قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / گیاه پرسیاوش دارویی برای درمان انواع سرفه ها و بیماریهای تنفسی
پر سیاوش
پر سیاوش

گیاه پرسیاوش دارویی برای درمان انواع سرفه ها و بیماریهای تنفسی

 پرسیاوش

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی پر سیاوش است . پر سیاوش گیاهی است از خانواده ی سرخس ها، تیره یpoiypodiaceae و چند ساله. برگ های آن شبیه گشنیز معمولاً بدون ساقه ی اصلی و دارای دمبرگ دراز، خیلی نازک و سیاه شبیه مو که وجه تسمیه ی فرانسوی و انگلیسی و عربی آن از اینجا ناشی می شود. ساقه ی زیرزمینی آن خزنده می باشد که ریشک های – بسیار باریک و نازک به آن اتصال دارد. این گیاه از نظر شرایط اقلیمی، مناطق نسبتاً گرم، مرطوب و کم نور را دوست دارد، کنار چاه ها، جاهای مرطوب، در غارها و نقاط سایه دار می روید. برگ های این گیاه کمی معطر،دارای طعم گس و کمی تلخ است. این گیاه در اروپا، آسیا، آمریکای شمالی و برخی مناطق دیگر دنیا می روید،

در ایران در مناطق شمال در مازندران، گرگان، بندرگز، گیلان، رشت، پیربازار، در مناطق شرق و غرب ایران در کوه کهرود و بلوچستان و در نواحی جنوب غربی ایران در شهبازان، کشور و بیشه دیده می شود.

در ایران در مناطق شمال در مازندران، گرگان، بندرگز، گیلان، رشت، پیربازار، در مناطق شرق و غرب ایران در کوه کهرود و بلوچستان و در نواحی جنوب غربی ایران در شهبازان، کشور و بیشه دیده می شود.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:پرسیاوحش – پرسیاوشان – گیسو پری ۔گل گیسو پری – ساقالاسود -شعرالارض – شعرالجبال – شعرالجن – جعده القنا- کاپیلر -کز برهالبائز – سنبل – پاباریک – شعرالجبار-شعرالخنازیر-ایوصیف – بالدیری قره.

ترکیب شیمیایی: ماده ی عامل تلخ به نام کاپیلارین موسیلاژ- تانن- اسانس – لعاب – گالیک اسید  قند.

طبیعت آن:معتدل مایل به گرمی و کمی خشک است.

خواص پرسیاوش در طب سنتی:

۱- ده گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و روزی سه فنجان از آب صاف کرده را بنوشید.

ملطف،lمفتح،منضج، محلل و  مجفف است، برای معالجه ی عفونت نزله ای مثانه مفید می باشد، جهت تنقیه ی سینه و شش، ضیق النفس، درد سینه و درمان یرقان مفید است، برای درمان سرفه های مزمن و رطوبتی نافع است، بازکننده ی نفس دربیماری های آسم و تنگی نفس می باشد، کشنده ی بعضی از باکتری ها و ویروس ها مانند باسیل سیاه سرفه و ویروس هاری است. تب بر می باشد،برای کشتن انگل های داخل شکم مصرف می شود،زرده زخم را معالجه می کند،عادت  ماهانه را باز می نماید و برای دفع سنگ مثانه بسیار مفید است

۲- هر روز آن را با نعناع به اندازه ی مساوی بجوشانید و آب، صاف کرده ی آن را بنوشید. از عاروق زدن و نفخ معده جلوگیری می نماید، خفقان را درمان میکند.

۳- استنشاق آب مطبوخ آن برای باز کردن بینی در مواقع سرماخوردگی و زکام نافع است.

خوردن گرد کوبیدهی آن برای رفع اسهال و جمع کردن شکم مفید است.

۵- مالیدن آب جوشاندهی آن بر سر، موها را تقویت میکند.

۶ طبخ کردهی آن را بر بیضهای که ورم کرده بگذارید. ورم را تحلیل خواهد برد.

۷- تازهای آن را بکوبید و روی محل گزیدگی مار ضماد کنید. نافع است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *