معماری
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / اصلی ترین عامل کم خونی و فقر آهن چیست..؟؟
کم خونی و فقر آهن
کم خونی و فقر آهن

اصلی ترین عامل کم خونی و فقر آهن چیست..؟؟

اصلی ترین عامل کم خونی و فقر آهن چیست..؟؟

کم خونی و فقر آهن

کم‌خونی فقر آهن (به انگلیسی: Iron deficiency anemia) شایعترین گونه کم خونی بوده و ناشی از کمبود آهن در تغذیه ، دفع بیش از حد خون در بلندمدت (مانند خونریزی گوارشی) ویا سوءجذب آهن رخ می‌دهد

سیب ترش با سوزن هنوز هم در طب سنتی خوردن روزانه سیب ترشی که سوزنهای آهنی در آن فرو شده باشد برای درمان فقر آهن بانوان جوان توصیهمی شود.

 طرز تهیه و روش مصرف: سوزن های آهنی را درون سیب فرو کنید و به مدت ۲۴ ساعت آن را در مکان گرمی قرار دهید، سپسسوزن ها را دراورید و سیب را بخورید.

تشخیص و درمان

با یافته های غیر طبیعی در آزمایش خون و علائم بالینی در بدن حاصل می‌شود.ترکیبات دارای آهن مانند فروس سولفات در درمان و پیشگیری از کم خونی فقر آهن به کار می رود.

مصرف گوشت و جگر ، مغزها مانند پسته ، ماهی، زرده تخم‌مرغ، سبزیهای دارای برگ سبز تیره مانند جعفری، اسفناج و حبوبات مثل عدس و لوبیا همچنين ميوه‌های خشک (مانند برگه‌ها) و دانه‌های روغنی مفید است. مصرف ویتامین ث بعد از غذا (مانند آب لیمو) موجب افزایش جذب آهن و مصرف چای و قهوه موجب کاهش جذب آهن میشود.

راه هاي تشخيص اين بيماري کدام است؟

براي تشخيص اين بيماري بايد به علايم باليني توجه کرد. توجه به زبان و ضايعات دهاني و گوشه لب ها بسيار کمک کننده مي باشد و يا ناخن هاي قاشقي يکي از مشخصه هاي بارز اين بيماري مي باشد. براي تشخيص، آزمايش خون از بيمار گرفته مي شود و تعداد گلبول هاي قرمز و سفيد شمارش مي شوند.

حتي گاهي به طور تقريبي نوع گلبول هاي سفيد ، مقدار گلبول هاي قرمز، هموگلوبين، حجم گلبول هاي قرمز در کل خون و تعداد پلاکت ها را نشان مي دهند و يک تخمين از اندازه و رنگ گلبول هاي قرمز را به ترتيب MCV* و MCH** بيان مي کنند.
در اين بيماري معمولاًً کاهش آهن و کاهش هموگلوبين را داريم و MCV و MCH پايين تر از حد طبيعي هستند و گلبول هاي قرمز، کوچک و کم رنگ گزارش مي شوند که در اصطلاح به آن آنمي هيپوکروم ميکروسيتيک (hypochromic microcytic anemia ) گويند. اين حالت به طور عمده در بيماري کم خوني فقر آهن و يا انواعي از تالاسمي و در موارد نادر در بيماري هاي مزمن ديده مي شود.

البته علت هايي براي شيوع کمتر آن نيز مطرح مي باشد، ولي به طور کلي براي تشخيص دقيق فقر آهن اندازه گيري هر کدام از اين فاکتورها لازم مي باشد.

همچنین ببینید

جلوگیری از عرق

جلوگیری از عرق بدن در طب سنتی!!

جلوگیری از عرق بدن در طب سنتی!! جلوگیری از عرق تعریف عرق را می توان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *