کربوهیدرات ها یا قند ها چه هستند..؟


 کربوهیدرات ها یا قند ها چه هستند..؟

کربوهیدرات ها یا قند ها چه هستند..؟

کربوهیدرات ها

همان طور که از نام آنها مشخص است این مواد از کربن و آب تشکیل شدهاند (گلوکز = CH2O6) و به سه نوع میباشند:تک قندی ها یا مونوساکاریدها؛ مانند گلوکز، فروکتوز و گالاکتوز.چند قندی ها یا پلی ساکاریدها؛ مانند نشاسته، فیبر و گلیکوژن. الف) تک قندی ها ۱. گلوکز: همان قند خون است و مهم ترین منبع غذائی سریع برای بدن می باشد. به صورت طبیعی در مواد غذائی وجود دارد و در نتیجهٔ تجزیه کربوهیدرات های پیچیدهتر در روده، نیز تولید میگردد. گلوکز پس از جذب در روده کوچک می تواند مستقیماً برای تولید انرژی مورد استفاده قرار گیرد و یا به صورت گلیکوژن در کبد و عضلات ذخیره شود و یا برای ذخیره انرژی، به چربی تبدیل شود. در واقع هنگامی که ظرفیت ذخایر گلیکوژنی تکمیل شد، قندهای اضافی مصرف شده به راحتی به چربی تبدیل میشوند. به همین دلیلی، افزایش مصرف قندها مهمترین عامل اضافه وزن و چاقی محسوب می شود.۲. فروکتوز: یا قند میوه به مقدار فراوان و به شکل طبیعی در میوه ها و عسل وجود دارد و شیرین ترین قند ساده محسوب میگردد. فروکتوز نیز میتواند مستقیماً جذب خون شود ولی سپس در کبد به گلوکز تبدیل می شود.۳. گالاکتوز: فقط از تجزیه لاکتوز (قند شیر) به دست میآید. گالاکتوز نیز در کبد به گلوکز تبدیل می شود.چند قندی ها۱. نشاسته: شناخته شده ترین نوع چند قندی گیاهی است. این ماده در انواع غلات نظیر گندم، جو، برنج و ذرت فراورده های انها مانند ماکارونی و انواع شیرینیهای اردی وجود دارد. همچنین نکته: نشاسته گیاهی منبع غذائی اصلی اکثر مردم دنیاست. و چون طعم شیرین ندارد، به همین علت، اغلب چاقی ها به علت مصرف زیاد آنها رخ می دهد.۲. فیبرها: در گیاهان وجود دارند ولی در مقابل آنزیمهای گوارشی انسان مقاومند و در رودهٔ کوچک هضم و جذب نمی شوند. در سلامتی انسان نقش اساسی دارند که در بخش فیبرها به . آن پرداختیم.۳. گلیکوژن: شکل ذخیره گلوکز در بافتهای حیوانی است که در تمام سلولها بویژه جگروعضلات یافت می شود این ماده نیز در روده، تحت تأثیر آنزیمهای گوارشی به گلوکز تبدیل و سپس جذب می شود.

نقش کربوهیدرات ها در بدن 

منبع اصلی تولید انرژی در بدن هستند. با مصرف کافی آنها، از تجزیه پروتئینهای بدن جلوگیری می شود. • به عنوان چاشنی، جهت سوختوساز چربیها دخالت می کنند. مهمترین سوخت دستگاه عصبی مرکزی (مغز) می باشند.

دیابت

به اختلال سوخت و ساز کربوهیدراتها، دیابت گویند. این بیماری با افزایش میزان قند خون، بیش از حد طبیعی تشخیص داده می شود و با علائمی نظیر افزایش تعداد دفعات ادرار و افزایش مصرف آب، خود را نشان می دهد.مهمترین هورمون در تنظیم قند خون، انسولین می باشد که از سلولهای بتای (A) جزایر لانگرهانس غده پانکراس (لوزالمعده) ترشح می شود. بیماری قند زمانی ایجاد میگردد که تولید و ترشح هورمون انسولین از غده پانکراسی دچار اختلال شود و یا مقاومت سلولهای بدن نسبت به اثر هورمون انسولین افزایش یابد، که در هردو صورت، قند وارد سلول نمی شود .و میزان آن درخون بالا میروددر حالت دوم که مقاومت سلولها افزایش مییابد؛ فعالیت گیرنده های موجود بر دیواره سلول دچار اختلال میگردد و یا تعداد این گیرنده ها کاهش می یابد.

دو نوع مهم دیابت 

۱- دیابت نوع اول یا تایپ I یا وابسته به انسولین I.D.D.M"این نوع دیابت اغلب در جوانان (قبل از ۳۰ سالگی) ایچاد می شود که اختلال در عملکرد هورمون انسولین شدید بوده و بیماران نیاز به تزریق انسولین پیدا می کنند. این بیماران اغلب لاغر هستند و رژیم غذائی و فعالیت ورزشی مناسب باعث کاهش میزان مصرف انسولین تزریقی در آنها می گردد ولی اغلب جایگزین تزریق انسولین نمی گردد.۲. دیابت نوع دوم یا تایپ II یا غیر وابسته به انسولین N.I.D.D.M  این نوع دیابت اغلب بعل ۳۰ سالگی ایجاد می شود. در این بیماران، اختلال ۵در عملکرد هورمون انسولین شدید نمیباشد و بجز موارد خاصی (نظیر جراحی و هیپوگلیسمی ناشی از استرس) نیاز به تزریق انسولین ندارند. نان و فعالیت ورزشی منظم، بهبود مییابند و - Iы e و اغلب بیماران با دیابت نوع دوم با رژیم آی (II) عده می نفست، آن درمانهای خوراکی نیز اسلامی و در صورت عدم موفهیت ، ر در عامل خطر مهم در ابتلا به دیابت نوع دوم می باشد. 

عوارض کوتاه مدت دیابت

۱. پایین آمدن قند خون که با علائم کابوسهای شبانه، افزایش ضربان قلب، تعریق، تاری دید، سرگیجه، عدم تعادل، بی حالی و لرز، اضطراب و بیحوصلگی، گرسنگی، رنگپریدگی و غش، خورد را نشان میدهد. عارضه پایین امدن قند، مهمترین و خطرناک ترین عارضه کوتاه مدت دیابت محسوب میشود که در شرایطی نظیر تزریق اضافه انسولین، مصرف زیاد قرصهای پایین اورنده قند خون، رژیم غذائی شدید و غیر اصولی و فعالیت های ورزشی شدید ایجاد می شود.۲. بالا رفتن بیش از حد قند خون که باعث اغمای دیابتی میگردد. (C) عوارض دراز مدت بیماری دیابتالف: مشکلات اعصاب محیطی به خصوص بی حسی در دست و پا. ب: مشکلات قلب و عروق ( کرونر و مغز).ج: مشکلات کلیه و بسیاری عوارض دیگر

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد