یبوست در کودکان چگونه درمان می شود؟


یبوست در کودکان چگونه درمان می شود؟

یبوست در کودکان چگونه درمان می شود؟

 یبوست

هنگامی می توان گفت که کودک دچار یبوست شده است که در هنگام دفع مشکل داشته باشد؛ به این طریق که مدفوعش سفت و قطعه قطعه شبیه به ریگ باشد و بازور و درد خارج شود. یبوست به منظم بودن و تکرار حرکات روده و تعداد دفعات مدفوع ربطی ندارد، بلکه سختی، غلظت و سفتی مدفوع بیانگر وجود یبوست است. ابتلا به یبوست هم در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند و هم در آن هایی که با شیر خشک تغذیه می شوند به ندرت اتفاق میافتد؛ وقتی تغذیه با غذاهای جامد شروع می شود، در صورتی که سبزیجات و میوه های تازه و کافی در رژیم غذایی کودک گنجانده نشود احتمال ابتلا به یبوست زیاد می شود. در سن ۲ تا ۳ سالگی میزان ابتلا به یبوست در کودکان به دلایل گوناگون افزایش مییابد. بعضی از والدین آنقدر نسبت به منظم بودن زمان دفع مدفوع وسواس نشان می دهند که وقتی کودک کاملاً قادر به کنترل روده  خود می شود در برابر حساسیت والدین واکنش نشان داده و مقاومت می کند و مدفوع خود را برای مدت طولانی نگه می دارد که این مسئله موجب ناراحتی والدین و کودک می شود. به عنوان یک ملاک راهنما برای تشخیص یبوست باید گفته شود در صورتی که فرزندتان کاملاً آرام و راضی به نظر میرسد و وقتی به توالت می رود هیچ گونه ناراحتی از خود نشان نمی دهد و مدفوعش قطعه قطعه و شبیه به ریگ نیست نمی توان گفت که دچار یبوست شده است. به علاوه اگر مدفوع فرزندتان در طی یک دوره ی بیماری مثل تب دار بودن و یا استفراغ سفت شده است اصطلاح یبوست در مورد او نیز صدق نمیکند زیرا در این گونه موارد بدن برای جبران آب از دست رفته، از مدفوع آب جذب می کند و پس از برطرف شدن بیماری فعالیت روده و دفع مدفوع به حالت طبیعی باز میگردد.  اگر فرزندتان بدون اراده در شلوارش مدفوع کرد (در صورتی که قبلاً قادر به کنترل مدفوع بوده است) ممکن است دچار بی اختیاری در دفع مدفوع به طور موقت شدهباشد. این مشکل به هیچ وجه در اثر بیماری عضوی ایجاد نمی شود، بلکه بیشتر جنبهروانی دارد.

عوارض یبوست 

یبوستی که گهگاه ایجاد می شود، هیچ گونه خطری ندارد ولی با استفاده از غذاهای فیبردار(مثل سبزیجات و حبوبات) لازم است آن را پیشگیری کرد. یبوست مزمن (کهنه) را باید جدی گرفت زیرا ممکن است در آینده برای کودک مشکل ساز شود. وجود خون در مدفوع ممکن است نشان دهنده  اختلال در مقعد یا روده باشد و باید مورد توجه و درمان قرار گیرد.

علایم یبوست

  • مدفوع خشک و قطعه شبیه به ریگ
  • درد در قسمت پایین شکم
  • خون در مدفوع یا شورت

درمان یبوست 

۱) اگر فرزندتان در هنگام دفع مدفوع زور میزند و از درد شکایت میکند، به درجه غلظت (سفتی) مدفوع او دقت کنید. ۲) اگر کودک از درد شکم شکایت میکند، قسمت راست شکم در ناحیه  زیر ناف او را با ملایمت فشار دهید و به سرعت دستتان را رهاکنید، در صورت ایجاد درد شدید در اینناحیه احتمال آپاندیسیت وجود دارد در صورتی که فرزندتان در هنگام دفع مدفوع درد شدید دارد و یا اگر در مدفوع یا شورت او خون مشاهده کردید، در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه نمایید. وجود خون در مدفوع ممکن است نشانه  این باشد که در هنگام دفع، مدفوع خشک و قطور، گذرگاه مقعد را زخم کرده و یا موجب شکاف مقعد شده است. در صورت بروز این مشکل ممکن است کودک پس از دفع مقدار کمی از مدفوع، به علت ترسی ناشی از دردی که از شکاف و زخم مقعد به وجود آمده، از دفع بقیه  مدفوع اکراه داشته باشد.  در صورتی که شک دارید ممکن است یبوست نشانه ای از آپاندیسیت باشد، فوراً به پزشک مراجعه کنید. ممکن است پزشک نوعی ملین ملایم را که مخصوص نوزادان و کودکان است تجویز نماید. این گونه داروها در صورتی که در مدت زمان محدودی مورد استفاده قرار گیرند، عارضه  دیگری ایجاد نمی کنند. ممکن است پزشک علاوه بر ملین در مورد تغییر رژیم غذایی کودکتان به شما نکاتی را گوشزد نماید. در صورتی که پزشک احتمال ایجاد شکاف مقعد را بدهد، مقعد کودک را معاینه خواهد کرد، در صورتی که شکاف یا زخمی وجود داشته باشد نوعی مسهل نرم کننده مدفوع تجویز می کند و یا روشهایی را برای تسهیل در دفع مدفوع به شما توصیه می کند. -هرگز بدون مشورت با پزشک به کودکتان مسهل یا ملین ندهید؛ زیرا ملین ها موجب تنبلی و کاهش حرکات روده می شوند. - کودک را مجبور نکنید که برای مدت طولانی روی کاسه  توالت یا لگن بنشیند؛ زیرا ممکن است این استرس در او ایجاد شود که در صورت عدم دفع مدفوع توجه و محبت شما را از دست بدهد. - سعی کنید غذاهای طبیعی و غیر فرایندی را در رژیم غذایی کودکتان بگنجانید، استفاده از غذاهای فیبردار و غلات کامل، از قبیل برنج سبوس دار و نان گندم سبوس دار، میوه ها و سبزیجات تازه بسیار مفید است. جدا کردن سبوس از غلات موجب می شودمواد معدنی ارزشمندی از غلات جدا شود. آلوی بخارپز شده و انجیر خشک پس از حدود۲۴ ساعت، اثر مطلوبی بر روده و دفع مدفوع خواهند داشت. در صورت تجویز ملین و مسهل برای فرزندتان، دقت نمایید که در استفاده از آنها دستور پزشک یا بروشور راهنمای داخل جعبه را کاملاً رعایت کنید. - به کودکتان مایعات کافی بدهید. - در صورتی که فرزندتان به سن مدرسه رسیده است، قبل از رفتن به مدرسه بگذارید با آرامش و بدون عجله ادرار یا مدفوع خود را خارج کند. او را برای سریع تر بیرون آمدن از توالت تحت فشار قرار دهید و اگر صبحها وقت کافی برای آماده شدن و رفتن به مدرسه ندارد، به گونه ای وقت را برنامه ریزی کنید که فرصت کافی برای رفتن به دستشویی همراه با آرامش را داشته باشد. بسیاری از کودکان ترجیح می دهند درخانه به توالت بروند زیرادر توالت مدرسه احساس امنیت و راحتی نمی کنند. .

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد