معماری
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / از گیاه دارویی اسکنبیل برای درمان زخم لثه استفاده کنید…
اسکنبیل
اسکنبیل

از گیاه دارویی اسکنبیل برای درمان زخم لثه استفاده کنید…

از  گیاه دارویی اسکنبیل برای درمان زخم لثه استفاده کنید…

اسکنبیل چیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی اسکنبیل است .

اسکنبیل گیاهی است از خانواده  Polygonaceae، دارای گونه  مختلف می باشد. درختچه ای است به ارتفاع ۱/۵ متر با شاخه  باز، سفید و انشعابات فرعی باریک، برگ آن بلند است و خیلی زود می ریزد، اغلب در مدت سال این گیاه بدون برگ به نظر می رسد. میوه  آن تخم مرغی و به ابعاد ۱۷- ۱۲×۱۴- ۱۰ میلی متر است، سطح آن را ۸ – ۷ ردیف تارهای دو یا سه شاخه پوشانده اند، قاعده  تارها به هم پیوسته است و به صورت بال باریک به نظر میرسند. این درختچه در ایران در مناطق آذربایجان، اراضی شنی جنوب میامی بین شاهرود، سبزوار و سمنان و همچنین در سیستان و بلوچستان دیده
نام  دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:اسکنبول – بوتو – آرته – کازوکا – رسو – اعطافق – فک.

ریشه اسکنبیل چیست؟

ريشه درختچه اسکنبيل در شنزارمناطق خشک، تنها وسيله جاذب رطوبت بوده و يگانه ابزاراست که گياه براي جستجو رطوبت و ترفيع نياز آبي خودش، به آنها مجهز شده، افزون بر اين بواسطه کمبود ميزان رطوبت در شنزار و کند بودن جريان آب در خاک ، گياه مجبور است بطور مداوم انشعابات ريشه  را جهت درسياب به رطوبت کافي، به هر سو گسيل دارد. بنابراين فعاليت رشد سيستم ريشه در اين درختچه ها بسيار فعال بوده و حجم وسيع از ريشه ها، اندام را در مقابل شرايط محيط سخت محافظت مي کند. اين فعاليت را حتي در نهال کوچک گياهان شندوست مي توان مشاهده کرد. در برخي بررسي انجام گرفته پيرامون تناسب اندام زيرزميني(ريشه ها) به اندام هوائي ، نسبت به ده به يک را نيز نشان داده است. به کوتاه سخن، اين حجم ريشه ، يگانه وسيله موثر براي زندگي گياه در خاک است که رطوبت در طبقات عميق تر وجود دارد. سيستم ريشه  علاوه بر نقش فيزيولوژيک براي گياه (ترفيع نياز آبي) ابزار نيز مي باشد که گياه را در مقابل بادهاي سهمگين و طوفان شن حفاظت کند . به همين دليل در برخي نقاط شايد بخش وسيع از خاک اطراف ريشه  اسکنبيل توسط باد، برداشته شده باشد. با اين حال گياه همچنان به رشد طبيعي خود ادامه دهد.

خواص ریشه اسکنبیل

آن را خوب خرد کنید، بعد بجوشانید و آن را با کاتچو یا کات هندی مخلوط کرده و تواماً و مجددا جوشانده و اب آن را در دهان بگیرید و قرقره کنید. برای التیام لثه  زخم و شل مؤثر است.

همچنین ببینید

درمان میگرن

درمان گیاهی میگرن در طب سنتی!!

درمان گیاهی میگرن در طب سنتی!! میگرن، سردردهای مزمن، سردردهای عصبی، گریپ فصلی، سینوزیت بادرنجبویه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *