قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / گیاه مومیایی را بشناسید
مومیایی
مومیایی

گیاه مومیایی را بشناسید

گیاه مومیایی را بشناسید

مومیایی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی مومیایی است  کلمه  مومیایی یونانی است، ماده ای است شیمیایی که به مقدار بسیار کم از شکاف سنگهای کوهستانی بعضی از نقاط زمین خارج می شود. عده ای از پزشکان سنتی منشأ آن را بعضی از گیاهان دارویی میدانند که در طول تاریخ عمر زمین به عللی در لابلای سنگها حبس شده و پس از تخمیر به تدریج سیلان یافته و از شکاف سنگها خارج می شود. عده  دیگر نسبت به منشأ آن نظرات دیگریدارند. مومیایی دارویی است کمیاب و ذی قیمت. بهترین نوع مومیایی آن است که از کوه های داراب استان فارس و کوه های دیگری مانند کوه های کهکیلویه واسطهبانات به دست می آید و مرغوبترین آن نوعی است  که سیاه و صاف، براق و نرم بوده، بوی بد نداشته و آغشته به خاشاک نباشد. خواص دارویی مومیایی تا چهل سال باقی میماند.

آزمایش شناخت مومیایی اصل و خالص: اگر آن را در دست بگیرید باید به زودی نرم گردد (مانند موم خالص زنبورعسل) و به دست آغشته شود یا به پای شکسته  مرغ مومیایی بمالید و آن پا را ببندید و قدری مومیایی  هم به او بخورانید؛ پای شکسته در مدت چهل و هشت ساعت بهبود مییابد یا جگر سیاه تازه را چاک بزنید، بعد مومیایی را به آن بمالیدو روی هم بگذارید؛ مثل اول به هم میچسبد.

طبیعت آن: گرم و خشک است

نامهای دیگر گیاه مومیایی در طب سنتی: مومیا- عرق الجبال.

 خواص مومیایی

درمان گیاهی خونریزی شش

۱- آن را بخورید. قدرت نفوذ آن در بدن و در بافتها بسیار زیاد است و سلول های بدن را تقویت میکند، مفرح و مقوی کلیه ی اعضای بدن است، کلیه  اخلاط بلغمی و سرد مزاج بدن را متلاشی کرده و دفع می کند، برای درمان بیماری رعشه، ناراحتیهای رطوبی رحم و ثقل زبان بسیار مفید است، سکته های سخت علاج را مداوا می کند، خونریزی های معده و اثنی عشر و خونریزی شش ها را قطع می نماید.

داروی گیاهی سردرد

۲- دو مثقال مرزنجوش را بجوشانید بعد یک حبه مومیایی را در آب صاف کرده  آن حل کنید و بخورید. سردردهای سرد مزاج را درمان می کند.

داروی گیاهی سستی اعضا

۳-دو مثقال آویشن را بجوشانید، بعد دو حبه مومیایی را در آب صاف کرده آن حل کنید و بخورید. لقوه، فلج و سستی های اعضاء بدن را درمان می کند.

درمان گیاهی گوش درد

۴- مقداری از آن را در روغن زیتون حل کنید و در گوش بچکانید. درد گوش را ساکت میکند و چرک آن را می خشکاند.

۵- مقداری از آن را در آبغوره حل کنید، بعد فتیله ای از پنبه به آن آغشته کرده و در گوش بگذارید. در صورتی که از مراکز عصبی نباشد و تجمع مواد در جلوی پرده  صماخ مشاهده نشود، ثقل صامعه را درمان می کند

درمان گیاهی سرفه

۶. سه روز هر روز مقداری از آن را با آب جوشانده عناب و سه پستان مخلوط کنید و بنوشید، سرفه ها رطوبی مزمن را درمان می کند.

۷- آن را در آب زیره و رازیانه حل کنید و بخورید. صدای داخل شکم، نفخ شکم و ضعف معده و روده را برطرف میکند.

۸-اگر مقداری از آن را ضماد کنید و مقداری از آن را هم با آب رازیانه وزیره مخلوط کرده بخورید، دردی که از ضربه خوردگی بر قفسه سینه یا کبد یا دنده ها باشد را تسکین می دهد.

درمان گیاهی بواسیر

۹- هفته ای دوبار هر مرتبه مقدار دو حبه از آن را با روغن گاوی مخلوط کنید و بخورید. بواسیر را درمان می کند

۱۰- افرادی که به ضعف قدرت تناسلی و سرعت انزال یا عدم نعوظ مبتلا هستند، سه روز هر روز به قدر یک جو مومیایی را در چهل گرم عسل حل کرده و بخورند و کسانی که گرم مزاج هستند آن را همراه با آب میوه های سرد میل کنند.

۱۱- اگر استخوان شکسته باشد، آن استخوان را سر جای خودش قرار دهید و قبل از بستن مقداری مومیایی به آن بمالید و قدری از آن را هم هر روز بخورید. در مدت کوتاهی شکستگی جوش میخورد.

درمان گیاهی زانو درد

۱۲- مقداری از آن را در روغن بادام تلخ حل کنید و با آن موضع را ماساژ دهید. دردزانو را تسکین میدهد.

۱۳- آن را در روغن زیتون آب کنید و پشت کمر بمالید. سستی کمر که از شهوت رانی زیاد باشد را درمان میکند.

۱۴- آن را در روغن خوراکی حل کنید و بر موضع بمالید. درد موضعی که از ضعف و بی قوگی باشد را تسکین میدهد.

درمان گیاهی کوفتگی

۱۵- آن را روغن شتر یا کوهان آب کرده  شتر مخلوط کنید و روزی سه مرتبه عضو را با آن ماساژ دهید و یک قاشق چایخوری از آن را هم بخورید. کوفتگی یا ضربه خوردگی عضو را درمان می کند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *