معماری
خانه / بیماریهای چشم وگوش / آیا بیماری چشمی رتنیتیت پیگنمتوزا قابل درمان است؟
رتنیتیت پیگنمتوزا
رتنیتیت پیگنمتوزا

آیا بیماری چشمی رتنیتیت پیگنمتوزا قابل درمان است؟

 آیا بیماری چشمی رتنیتیت پیگنمتوزا قابل درمان است؟

رتینیت بیگمتوزا یک اختلال شایع است که سلول های موجود در شبکیه حساس به نور در چشم، به صورت پیش رونده از دست می روند. لکه های تیره ی رنگدانه بر روی شبکیه تشکیل شده و بینایی تخریب میشود. این اختلال در مردان بیشتر دیده شده وبه صورت ارثی می باشد که بیشتر به صورت اتوزوم مغلوب منتقل می شود. ممکن است تا اوایل بلوغ علائمی نداشته باشد. هر دو چشم به میزان مساوی گرفتار می شوند. اگر مبتلا به رتیبیت بیگمتوزا باشید اولین علامتی که امکان دارد توجه شما را به خود جلب کند بینایی ضعیف در نور کم است.

بعدها بینایی حاشیه ای که به نام بینایی محیطی نامیده می شود از دست میرود و بینایی به سمت داخل به صورتپیش رونده تخریب شده تا اینکه فقط ناحیه کوچکی از بینایی مرکزی باقی میماند. این حالت به نام دید تونلی نامیده میشود. به ندرت دید تونلی می تواند موجب کوری شود. رتینیت پیگمتوزا با معاینه ی شبکیه توسط افتالموسکوپ (ابزاری است که باریکه ی نور را بر روی چشم می تاباند) تشخیص داده می شود.اگرچه این بیماری غیرقابل درمان است امّا عینک های ویژه ای وجود دارند که می توانند به عریض شدن میدان بینایی کمک کنند.

اگر شما قصد بچه دار شدن دارید باید مشاوره ی ژنتیک انجام دهید تا خطر به ارث رسیدن ژن غیرطبیعی ارزیابی شود

 درمان رتینیت پیگمنتوزا

تـــحـــقـــيـــقــــات انــجــــام شــــده در آزمــــايــشــگــــاه Angiogenesis در درمانگاه چشم و گوش براي اولين بار نحوه مرگ سلول‌هاي مخروطي گيرنده نوري در يك سلول حيواني از retinitis pigmentosa را نشان داد.

retinitis pigmentosa بيماري ارثي است كه باعث از دست دادن بينايي غير قابل بازگشت با توجه به تخريب سلول‌هاي گيرنده نوري در چشم به نام‌هاي ميله و مخروط است.سلول‌هاي ميله براي ديد در شب و سلول‌هاي مخروط براي ديد در روز و ديدي مـركـزي اسـت.از دسـت دادن بـيـنايي (بيماري RIP) اغلب با مرگ سلول‌هاي ميله و از دست دادن ديد شب و در نهايت به مرگ سلول‌هاي مخروطي و از دســــت دادن ديــــد در روز و مــحــيــطــــي و مـــركـــزي مي‌انجامد.اين نوع از دست دادن بينايي در زندگي روزمره افراد تاثير قابل توجهي مي‌گذارد و توانايي خواندن و رانندگي آن‌ها را مي‌گيرد كه سالانه بيش از 1 ميليون فرد را در طول تحت تاثير قرار مي‌دهد.

تحقيقات انجام شده توسط Berson در آزمايشگاه Berman-Gund به زودي Retinal Degeneration نشان مي‌دهد كه ويتامين A به عنوان مكمل رژيم غذايي و 3Omega كـافـي در رژيـم غذايي تاثير به سزايي در كاهش روند اين بيماري دارد و البته به طور كامل آن را از بين نمي برد. مطالعات قبلي نشان مي‌دهد كه جهش در بيش از50 زن بــاعــث RP مـي‌شـود. البتـه تمـامـي مـراحـل مكانيزم كه توسط آن سلول‌هاي مخروطي و ميله اي نابود مي‌شوند، همچنان به طور كامل تعريف نشده اسـت. بـسـيـاري از ژن‌هـاي مربوط به RP پروتئيني ايـجــاد مــي‌كـنـنــد كــه در سـلــول‌هــاي مـيـلـه اسـتـفـاده مي‌شوند. در اين آزمايش‌ها با كمك مدل حيواني RP، ‌ محققان براي بار اول متوجه شدند كه نكروز واسطه RIP Kinas در مرگ گيرنده‌هاي نوري موثرند و آن‌ها نيز در مرگ سلول‌هاي مخروطي موثرند و بدين ترتيب كاهش RIP باعث كاهش سلول‌هاي مخروطي مي‌شود. به اين ترتيب مشخص شد كه درمـان نكـروز RIP بـاعـث تـاخيـر مـرگ سلـول‌هـاي مـخـروطـي مـي‌شـود و سـلول‌هاي گيرنده نوري را محافظت مي‌كند.اگرچه مكانيزم نكروز RIP هنوز نـاشـنـاخـتـه مـانده است ولي تحقيقات نشان داد كه نــكــروز RIP بــاعــث مــرگ سـلــول‌هــاي مـخــروطــي مـي‌شود و اين امر شناخت بيماري را بهتر كرده و شناخت روش درمان اين بيماري را فراهم مي‌كند.

همچنین ببینید

بیماری های چشمی

توصیه هایی برای مبتلایان به بیماری های چشمی

توصیه هایی برای مبتلایان به بیماری های چشمی جهت درمان بیماری های چشمی چه کنیم  …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *