معماری
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / ازبی خوابی رنج می برید..؟؟؟ عناب بخورید ….
عناب
عناب

ازبی خوابی رنج می برید..؟؟؟ عناب بخورید ….

عناب چیست ؟

عناب (Ziziphus ) درختچه‌ است متوسط که ارتفاع آن تا ۱۰ متر نیز می‌رسد. عناب بومی مناطق گرمسیر بوده و برگ‌ کوچک سبزرنگ، بدون کرک و تخم‌مرغی شکل آن در زمستان می‌ریزد. میوهٔ زیتونی شکل عناب که دارای خواص دارویی بسیار زیادی می‌باشد در ابتدا سبز بوده و پس از رسیدن به رنگ قرمز درآمده و چروک می‌خورد.

نام دیگر عناب

«عناب»«شیلانه»«سیلانه» و«شیلانک» ودر گیلان«اون ناف» «سیب کوهی»، «سنجد گرگان»، «طبرخون»، «دارج »و «سنجد جیلان»

ترکیبات عناب

در هسته  عناب آلکالویید وجود ندارد و روغن آن دارای اولئیک اسید، لینولئیک اسید، پالمیتیک اسید و فیتوسترول است.  عناب دارای مقدار زیادی ویتامین ث است و درصد گرم قسمت قابل خوردن خام ان در حدود ۹۹ میلی گرم ویتامین C وجود دارد.

درمان با عناب

عناب به عنوان داروی آرام کننده اعصاب، مقوی عمومی، مقوی معده، ملین، ضدسرفه و مدر به کار میرود. بی خوابی را هم از بین میبرد خواب آور است. عرق شبانه را قطع میکند و برای ضعف عمومی و به طور کلی برای احساس خستگی و ضعف شدید بسیار نافع است. از برگ ریشه و پوست درخت عناب و عرق آن برای قطع بعضی از انواع تب، تسریع رشد موی سر و تهیه  مایع شستوشوی چشم استفاده می شود. همچنین برای رفع کم اشتهایی و کمک به دستگاه گوارش مورد استفاده میشود و برای افزایش شیر و قطع خروج اخلاط خونی توأم با سرفه از ریه نافع است. عناب تازه از نظر طبیعت طبق رای حکما طب سنتی معتدل در حرارت و برودت و مایل به رطوبت و طبق نظر شیخ ابوعلی سینا کمی سرد است و از نظر خشکی و رطوبت معتدل است. و در مورد خواص آن معتقدند که از عوامل ملین و نرم کننده  سینه می باشد.

جوشانده عناب: عناب ۱۴ دانه، جو پوست گرفته ۲۵ گرم، آب مقدار کافی. عناب را خرد کرده و با جو مخلوط نمایند و بجوشانند تا شکفته شود. مقدار آب باید آنقدر باشد که پس از جوشیدن ۱۵۰۰ گرم جوشانده به دست اید ومی گذارند تهنشین شود و آب صاف روی آن را بردارند و در تب  شدید فنجان فنجان بنوشند.

 

خیس کرده  عناب: عناب ۲۰ دانه، مویز دانه گرفته ۳۰ دانه، سپستان ۳۰ دانه و سرشاخه گلدار بنفشه ۱۷ گرم. اجزای فوق را شب در نیم لیتر آب خیسانده و صبح پس از صاف کردن ۵۰ گرم شیر خشت و ۵۰ گرم ترنجبین به آن اضافه کرده، خوب حل کنند و پس از صاف کردن با قدری گلاب و عرق بیدمشک مخلوط کرده میل کنید. عرق عناب با طبیعت معتدل و مایل به رطوبی دارای تمام خواص میوه و برگ و ریشه  خود می باشد عرق عناب معتدل کننده اخلاط غلیظ و مسهل اخلاط رقیق، رفع خشونت سینه، حلق و گرفتگی صدا و سرفه  خشک و تنگی نفس، و موجب تصفیه  خون می باشد.

 

همچنین ببینید

ناتوانی جنسی

ناتوانی های جنسی را با عسل درمان کنید ….!

ناتوانی های جنسی را با عسل درمان کنید ….!   درمان ناتوانی جنسی در درمان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *