معماری
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / آیا میدانستید اسپرزه خونریزی زیاد قاعدگی را کم میکند؟
اسپرزه
اسپرزه

آیا میدانستید اسپرزه خونریزی زیاد قاعدگی را کم میکند؟

 آیا میدانستید اسپرزه خونریزی زیاد قاعدگی را کم میکند؟

اسپرزه چیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی اسپرزه است . اسپرزه دانه گیاهی است از خانواده Plan Taginaceae est:» که گونه مختلفی دارد. گیاه آن یکساله، علفی و کوتاه میباشد، بلندی آن به۱۰-۴۰ سانتیمتر میرسد. برگ آن باریک، دراز و نوک دار است که به طور گروهی از چند برگ از نقاط مختلف ساقه خارج مس شود  گل آن به شکل خوشه  مدوری روی پایه  بلند در بالاگیاه به رنگ سفید، سرخ و قرمز تیره ظاهر میشوند. دانه آن خیلی ریز حدود یک میلی مترو بسته به گونه  آن به رنگ سفید، قرمز و سیاه و خیلی سخت است که از مصرف نوع سیاه آن باید اجتناب کرد. این گیاه در نواحی گسترده  در شمال ایران در دشت گرگان، گیلان بین منجیل و پاچنار در راه بین قزوین و رشت، در رودبار و بین چالوس و رشت و در لرستان، کردستان، بختیاری، اصفهان، ایلام، پشتکوه، مهران، شوش، در فارس در تخت جمشید و لار، در کرمان نزدیک بم، مسجد سلیمان و بوشهر دیده می شود. در هند در پنجاب و پیشاور می روید.
نام  دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: اسفرزه – اسپرزه – سفیدش -اسفیوس – اسپغول – اسپغل – سفیدخوش – شکم پاره – قارنی یارخ – قارنی یاروق – بذرقطور – بذرقطونا- حشیشة البراغیث – بتکو-برغوثی.

طبیعت آن: سرد و تر است.

خواص اسپرزه

آن را در آب بریزید و بگذارید بماند و دائم به جای آب خوردن از آب آن میل کنید. عطشی که از حصبه باشد را تسکین میدهد، اگر دایم جرعه جرعه نوشیده شود، گرفتگی صدا که از گرمی و حرارت باشد را برطرف میکند، در موارد کاهش درد، رفع خارش و قطع خونریزی بواسیر نافع است.

آن را با عناب در آب بخیسانید و آب آن را صبح ناشتابخورید و با آب آن بدن را هم بشویید خارش قسمت زنانه یا واژینال را برطرف می کند.

آب دمکرده  آن را بنوشید. مدر  است و برای درمان سوزاک، مفید می باشد.

هر روز صبح، ظهر و شب هربار یک قاشق شربت خوری از آن را در یک فنجان آب جوش بریزید، بعد با نبات شیرین کرده بخورید. اسهال خونی را درمان میکند، از خونریزی زیاد قاعدگی جلوگیری مینماید.

آن را بودهید و هر روز بخورید. اسهال طولانی و مزمن را درمان میکند.

لعاب آن رادائم در گلو قرقره کنید و هم جرعه جرعه بخورید گلودرد را درمان میکند و اگر آب آن را در دهان نگهدارید، برفک، سوختگی، طاول و زخم دهان را درمان میکند.

آن را در کمی آب بخیسانید تا خوب لعاب اندازد و به هم بچسبد و به صورت خمیر مانند درآید، بعد آنها را در پارچه  بریزید به طوری که دوطرف اسپرزه ها را پارچه بگیرد، بعد از خارج روی دمل داخلی بینی بگذارید. دمل فروکش می کند.

آن را با آب دهان خیس کنید و روی محل گذارید. سوزه و دمل را درمان میکند. آن را بکوبید، بعد با سرکه خمیرکرده و هرروز صبح و شب روی محل ضماد کنید. سالک را درمان میکند.

آن را با شیر مادر دختردار خمیر کرده و ضماد کنید. خنازیر را درمان می کند

گل خطمی کوبیده را با لعاب آن مخلوط کنید و بر پیشانی بمالید. سردردی که از آفتاب باشد را تسکین می دهد

آن را بخیسانید، بعد دانه  آن را با برگ کوبیده خرفه  تازه، مخلوط کرده ضماد کنید. دمل یا  کورک پستان را درمان میکند.

ضماد کوبیده  آن با گلاب برای تسکین سردرد مفید است.

ضماد کوبیده  آن با روغن بنفشه برای تسکین سردرد گرم و رفع خشکی دماغ و اعصاب نافع است و اگر مدتی این ضماد راهر شب تکرار کنید، برای رشد و نرم کردن مو و جلوگیری از موخوره بسیار مفید میباشد.

ضماد لعاب آن مخلوط با سرکه و روغن گل سرخ برای تسکین درد مفاصل گرم، نقرس و نرم کردن ورم ها به خصوص ورم  پشت گوش نافع است

  •  توجه شود که در استعمال داخلی هیچگاه نباید اسپرزه  کوبیده خورده شود؛ زیرا خوردن کوبیده  آن خطرناک است و خوردن حدود چهل گرم آن موجب سرد شدن بدن، تخدیر، تنگی نفس، آشفتگی وسرانجام منجر به غش، توقف نبض و پس از مدتی احتمالاً منجر به مرگ میشود.

عوارض اسپرزه

به عنوان ملين و کاهنده کلسترول و احتمالا پيشگيري سرطان، اسفرزه في نفسه نقشي ندارد بلکه خاصيت ورم کردن و توليد لعاب زياد آن است که اين آثار را ايجاد مي کند. پس اگر اسفرزه خورده شود و به قدر کافي آب زياد خورده نشود، روده ها ورم کرده و چون آب مدفوع کاملا جذب مي شود برعکس، انتظار خروج مدفوع متعسر مي شود. پس فراموش نشود که با اسفرزه بايد آب زياد خورده شود.
بااينکه يبوست ناراحتي عمومي زنان باردار است ولي مع هذا زنان باردار بايد از خوردن اسفرزه نظير ساير ملين ها پرهيز کنند و براي رفع يبوست از ساير خوراکي  غني از فايبر و الياف گياهي مانند سبزيها، دانه‌ غلات، نان سبوس دار و … استفاده کنند. و همچنين براي کودکان زير 2 سال نبايد داده شود.

اسپرزه در طب سنتی

طبيعت آن سرد و تر است، نوع سفيد رنگ آن مرغوبتر و در آب ته نشين شود. دانه لعاب زا و خوردن لعاب آن موجب تسکين حرارت و تشنگي مي باشد و براي تبهاي گرم، غليان خون و ناراحتي و خشونت سينه و حلق و زبان و سردرد و زخم روده و رفع يبوست روده ها که منشاء آن علل صفراوي يا عوارض حاصله از خوردن داروهاي گرم است بسيار مفيد مي باشد. در تمام موارد فوق لعاب آن به تنهايي و با مخلوط با روغن بادام شيرين خورده مي شود.
در استعمال خارجي ضماد لعاب اسفرزه مخلوط با سرکه و روغن گلسرخ براي تسکين درد مفاصل گرم، نقرس و نرم کردن ورم بخصوص ورم پشت گوش نافع است و ضماد کوبيده آن با گلاب براي تسکين سردرد و يا روغن بنفشه براي تسکين سردرد گرم و رفع خشکي دماغ و اعصاب نافع است و همچنين براي رشد و نرم کردن مو و جلوگيري از دو تا شدن تارهاي مو بسيار مفيد است در مورد مو بايد ماليدن ضماد چند روز پي در پي تکرار شود.
اگر 12 – 10 گرم تخم اسفرزه در آب گرم خيسانده شود که لعاب آن زود خارج شود و با شکر و با سکنجبين خورده شود براي لينت مراج بسيار مفيد است و نوعي ملين است. دم کرده آن براي تسکين درد سينه نافع است.

خواص اسفرزه برای پوست

این ماسک صورت ، محافظ خوبی برای مقابله با اشعه خورشید می‌باشد و در زمان‌دور شاهزادگان و دختران امرا دربار در مسافرت ‌طولانی برای محافظت از پوستشان استفاده می‌نمودند.

 

همچنین ببینید

کاربرد گیاهان دارویی

شناخت کلی از کاربرد گیاهان دارویی (قسمت دوم)

ترشح زهدان: بلوط، چای کوهی، مازو، عرق انجبار، بابونه، گردو، ریحان، کاکوتی، مرزنگوش، شاه اسپرم. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *