی

۷- آب جوشانده آن را نیمه گرم در بینی بکشید. گرفتگی بینی را باز می کند.

درمان گیاهی سردرد و گیجه

۸- اکتحال آن دید چشم را افزایش میدهد، رافع خفقان، سردرد، سرگیجه، درد چشم و گوش و درد دندان میباشد، برای التیام زخمهای دهان مفید است.

۹- شیره تازه  آن را صاف کرده و به صورت قطره در چشم بچکانید. برای تسکین درد چشم و تقویت آن نافع است و از آمدن چرک جلوگیری کرده و زخم چشم را التیام میبخشد.

درمان گیاهی دندان درد

۱۰- با آب دمکرده  آن قرقره و شستوشو کنید. برفک دهان را برطرف می کند، مسکن دردهای گرم دندان است، رافع سستی لثه ها و زخمهای دهان میباشد.

درمان گیاهی روماتیسم

۱۱- مالیدن اسانس روغنی آن ضدعفونی کننده است و روماتیسم را نیز درمان می کند.

۱۲- اگر تازه  آن را بکوبید و آب آن را بگیرید و به مقعدی که بیرون آمده باشد بمالید، به جای خود میرود.

۱۳- افرادی که به علت ضعف و ستی پیاز مو یا ضعف پوست بدن و یا تجمع مواد چربی در بن موهایشان موی بدن آنان میریزد، برگ مورد و جفت را با هم بجوشانند و آب صاف کرده  آن را روزی سه بار به آن محلی بمالند، مؤثر خواهد بود.

۱۴- ضماد تازه  آن با سرکه به پیشانی برای قطع خونریزی از بینی نافع است، اگر بر سر گذارده شود، برای خشک کردن زخمهای سر نافع میباشد.

۱۵- ضماد آن با روغن گل سرخ و زرده تخم مرغ، سرگیجه  حادث از ضربه شدید را تسکینمی دھد

درمان گیاهی ریزش مو

۱۶- کمپرس آب دمکرده  آن برای تسکین درد مفاصل و درد استخوان شکسته، تسریع در ترمیم و جوش خوردن آن و همچنین برای جلوگیری از ریزش مو بسیار نافع است.

۱۷-گرد خشک آن را به موضع بمالید. برای رفع بدبویی زیر بغل و کنج ران مفید است.

۱۸- آن را بپزید، بعد بکوبید و با زیره  کرمانی نرم شده مخلوط کنید، بعد آن دو را با زرده تخم مرغ و روغن گل سرخ نیمه گرم مخلوط کرده و روی کرباس آب ندیده ای گذاشته و به کمر بچسبانید. برای رفع گرفتگی و ضربه و درد و ستی اعضا بسیار نافع است

درمان گیاهی درد پاشنه

۱۹- ضماد آن برای درمان بواسیر و ورم بیضه مفید است، محلل و مسکن ورمهای گرم، مخملک، جراحت ها، داخس یا عقربک و زخمهای کف دست و پا میباشد، برای رفع گرفتگی و درد پاشنه  پامفیداست

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *