۱۲ روش درمان گوش درد / قسمت اول


۱۲ روش درمان گوش درد  / قسمت اول

۱۲ روش درمان گوش درد 

این یک حقیقت است که گوش درد در شب، بدتر از گوش درد به هنگام روز است. البته نه صرفاً به این دلیل که بهره جستن از امدادهای پزشکی پس از به خواب رفتن همه، دشوارتر است. بسته شدن ارتباط شیپور استاشe(که گوش میانی را به حلق متصل می کند) با حلق از شایع ترین علل بروز گوش درد در کودکان و بالغین است. به علاوه سرماخوردگی، عفونتهای سینوسی و یا آلرژی نیز مزید بر علت می شوند. از آنجا که سر در طول روز در راستای قایم قرار می گیرد، در تخلیهٔ محتویات مجرای استاش به پشت حلق مشکلی پیش نمی آید. به علاوه هنگام جویدن و بلعیدن، ماهیچه های مجرای استاش منقبض شده، سبب باز شدن مجرا و ورود هوا به گوش میانی می شوند. اما با فرا رسیدن شب همه چیز تغییر می کند. هنگامی که به خواب می روید هیچ مشکلی احساس نمی کنید. اما حین خواب دیگر تخلیه و تهویه در این مجاری به طور طبیعی صورت نمی گیرد و چون تعداد دفعات بلع نیز کاهش مییابد، هوای کافی در این مجاری جریان پیدا نمی کند. هوایی که در گوش میانی وجود دارد جذب شده، خلاً ایجاد می گردد و پردهٔ صماخ به سمت داخل کشیده می شود. نیمه شب در حالی که احساس می کنید سیخ داغی را وارد گوشتان می کنند از خواب بیدار می شوید. عواملی مانند عفونت، که ممکن است در اثر شنا کردن ایجاد شود، فشار ناشی از سفر با هواپیما و شیرجه زدن در آبهای عمیق نیز از عوامل بروز گوش درد می باشند. موارد عجیبی نظیر وارد شدن خرده های مو به گوش حین کوتاه کردن آن و در نتیجه تحریک آن نیز در بروز گوش درد نقش  دارند. گاهی ممکن است منشأ گوش درد یا سوزش آن از دندان، لوزهها، گلو، زبان یا فک ناشی شود. به محض بروز گوش درد لازم است نزد متخصص بروید اما تا رسیدن به مطب دکتر می توان از روش های زیر جهت تسکین درد استفاده نمود.

نشستن

چند دقیقه نشستن باعث کاهش التهاب و شروع مجدد تهویه در مجاری شیپور استاش میگردد. عمل بلع به تخفیف درد کمک می کند. در صورت امکان سر را تکیه  دهید و در راستای قایم نگه دارید. با این کار تهویهٔ مجاری شیپور استاش با سهولت بیشتری انجام می گیرد.

سشوار

در گذشته پدر بزرگ ها دود سیگار را به داخل گوشی می دمیدند. در حقیقت در این کار آنان حکمتی است. در واقع این دود سیگار نیست که باعث تخفیف درد می شود، بلکه گرمای آن درد را تسکین می دهد. برای گرما دادن به گوش، بی آنکه ریه های خود را به خطر بیاندازید، سشوار را با درجه حرارت کم در فاصله ۵۰ سانتی متری از نقطه درد مقابل گوش گرفته، به آن حرارت دهید.تکان دادن گوش برای آنکه بدانید به اوتیت خارجی، (نظیر آنچه که شناگران به آن دچار می شوند) مبتلایید و یا اوتیت میانی (عفونت گوش میانی)، گوش خارجی را محکم بگیرید و تکان دهید. اگر با تکان دادن آن درد احساس نکردید احتمالاً مشکل مربوط به گوش میانی می شود. ولی چنانچه تکان دادن گوش با درد توأم باشد، بدان معنی است که احتمالاً عفونت در مجرای گوش بیرونی است.

استفاده از روغن گرم

یک شیشه روغن بچه یا روغن معدنی در ظرف آبی که با دمای بدن هم دماست قرار دهید. بگذارید شیشه روغن در آب بماند تا دمای روغن نیز به دمای بدن برسد. چکاندن ۱ یا ۲ قطره روغن گرم به داخل گوشی که درد می کند موجب تسکین آن می شود.هشدار: در صورتی که احتمال می دهید پردهٔ صماخ سوراخ یا پاره شده است، جداً از انجام این کار خودداری کنید.

جویدن آدامس بزرگ

بیشتر مردم می دانند جویدن آدامس بزرگ در هواپیما به باز شدن گرفتگی گوش کمک می کند. اما از اثر آن در تسکین دردهای شبانهٔ گوش بی خبرند.  جویدن آدامس موجب کشیدگی عضلات و در نتیجه باز شدن مجرای شیپور استاش می شود.

خمیازه کشیدن

خمیازه حتی بیش از جویدن آدامس یا مکیدن قرص نعناع   موجب کشیدگی ماهیچه ها و باز شدن مجرای استاش می گردد. ادامه این مطلب را می توانید در قسمت دوم مشاهده نمایید ۱۲ روش درمان گوش درد  / قسمت  دوم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد