معماری
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / آیا می دانستید زنان ایرانی چاق تر هستند؟
چاقی
چاقی

آیا می دانستید زنان ایرانی چاق تر هستند؟

آیا می دانستید زنان ایرانی چاق تر هستند؟

علت چاقی 

آنچه بیماری به من آموخته است زندگی هرگز به من نیاموخته است». به این نکته  مهم توجه کنید! دانه  شکر سفید، چربی و کلسترول را در بدن انبار میکند و ما را چاق و فربه می نماید؛ درست به همان طریق که چربی اشباع شده غیر ضروری در بدن عمل می کند و بر بالانس کلسیم بدن نیز تاثیر می گذارد

مصرف غذا پرانرژی مانند مواد قندی و چربی ها و پرخوری و بی علاقگی به میوه ها و سبزی ها و کم تحرکی از علل مهم چاقی محسوب می شوند. همچنین افرادی که با افزایش سن، کم تحرک هستند و بیشتر می خوابند و بالطبع نیاز به انرژی کمتردارند، اما دریافت انرژی یعنی مواد غذایی را که مصرف می کنند به مقدار لازم کاهش نمی دهند نیز در معرض خطر چاقی قرار دارند. بیماری که سبب کاهش فعالیت می شوند مانند بیماری  استخوان و مفصل مانند آرتروز، اختلال در فعالیت برخی از غدد داخلی بدن مانند کم کاری غده تیروئید و زمینه ارث چاقی از دیگر عوامل موثر در بروز چاقی هستند.

بست نشسته‌اند روی کتاب!
علت بعدی اضافه وزن و چاقی دختران ایرانی، كمبود فعالیت بدنی و اهمال سنتی ما برای ساختن بازی‌ دخترانه‌ است كه در عین حال انرژی‌سوز هم باشند. دقت كنید! در همان زمان‌ كه پسربچه‌ها در خیابان با فوتبال و توپ، عرق می‌ریزند و از دیوار راست بالا می‌روند؛ دختر بچه‌ ما عروسك‌بازی می‌كنند و حداكثر با یك فاصله 10 متری از این اتاق به آن اتاق می‌روند، خیلی هنر كنند؛ قایم موشك بازی می‌كنند.نكته بعدی كه كمتر خانواده یا حتی كارشناسی به آن توجه می‌كند، همزمان برپایی كنكور سراسری برای دختران و پسران است؛ آن هم درحالی كه فاز دوم جهش رشد در دختران شروع شده و به خاطر افزایش هورمون‌جنسی استروژن و پروژسترون، بستر فیزیولژیك برای چاقی در دخترها بیشتر است. بست‌نشینی دخترها برای درس خواندن در كنكور بیشتر است آن هم به دلایل مختلف آموزشی و پتانسیل یادگیری و این حقیقت كمتر عریان شده كه دخترها برای اینكه در شهر خود یا شهرهای نزدیك به شهر سكونت‌شان قبول شوند، با جدیت بیشتری بست‌نشینی می‌كنند و استرس بیشتری دارند. به یاد بیاورید كه استرس باعث پرخوری می‌شود و بستر فیزیولژیك چاق شدن را فراهم می‌كند!

– اضافه وزن کنکوری‌ها

وقتی مطالعه می‌كنیم- مخصوصا اگر این مطالعه یا كار فكری خوشایندمان نباشد و اجباری و صرفا به دلیل وظیفه باشد- لذت مغز از آزادی‌هایی كه قبلا داشت محدود می‌شود و مجبور می‌شود فعالیتی را انجام دهد كه خیلی به ذائقه‌اش خوش نمی‌آید. به خاطر خلأ لذتی كه به وجود آمده،‌ مغز در یك اقدام از جنس سازشی؛ با ایجاد حس گرسنگی، شرایطی پدید می‌آورد تا فرد سراغ غذا و به ویژه شیرینی برود تا با دشت كردن لذت شیرینی،‌ خلأ پدیدآمده ناشی از این اجبار را جبران كند.پس این حس كاذب است و چون دخترها در زمان كنكور تمایل كمتر برای ترك بست‌نشینی كنكور و درس خواندن دارند، این حس خلأ لذت در دخترها بیشتر است. همین استرس بیشتر، در دخترها باعث تمایل بیشترشان برای خوردن شیرینی و غذا بیشتر نسبت به پسرها می‌شود.

– اضافه وزن و مهمانی‌دخترانه
فاكتور بعدی مربوط به تفاوت پركردن اوقات فراغت بین دخترها و پسرهاست. پسرها اوقات فراغت‌شان را با بیرون رفتن، كوه رفتن، ورزش و فوتبال و نظایر آن پر می‌كنند. دخترها بیشتر مهمانی می‌دهند و در مهمانی هم كه مستحضر هستید خبر از دویدن و ضربه كاشته زدن و كرنر ارسال كردن نیست؛ بلكه بساط شیرینی، میوه و غذا برپاست.

– نقش ژنتیک

نكته آخر و كم اهمیت‌تر از همه، مسئله ژنتیك است. مطالعات مقایسه‌ای كم‌شمار نشان داده‌اند كه زمینه چاقی در دختر ایرانی در قومیت‌مختلف بیشتر وجود دارد ولی این موضوع بسیار كم اهمیت‌تر از اهمال‌كاری خود ما در رفتارهای تغذیه‌ای است و نباید با دستاویز قرار دادن این موضوع كم اهمیت، از وظایف خودمان برای اصلاح رفتار غذایی و افزایش فعالیت بدنی، شانه خالی كنیم.اخیراً تأثیرات عادات به خوردن غذا بدون توجه به دانش و واقعیات الزامی آن موضوع جذاب مراکز تحقیقاتی شده است. زنان دو برابر مردان مشتاق کم کردن وزن خود هستند و به طورکلی فقط ۳۰ درصد زنان به طور طبیعی غذا میخورند و حدوداً ۲۷ درصد خانم بالا ۲۰ سال اساساً اضافه وزن دارند و سنگین تر از حد مجاز هستند. ۸۰ درصد بانوان بین ۲۵ تا ۳۵

عوارض چاقی

هر چه وزن بیشتر باشد قلب مجبور است سخت تر کار کند. چاقی سبب بروز بسیاری از بیماری ها می شود. بیماری  قلبی و عروقی (مانند سکته قلبی، سکته مغزی و فشار خون بالا)، عوارض ریوی، دیابت، بیماری کبد و مجاری صفراوی مانند سنگ کیسه صفرا و مجاری صفراوی، سیروز کبدی، نقرس، آرتروز و درد مفاصل، برخی سرطان ها مانند سرطان رحم، فتق و ایجاد واریس از جمله این بیماری ها هستند. اما باید دانست که اگر بتوان وزن را کم کرد و به وزن مناسب رسید می توان از بروز تمام این مشکلات تا حد زیادی جلوگیری کرد.
پایین آوردن وزن تا رسیدن به حد مطلوب باید تدریجی و مداوم باشد و این بسیار بهتر و سالم تر از کم کردن سریع وزن است. بهترین راه برای این کار، افزایش فعالیت بدنی، اصلاح رژیم و عادت غذایی و کاهش مصرف انرژی است.به این ترتیب باید مصرف غذا پرانرژی مانند غذا چرب و شیرین را کاهش داد

 

همچنین ببینید

نمناکی دست ها

چه عواملی باعث نمناکی دست ها می شود؟؟

چه عواملی باعث نمناکی دست ها می شود؟؟ نمناکی دست ها عرق کردن کف دست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *