قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / گیاه پای گرگ وخواص درمانی ان در طب سنتی
گیاه پای گرگ
گیاه پای گرگ

گیاه پای گرگ وخواص درمانی ان در طب سنتی

گیاه پای گرگ

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی گیاه پای گرگ است . گیاه پای گرگ گیاهی است از دسته ی گیاهان نهانزاد، آونددار و از خانواده ی پای گرگیها Lycopodiaceae، چندساله که به حالت هر دو خزنده و قایم دیده می شود. بلندی آن به پنجاه سانتی متر میرسد. قسمت خوابیده ی آن پوشیده از برگهای ریز و سبز است و در قسمت انتهایی ساقه ی قایم آن دو تاسه سنبله دیده می شود که از فلاس های کوچک مثلثی شکل پوشیده شده و در کنار فلس هاکیسه یا کپسول محتوی هاگ وجود دارد. این گیاه در جنگلهای مرطوب و اغلب مناطق مناسب اروپا، آمریکای شمالی، آسیا و آفریقا انتشار دارد، معمولاً در مناطق معتدله نیز میروید، در مناطق قاره در ارتفاعات دیده می شود، تاکنون به وجود آن در ایران اشاره ای نشده ولی به نظر میرسد که وجود داشته باشد.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:رجل الذئب.

ترکیب شیمیایی: نیکوتین – سه آلکالوئید به نامهای لیکوپودین وکلاواتین وکلاواتوکسین،

خواص  گیاه پای گرگ در طب سنتی :

درمان گیاهی کمر درد و درد مفاصل

۱- نود گرم از قسمت فوقانی ساقه ی آن را در دو لیتر آب بجوشانید تا یک سوم از آب آن بخار شود، بعد آب آن را صاف کرده هر صبح، ظهر و شب یک فنجان بنوشید. مقوی و تونیک است، بی حس  کننده یا آنالژزیک برای کاهش درد مفاصل، درد پشت و کمر می باشد، رماتیسم را معالجه میکند، ضداسپاسم و احتلام شبانه ی مردان و منظم کننده ی عادت ماهیانه ی خانم ها می باشد، ادرارآور مؤثری است و روی دستگاه دفع ادرار اثر قطعی دارد و عدم دفع ادرار یا حبس البولی را که با تشنج همراه می باشد و همچنین نزله ی مثانه را در اشخاصی بزرگسالی رفع می کند.

درمان گیاهی سوزش ادرار

۲- اگرگیاه تازه را خوب بکوبید و به اندازه ی ده درصد آن، قند شیر یا لاکتوز به آن اضافه کرده و بخورید، برای معالجه ی نزله ی مثانه و سوزش مجاری ادرار در مورد تقرس های کهنه اثر محسوس دارد.

۳- قسمت فوقانی ساقه ی گیاه را بجوشانید و با آب آن موضع دردناک را کمپرس کنید. درد را تسکین می دهد

۴-گیاه خشک را نرم بسایید و ضماد کنید. برای درمان آبسه و زخم ها مفید است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *