معماری
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / آمبولی ریوی زنان باردار را تهدید میکند!!!
آمبولی ریوی
آمبولی ریوی

آمبولی ریوی زنان باردار را تهدید میکند!!!

آمبولی ریوی زنان باردار را تهدید میکند!!!

انسداد جریان خون ریه ها به وشیله ی یک یا چند لخته ی خونی میباشد. این بیماری در زنان شایع تر از مردان است و سیگار کشیدن، مصرف داروهای ضد حاملگی در دوره های طولانی و عدم تحرک عوامل خطرآفرین هستند. در آمبولی ریوی قسمتی از یک لخته ی خونی، در سرخرگ های ریه قرار گرفته و به طور تقریبی یا کامل جریان خون را مسدود می کند، معمولاً این لخته از یک لخته ی بزرگ تر که در سیاهرگ های پا و یا ناحیه ی لگن قرار دارد کنده شده، سپس توسط جریان خون حرکت کرده است. در صورتی که سرخرگ مسدود شده کوچک باشد آمبولیریوی ممکن است ملایم باشد، اما انسداد سرخرگ اصلی ممکن است باعث علائم شدید شده و کشنده باشد.

به ندرت لخته های کوچک می توانند تعداد زیادی سرخرگ کوچک در ریه ها را برای ماه ها و سال ها دچار انسداد نمایند و علامتی از خود بروز ندهند. این حالت آمبولی ریوی عودکننده نامیده می شود، آمبولی ریوی معمول در افرادى که دچار ترومبوس (لخته) سیاهرگ های عمیقی به سبب عدم تحرک طولانی مدت شده اند مانند آن هایی که به تازگی زایمان کرده اند یا تحت عمل قرار گرفته اند(به خصوص درمان شکستگیها یا جراحی لگن) و یا گاهی مواقع به سبب یک مسافرت طولانی که تحرکی وجود نداشته است. اتفاق می افتد. آمادگی برای به وجود آمدن لخته های خونی، خطر ترومبوس سیاهرگ های عمیقی را بالا میبرد و این گاهی به سبب مصرف سیگار یا داروهای خوراکی ضدبارداری میباشد.

علائم آمبولی ریوی

علائم بستگی به میزان انسداد جریان خون دارد، آمبولی ریوی وسیع که در آن یک لخته بزرگ یکی از سرخرگ های اصلی ریه را مسدود میکند ممکن است باعث مرگ ناگهانی و بدون هشدار گردد، البته در بسیاری حالات، علائم ظرف مدت چند دقیقه بروز میکنند و عبارتند از:

تنگی نفس

درد شدید در قفسه ی سینه که معمولاً در هنگام نفس کشیدن (عمل دم) بسیار شدیدتر میگردد

سرفه همراه با خون

احساس ضعف و غش

تپش قلب و در بعضی حالات

تنگی نفس که در طول چند ماه بدتر می شود

در نهایت بسیاری از رگهای خونی ممکن است بسته شده و فشار خون در سرخرگهای ریوی بالا رود

ممکن است نارسایی قلبی مزمن را به وجود آورد.

آمبولی ریوی زنان باردار را تهدید میکند!!!

در زنان باردار مخصوصا اگر چاق و کم تحرک باشند و در زناني که داروهاي جلوگيري از بارداري استفاده مي کنند نيز احتمال بروز لخته و آمبولي ريه بيشتر است. از آنجايي که در بارداري بعضي مواقع فشار داخل ريه افزايش مي يابد زنان باردار که سابقه آمبولي داشته اند حاملگي پرخطري دارند و همچنين شانس تشکيل لخته در آنها خيلي بيشتر مي شود به همين دليل مشورت با پزشک قبل از حاملگي در اين افراد ضروري است.
عضو انجمن ريه آمريکا و اروپا با بيان اين که آمبولي ريه يکي از شايع ترين علل مرگ در بيمارستانها است، اظهار داشت: پزشکان بايد به شيوع بسيار بالاي آمبولي توجه داشته باشند و چون علائم آمبولي غيراختصاصي است و افراد معمولا به دليل مشکلات ديگر به مراکز مراجعه مي کنند انجام اقدامات لازم توسط پزشک در بيماراني که ريسک آمبولي در آنها وجود دارد ضروري است.
وي در پايان اظهار کرد: مهمترين نکته اين است که افرادي که ريسک بالاي آمبولي را نسبت به سايرين دارند ضمن داشتن فعاليت بدني کافي در زمان بستري شدن براي اعمال جراحي، تروما يا حاملگي حتما پزشک خود را در جريان بگذارند چون با به کار بردن تمهيدات و مصرف داروها مي توان جلوي تشکيل لخته را گرفت.

چگونه می توان از آمبولی ریه جلوگیری کرد؟

خطر ابتلا به ترومبوز ورید عمقی را به حداقل برسانید آمبولی نمی تواند بدون DVT اولیه رخ دهد.
در بیمارستان، کارکنان برای به حداقل رساندن پتانسیل تشکیل لخته در بیماران بی حرکت سخت کار می کند جوراب های فشرده سازی به طور معمول استفاده می شود بیمارانی که جراحی شده اند از تخت خارج شده و راه بروند و از هپارین با دوز کم یا انوگزاپارین برای پیشگیری از DVT استفاده می شود.
برای کسانی که سفر می کنند توصیه می شود که هر دو ساعت در طول سفر طولانی راه بروند.
جوراب های فشرده سازی ممکن است در جلوگیری از تشکیل آینده ترومبوز ورید عمقی در بیماران با سابقه قبلی از لخته موثر باشد.

همچنین ببینید

آسم کودکان

همه چیز در مورد آسم کودکان = از تشخیص تا درمان

همه چیز در مورد آسم کودکان = از تشخیص تا درمان    آسم کودکان چیست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *