قالب وردپرس درنا توس
یبوست چیست ؟
یبوست چیست ؟

یبوست چیست ؟

یبوست

تغذیه بر زندگی ما حکمرانی می کند بسیتری از چیزها که به حساب وروثی بودن گذارده می شود باید به تغذیه نامناسب منسوب شود  می شود باید به تغذیه نامناسب منسوب شود. «نویسنده ژاپنی، کاشو»

مسمومیت روده ای عامل اصلی پیر شدن افراد است.»«ژوزف فاویر»

یبوست شایع ترین بیماری تمدن صنعتی و تغذیه نادرست جوامع غربی است تقریبا صددرصد جمعیت در کشورهای غربی زمانی دچار آن میشوند و اکنون عارضه ای است که از بار در زن و هر پنج مرد، یکی به آن مبتلاست؛ به طوری که فقط آمریکاییان هر ساله افزون بر 200 میلیون دلار صرف خرید  داروهای مسهل میکنند، و این غیر از  داروهایی است که پزشکان تجویز میکنند و متأسفانه تأثیر چندانی در درمان ندارند. با این حال هیچ کس آن را جدی نمیگیرد؛ به طوری که حتی یکی از کتابهای مشهور پزشکی (merckmanuloi) مینویسد: «پزشک باید برای بیمار توضیح دهد که تخلیهٔ روزانهٔ  پس مانده ی گوارشی ضروری نیست و اگر تا چهار ده روز هم در کولون بماند  آسیب جدی تولید نمی کند ؛ و یکی از سخنرانان و نویسندگان مشهور برنامه های پزشکی  می گوید :  هیچ قانون طبیعی  وجود ندارد که به روزانه یک بار اجابت مزاج حکم کند… اجابت مزاج هم مانند میل جنسی است، بعضی از ما حتی دو بار در روز ارتباط جنسی داریم در حالی که بعضی دیگر به چند هفته یک بار بسنده  میکنند.» (” متأسفانه هم پزشکی کلاسیکی و هم سخنرانان ونو یسندگان پزشکی مدرن و هم مردم، غالباً از این موضوع مهم به سادگی عبور میکنند و بهعواقب خطرناک و تأسف بار آن نمی اندیشند. همه کس تقریباً به طور غریزی حس میکند. اگر تخلیه مدفوع او روزانه با حجم و شکل عادی و بدون سختی صورت گیرد بدنش بهتر عمل میکند و راحتتر می تواند زندگی کند. اگر پزشکی علمی، یبوست را جدی نمی گیرد کمپانی های داروسازی با ساخت انواع و اقسام داروهای خوراکی و شیافی و غیره، هر سال میلیونها پوند و دلار به جیب میزند. داروهایی که بعضی از آنها بی اثر و برخی کم اثر و شماری خطرناک و تعداد زیادی از آنها خطرناک تر هستند زیرا اعتیادآور و بیماری زا می باشند. مطالعهٔ دقیق گروههایی از مردم کشورهای غیر صنعتی که در غذای آنها مقدار کافی الیاف فیبری و سلولزهای خشن گیاهی وجود دارد و غذاهای طبیعی، نان سبوس دار و… مصرف میکنند، نشان میدهد که تخلیه مدفوع آنان روزانه و عادی و منظم است. فعالیت روده ها به طور مرتب و دفع منظم تفاله های باقیماندهٔ غذا یک عمل منطقی و درست است؛ زیرا ما غذا را روزانه مصرف میکنیم و در طول روز غذا را هضم می کنیم؛ بنابراین باید بتوانیم پس ماندهٔ غذاهای هضم شده را روزانه دفع کنیم. کولون انسان یک تانک ذخیره از فولاد ضد زنگ نیست، بخش زنده ای از بدن است که دایماً مقداری مایعات و مواد شیمیایی قوی رااز مدفوع به خود جذب می کند، هر قدر مدفوع در راست روده بیشتر باقی بماند و متعفن شود احتمال ابتلا به بیماریهای مهلک بیشتر می شود بیماری هایی مانند: سرطان، افزایش کلسترول خون و…. زیاد ماندن و سخت شدن پس ماندهٔ گوارشی در کولون باعث میشود که مواد شیمیایی خطرناک مدفوع بیش از اندازه و برای مدت طولانی در تماس نزدیک با دیوارهٔ روده قرار گیرد . مدفوعهای اضافی که مدت طولانی و در تماسی نزدیک با جدارهٔ روده هستند باعث پیدایش انواع بیماریها می شوند. اکنون به برخی از آنها اشاره میکنیم. تاکنون مشخص شد که حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نوع میکروب در هنگام دفع مدفوع از بدن خارج میشوند. اینها غالباً بی آزار  و بعضاً مفید هم هستند؛ زیرا باعث ساختن مقداری از ویتامین های مورد نیاز بدن میشوند. ولیکن نکتهٔ مهمی که وجود دارد این است که وجود مدفوع در روده بزرگ به مدت طولانی به میکروب ها این فرصت را میدهد که به تجزیهٔ مواد موجود در آن بپردازند و از جمله چیزهایکه در این عمل به وجود میآید مقداری ماده سمی و بدبو است.

این مواد سمی جذب بدن می شوند و وارد خون گردیده و از طریق خون داخل سایر اعضای بدن می شوند به طوری که یک مسمومیت تدریجی به وجود می آورند. به علاوه وجود النوع در قسمت کولون لگنی یعنی آخرهای روده بزرگ، سبب تحریک اعصاب این محل و در نتیجه ایجاد سردرد، رنگ پریدگی، بی حالی، خستگی و عوارضی از این قبیل می شود. دو ساله مسمومیت تدریجی و تحریکات عصبی، یبوست را زمینه ساز بیماریهای مختلف مانند: سرطان معده، رحم، سینه، سرطان روده بزرگ و مجاری ادرار، آپاندیسیت، ورم پستان، التهاب لوزالمعده، دردهای عصبی، خستگی، ضعف اعمال طبیعی بدن، ضعف قوای روحی و فکری، سوء هاضمه، بوی بد دهان، کم کاری کبد، شقاق مقعد، پرولاپس رکتوم (بیرون زدن راست بوده)، تپش قلب، درد مفاصل، تلخی دهان، بی حوصلگی، عصبانیت، ایجاد سنگ های اگزالاته در کلیه، التهاب دیورتیکولا، انواع بواسیرهای (داخلی، حاشیه ای، خارجی) سرطان کولون و… پاریس رگها، زبان باردار، حالت تهوع، گاز شکم، بی خوابی، گرایش به تنبلی، به سختی از خواب بیدارشدن، سرمازدگی، التهاب و پیری زودرس، زخم مدفوعی، ایجاد تغییرات بافتی در کولون، کولیت ایسکمیک (التهاب کولون به علت اختلال جریان خون) و لولوس پیچ خوردگی) کولون، سوراخ شدن کولون، عدم کنترل مدفوع، احساسی ادرار داشتن، اختلال مغزی و عروقی (مثل سنکوب، آریتمیها و درد قلبی) می شود.

 

مطلب پیشنهادی

دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول   – توجه داشته باشید اهمیت دندانهای شیری به نوبه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *