قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / یاس بنفش یک گیاه تب بر….!
یاس بنفش
یاس بنفش

یاس بنفش یک گیاه تب بر….!

یاس بنفش یک گیاه تب بر….!

یاس بنفش 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی یاس بنفش است .گیاهی است از خانواده  زیتون Oleaceae که گونه مختلفی دارد و واریته  از آن پر پرمی باشد.گل آن خوشه  و بسیار معطر به رنگ حنایی ارغوانی و بنفش ولی کم دوام است. درختچه  است به بلندی ۳-۲ متر، برگ آن بزرگ، بیضی نوک تیز با قاعده  قلبی شکل، متقابل با دمبرگ دراز می باشد. میوه آن کپسول و تخم مرغی شکل به طول ۱/۵ – ۱ سانتی متر است که در آن دانه  درشت و بالدار یاس قرار دارد و پس از خشک شدن کپسول و شکافته شدن از آن خارج می شوند. این گیاه از شمال شرقی آمریکا برخاسته وازآنجا به اروپاوسایر دنیا انتشار یافته است و از گل بسیار زیبا گلکاری میباشد

نام های دیگر گیاه  یاس بنفش در طب سنتی عبارت است از:یاس – یاس رسمی – یاس خوشه ای

ترکیبات شیمیایی :مواد مانیت – انورتین – ساکاروز – یک ماده تلخ بی شکل به نام سیرینگو پیکرین – یک گلوکوزید به نام سیرین ژین که در اثر هیدرولیز گلوکوز و سیرین ژنین به دست می آید.

یک ماده  تلخ بی شکل به نام سیرینگو پیکرین – یک گلوکوزید به نام سیرین ژین که در اثر هیدرولیز گلوکوز و سیرین ژنین به دست می آید – مواد مانیت – انورتین – ساکاروز.

خواص یاس بنفش

درمان گیاهی روماتیسم

آن را با هم وزن گل روغن زیتون یا روغن کنجد مخلوط کرده و سه هفته در مقابل آفتاب قرار دهید و روزی چند بار به هم بزنید و گاهی گل را از روغن خارج کرده و گل تازه بریزید، پس از سه هفته آن روغن را هر روز بر موضع بمالید. درد روماتیسمی را تسکین می دهد.

درمان گیاهی اسهال 

 سی گرم ازبرگ آن را در یک لیتر آب بجوشانید یا دم کنید و آب صاف کرده  آن را هر صبح، ظهر و شب یک فنجان بنوشید. اسهال ساده، اسهال خونی،

درمان گیاهی دلپیچه

دلپیچه  نفخی، نقرس، روماتیسم

درمان گیاهی ضعف اعصاب

ضعف اعصاب را درمان میکند.

درمان گیاهی تب

سی گرم از پوست درختچه آن را در یک لیتر آب بجوشانید و آب آن را صاف کرده و هر صبح، ظهر و شب یک فنجان بنوشید. تب را قطع میکند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *