۱۲ روش درمان گوش درد / قسمت دوم


۱۲ روش درمان گوش درد  / قسمت  دوم

نگه داشتن بینی

چنانچه پرواز در ارتفاع ۳۲۱,۰۰۰ پایی موجب شروع درد گوش شود، میتوان با انجام برخی اقدامات به رفع آن کمک کرد. سوراخهای بینی را محکم بگیرید. دهان را باز کرده و آن را پر از هوا کنید و به کمک عضلات گونه ها و حلق، هوا را به طرف بالا هدایتکنید و سعی کنید هوا را با فشار از بینی در حالی که آن را محکم گرفته اید به بیرون برانید. با شنیدن صدای تق می تواناطمینان یافت که بین فشار هوای درون و بیرون گوش تعادل برقرار شده است.

هنگام فرود هواپیما نخوابید.

اگر ناگزیرید در طول پرواز چرت بزنید فقط در شروع پرواز بخوابید و از خوابیدن در پایان پرواز خودداری نمایید.زیرا هنگام خواب عمل بلع کمتر از مواقع بیداری صورت می گیرد و گوشیها قادر نیستند خود را با تغییرات فشار در طول فرود تطبیق دهند و ممکن است فرد در گوش های خود درد احساس کند.

پیشگیری قبل از وقوع

قبل از ایجاد مشکل از داروهای ضداحتقان مجاز بدون نسخه استفاده کنید. مثلاً اگر پروازی در پیش دارید و میدانید که برگشت  سینوس ها به عقب موجب گرفتگی گوش هایتان می شود، یک ساعت قبل از فرود از داروهای ضداحتقان یا قطره های بینی استفاده کنید. در صورت کیپ بودن بینی، می توان شب ها قبل از خواب، از یک داروی ضد احتقان استفاده نمود.

برداشتن فشار از روی صورت

غواضان نیز مانند افرادی که با هواپیما سفر می کنند باید فشار داخل گوش را با فشار آب خارج گوش ها برابر کنند. در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهند شد. احتمال بروز گوش درد در نتیجهٔ غواصی در عمق کم، بیشتر است. زیرا بیشترین تغییر در حجم هوا در آبهای نسبتاً کم عمق (کمتر از ده متر) صورت میگیرد. از گذاشتن گوشی های خیلی بزرگ و پوشیدن کلاه های چسبان و خیس که مانع از برابری فشار هوا در داخل و خارج گوش حین فرو رفتن در آب می شوند خودداری نمایید. برای شناگران غیر حرفه ای، شنا در سطح آب بهتر از شنای زیر آبی است. چون فشار کمتری به پرده صماخ وارد می آید. بهتر است شناگران از شیرجه زدن در عمق بیش از ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی متری به منظور وارد شدن فشار کمتر به پرده صماخ پرهیزند 

پیشگیری از درد

اگر هیچ یک از راه های تسکین درد گوش مؤثر نیستند بهتر است کمر موقع احتقان و گرفتگی بینی، از شیرجه زدن و پرواز با هواپیما خودداری نمایید.

مصرف مسکن فراموش نکنید

مسکن ها (نظیر آسپیرین، استامینوفن یا ایبوپروفن) در تخفیف درد تا زمان رسیدن به پزشک کمک زیادی می کنند.۱۲ روش درمان گوش درد  / قسمت  اول

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد