قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / یرقان چیست؟ انواع آن کدامند نسخه دوم
یرقان
یرقان

یرقان چیست؟ انواع آن کدامند نسخه دوم

زردی های نوع کبدی در اثر هپاتیت حاد، مسمومیت کبدی و بیماری کبد الکلی ایجاد می شوند که در آنها، نکروز (مرگ) سلول های کبدی، توانایی کبد برای متابولیزه کردن و دفع بیلی روبین را کاهش میدهد و در نتیجه، بیلی روبین در خون تجمع مییابد و موجب بروز زردی می شود. علل نادرتر این نوع زردی عبارتند از: سیروز صفراوی اولیه، سندرم ژیلبرت (نوعی اختلال ژنتیکی متابولیسم بیلی روبین که در نزدیک به ۵٪ افراد روی میدهد و موجب زردی خفیف می شود) و سرطان متاستاتیک. زردی نوزادان شایع است و تقریباًدر تمام نوزادان روی می دهد. این نوع زردی که به آن « یرقان فیزیولوژیک» یا « یرقان نوزادان» هم گفته می شود به دلیل عدم بلوغ کامل کبد برای کنژوگه کردن و دفع بیلی روبین بروز می کند و تقریباً از روز دوم تولد شروع میشود و در نوزادان طبیعی تا حدود ۸ روزگی و در نوزادن نارس تا ۲ هفتگی ادامه مییابد. در موارد شدید به دلیل بالا بودن خیلی زیاد بیلی روبین، عارضه  خطرناکی به نام «کرن ایکتروسی» روی می دهد که موجب آسیب مغز نوزاد می شود. یافته های آزمایشگاهی در زردی های نوع کبدی عبارتند از: وجود بیلی روبین در ادرار؛ وجود اوروبیلی روبین در ادرار به مقدار بیش از ۲ واحد ولی به صورت متغیر (مگر در کودکان).

 زردی های فرم پس از کبدی (یا یرقان انسدادی) که به آنها کلستاز هم گفته می شود در اثر متوقف شدن تخلیه ی صفرا به داخل سیستم صفراوی روی می دهند و شایعترین علل آنها، وجود سنگهای صفراوی در مجرای صفراوی مشترک و سرطان سر لوزالمعده است. همچنین گاهی گروهی از انگلیها موسوم به «کرمهای کبدی» در مجرای صفراوی مشترک زندگی می کنند که می تواند موجب یرقان انسدادی شود. سایر علل عبارتند از: تنگی مجرای صفراوی مشترک، سرطان مجرای صفراوی، التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) و کیست کاذب لوزالمعده. وجود مدفوع کمرنگ و ادرار پررنگ (به رنگ چای) احتمال ابتلای فرد به یرقان پس از کبدی (بیرقان انسدادی) را مطرح میکند. معمولاً این بیماران دچار خارش شدید هستند. ه برای تشخیص علت ایجاد زردی، علاوه بر شرح حالی و سابقه ی بیمار و معاینه ی فیزیکی و آزمایش خون (شامل بیلی روبین، تستهای کبدی مانند AST و ALT و فسفاتاز آلکالن)، می توان از سونوگرفی شکم

برای تشخیص سنگهای صفراوی، تومورهای کبد و لوزالمعده و اتساع مجاری صفراوی در اثر انسداد)، سی. تی اسکن شکم (برای تشخیص تومورهای کبد و لوزالمعده و اتساع مجاری صفراوی)، ام.آر.آی شکم (برای تشخیص تومورها وبررسی مجاری صفراوی)، و کلانژیو پانکراتوگرافی آندوسکوپیک معکوس (ERCP) (به منظور بررسی مجاری صفراوی) و بیوپسی (نمونه برداری) از کبد (برای تشخیص التهاب کبد و مجاری صفراوی، سیروز، سرطان و بیماری کبد چرب) استفاده کرد. ه درمان زردی بر حسب تشخیص علت اختصاصی آن انجام می شود. به عنوان مثال در صورتی که علت زردی، سنگ کیسه  صفرا باشد باید با برداشتن آن زردی را درمان نمود یا چنانچه عامل زردی، تومور کبدی است، باید از درمان های مخصوص تومور مزبور استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *