۸روش برای متوقف کردن سرفه


۸روش برای متوقف  کردن سرفه

۸روش برای متوقف به کردن سرفه

با خارش شروع می شود. یک دست نامرئی پری را پشت حلق شما به حرکت در میآورد. سپس سر و صدای شدیدی از اعماق قفسهٔ سینه برمیخیزد. ناگهان آتشفشان داخل ریه ها فعال و منفجر می شود و تا چند دقیقه خلط یا بهتر بگوییم مواد آتشفشانی ریه از دهان خارج می شوند. بله، شما برونشیت گرفته اید. یا شاید هم بهتر باشد بگوییم برونشیت شما را گرفته است. معمولاً این برونشیت است که غالب می شود. زیرا برای رهایی از آن چندان کار خاصی نمیتوان انجام داد. برونشیت از بسیاری جهات شبیه سرماخوردگی است. عامل این بیماری غالباً ویروس است. اما گاهی برونشیت در نتیجهٔ ورود باکتریها به بدن ایجاد می شود و در این صورت است که برای درمان میتوان از آنتی بیوتیکها کمک گرفت. برونشیت حاد معمولاً ظرف یک تا دو هفته خود به خود از بین میرود. اما سرفه و خس خس سینهٔ فرد مبتلا به برونشیت ممکن است ماه ها به درازا بکشد. هر چند در صورت ابتلا به این بیماری تنها باید منتظر طی شدن دوره بیماری شد، اما با رعایت نکات زیر دست کم می توان به بهبود وضعیت تنفس کمک کرد 

ترک سیگار

ترک سیگار به خصوص اگر فرد به برونشیت مزمن مبتلا باشد، بهترین اقدام ممکن در این زمینه است. با ترک سیگار شانس رهایی از برونشیت به یکباره افزایش مییابد. به گفتهٔ دکتر «دانیل سایمونز»، یکی از متخصصان دستگاه تنفسی، ۹۰ الی ۹۵ درصد برونشیت های مزمن در اثر کشیدن سیگار بروز میکنند. دکتر «گردن اسنیدر» بر این باور است که برونشیت با ترک سیگار بهبود مییابد. وی هم چنین میگوید: «اگر فردی به مدت طولانی سیگار کشیده باشد، بخشی از صدمات وارده به ریه ها جبران ناپذیر خواهد بود. اما هر چه سابقهٔ سیگار کشیدن فرد کمتر باشد احتمال بهبود کامل او پیش از ترک سیگار بیشتر است.

سیگاری غیر فعال نباشید

از افراد سیگاری دوری کنید و اگر همسرتان سیگاری است او را به ترک سیگار دعوت نمایید. کشیدن سیگار توسط افراد دیگر نیز می تواند باعث بروز برونشیت در شما شود. لازم است از استنشاق دود حاصل از انواع دخانیات اجتناب نمایید. حتی اگر خود سیگاری نباشید و تنها در معرض دود سیگار دیگران قرار داشته باشید، سیگاری غیر فعال یا غیر مستقیم خوانده می شوید و ممکن است به برونشیت دچار شوید.

نوشیدن مایعات

نوشیدن مایعات به رقیق شدن ترشحات مخاطی و سهولت سرفه کمک می کند. نوشیدن ۴ تا ۶ لیوان مایعات در روز برای این منظور مناسب است. مایعات گرم و یا آب ساده برای رقیق کردن ترشحات بسیار مفیدند. از نوشیدن مایعات محتوی کافئین و یا مشروبات الکلی بپرهیزید، زیرا این نوع مایعات مادر میباشند. یعنی باعث  افزایش ادرار شده و به این ترتیب موجب دفع آب زیادی از بدن می شوند.

استنشاق هوای گرم و مرطوب

استنشاق هوای گرم و مرطوب، به مرطوب شدن مخاط و ترشحات آن کمک میکند. در صورت تغلیظ ترشحات و یا دشواری در سرفه و خارج نمودن خلط، یک دستگاه بخور به مرطوب شدن و راحتتر جداشدن اخلاط و ترشحات از گلو کمک میکند.هم چنین میتوانید در حمام بایستید. در را ببندید و دوش را باز کنید و سپس هوای مرطوب داخل حمام را تنفس نمایید

تنفس بخار آب

دستشویی را از آب داغ پر کنید. درپوش آن را بگذارید. حولهای روی سر خود بیاندازید و بخار آب را هر دو ساعت یکبار به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه تنفس کنید. تنفس بخار أب بسیار مفید و مؤثر است.

 از خلط آورها توقع زیادی نداشته باشید

به گفتهٔ دکتر «فیلیپس» هیچ گونه دلیل و شاهد علمی دال بر تأثیر داروها بر خشک کردن و کاهش ترشحات وجود ندارد.نوشیدن هر نوع مایعی بهترین روش برای خارج کردن خلط و ترشحات توسط سرفه است.

تشخیص نوع سرفه

سرفهٔ شما از چه نوعی است؟ سرفهٔ خلطی یا خشک ؟ اگر سرفه با خلط توأم است نباید مانع از سرفه کردن خود شوید. زیرا ریه ها با سرفه سعی در خلاصی شدن از شر آن دارند.اگر سرفه نکنید خلط های ریه خارج نخواهند شد. بنابراین بهترین کار صبر و تحمل است.

داروهای ضد سرفه

اما اگر سرفه خلطی نباشد - یعنی اگر ضمن سرفه کردن خلطی خارج نشود - بهتر است از یک داروی ضد سرفهٔ حاوی دکستر و متورفان استفاده کنید 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد