معماری
سیاهی دندان از سیگار
سیاهی دندان از سیگار

افراد سیگاری بخوانند!!

افراد سیگاری بخوانند!!

سیاهی دندان از سیگار

اکثر مردم از مضرات سیگار برای سلامتی بدن آگاهند و می دانند که مصرف دخانیات باعث بیماریهای متعددی بر روی انساج بدن می شود و حتی ممکن است منجر به مرگ شخص نیز گردد. ولیکن اثرات مخرب سیگار روی سلامت بافت دهان و دندان را باور ندارندو یا نسبت به آن ناآگاهند.8f29406b29c41669cd1c4144e8349cdb
یکی از آثار سیگار روی دندانها ایجاد رنگدانه روی دندان ها ست که در اثر نیکوتین موجود در سیگار ایجاد می شود . سیگار در مدت کوتاهی باعث زردشدن دندان ها می شود و کسانی که به مدت طولانی و یا مقدار زیاد سیگار می کشند از قهوه ای بودن دندان ها شکایت دارند . هر چند خمیردندان های مخصوص افراد سیگاری در بازار وجود دارد که حاوی مواد ساینده بیشتری نسبت به خمیردندان های معمولی است ، اما باید توجه داشت که اثر این خمیردندان ها موقتی بوده و درمان قطعی این بدرنگی ترک سیگار است .

سیگار همچنین می تواند باعث بیماری های لثه شود. دندان های افراد سیگاری نسبت به سایرین استعداد بیشتری برای تشکیل جرم و پلاک میکروبی دارد که هردو ، عامل بیماری های لثه هستند.به علت کاهش اکسیژن در جریان خون سیگاری ها ، عفونت های لثه دیر تر افراد غیر سیگاری ترمیم می شود .

عفونت و بیماری های لثه از شایع ترین علل از دست رفتن زودهنگام دندان ها هستند . از دیگر آثار سیگار بر دهان می توان به بوی بد دهان و ابتلا به سرطان های دهانی اشاره کرد . افراد سیگاری با مشکلات خاصی در درمان های دندانپزشکی مواجه هستند . برای مثال قراردادن ایمپلنت در دهان این افراد ، با درصدموفقیت پایین تری نسبت به افراد دیگر می باشد . همچنین بسیاری از سیگاری ها نسبت به بی حسی موضعی مقاوم هستند یعنی با وجود تزریق ماده بی حسی همچنان درد را حس می کنند ( بسیار دیر بی حس می شوند )

اثرات تخریبی تنباکو بر دندان:

البته اثر تخريبي تنباكو تنها در كشيدن سيگار محدود نمي‌شود و شكل‌هاي ديگر اين ماده، نظير پيپ، قليان و تنباكوهاي جويدني، نيز بيماري‌هاي لثه را در پي دارند.

در ميان آثار سوء سيگار براي دهان و دندان، لثه‌ها در صف مقدم قرار دارند و مصرف تنباكو سلامت آنها را بيش‌از پيش به خطر مي‌اندازد. اگر نشانه‌هاي سلامت و بيماري لثه را بشناسيم، مي‌توانيم پيش از بيمار شدن لثه‌ها به فكر چاره باشيم.

لثه سالم صورتي رنگ است، قوام سفتي دارد و به دندان چسبيده است. بنابراين اگر در دهانتان لثه‌هاي قرمز و خونريزي‌دهنده ديديد كه به صورت نرم و شل روي دندان‌ها قرار گرفته‌اند و چسبندگي زيادي به دندان ندارند، بايد درباره سلامت لثه‌ها نگران شويد. در واقع لثه‌هايي كه با مسواك زدن، نخ كشيدن و در موارد حادتر به صورت خودبه‌خود خونريزي مي‌كنند، بيمار هستند.

اگر لثه بشدت بيمار شود و چسبندگي خود را به دندان و استخوان از دست بدهد، بين دندان و لثه فاصله‌اي ايجاد مي‌شود كه به پاكت لثه‌اي موسوم است. اين پاكت، محل تجمع ميكروب و فرآورده‌هاي آن و در نهايت حادتر شدن بيماري‌هاي لثه است. در مراحل بعدي و بسيار شديد بيماري‌هاي لثه، استخوان‌هاي حمايت‌كننده دندان‌ها در فك تحليل مي‌روند. دندان‌ها كم‌كم لق مي‌شوند و خيلي از مواقع دندان بدون آن كه كوچك‌ترين مشكلي داشته باشد، مي‌افتد.

شناخت سيگاري‌هاي قهار كار چندان پيچيده‌اي نيست. دندان‌هاي زرد و جرم‌گرفته، بوي نامطبوع دهان و پوسيدگي‌هاي دنداني ازجمله نشانه‌هاي مشترك در ميان تمامي علاقه‌مندان به انواع مواد دخانیات است، اما چرا سيگار چنين اثري روي دندان‌ها مي‌گذارد؟

سيگار باعث كم شدن و به دنبال آن غليظ شدن بزاق مي‌شود. به همين دليل در دهان سيگاري‌ها، بيشتر از سايرين جرم تشكيل مي‌شود. از طرفي رنگدانه‌هاي سياه حاصل از سيگار روي دندان‌ها مي‌نشيند و دندان‌ها را زرد يا سياه جلوه مي‌دهد. جرم‌هايي كه روي دندان‌ها و در كنار لثه تشكيل مي‌شود، محل تجمعي براي باكتري‌ها و آغاز بيماري‌هاي لثه است. سيگاري‌ها 2 تا 6 برابر غيرسيگاري‌ها دچار تخريب لثه مي‌شوند و استخوان‌هاي فك آنها 4/7 برابر بيشتر از ديگران تحليل مي‌رود.

جداي از رنگدانه‌هايي كه سيگار از خود به جاي مي‌گذارد و دندان‌ها را نازيبا مي‌كند، جايگزين‌‌هايي كه به جاي دندان‌هاي از دست رفته در دهان قرار مي‌گيرند نيز توسط سيگار تهديد مي‌شوند. مثلا زيبايي روكش‌هاي دندانپزشكي كه روي دندان‌ها قرار مي‌گيرند، علاوه بر رنگ و فرم روكش، بستگي به سلامت و فرم لثه‌اي دارد كه در مجاورت روكش قرار مي‌گيرد. از آنجا كه لثه‌هاي افراد سيگاري اغلب ملتهب و ناسالم است، روكش‌ دندان‌هاي آنها هم هيچ‌گاه زيبايي واقعي خود را به دست نخواهد آورد.

سیگاریها به علت بوی بد دهان رغبت بیشتری به استفاده از انواع خوشبو کنندها و دهانشویه ها نشان می دهند اما این دهانشویه ها با ایجاد بو و مزه مطبوع برای شخص سیگاری مشکل اصلی را پنهان می کنند !

تنباكو مهم‌ترين و خطرناك‌ترين عامل ايجاد سرطان دهان است. بنابر گزارش انجمن سرطان آمريكا هر چقدر شخص بيشتر و طولاني‌تر سيگار كشيده يا از تنباكوهاي جويدني استفاده كرده باشد، خطر ابتلا به سرطان دهان را هم در خود بالاتر مي‌برد. احتمال بروز سرطان دهان در سيگاري‌ها 6 برابر افرادي است كه سيگار نمي‌كشند. در بين افرادي كه سرطان دهان آنها درمان شده و مجددا سيگار كشيدن را شروع كرده‌اند، عود مجدد سرطان 37 درصد بوده، حال آن كه در افرادي كه سيگار را براي هميشه ترك كرده‌اند، تنها 6 درصد عود سرطان اتفاق افتاده است.

دود ناشي از سيگار، پيپ و قليان منجر به سرطان ناحيه دهان و همچنين نواحي پشتي آن مثل حلق، حنجره، شش‌ها و حتي مري، كليه و كيسه صفرا خواهد شد. كشيدن پيپ علاوه بر همه اينها عامل موثري براي ايجاد سرطان لب است. تحقيقات نشان داده است 90 درصد افرادي كه به گونه‌اي از سرطان دهان و حلق مبتلا شده‌اند، در گذشته نوعي از تنباكو را مصرف مي‌كرده‌اند.

معاینات دوره ای برای تمامی افراد الزامی است چرا که با انجام این معاینات پیش از آنکه وضعیت دهان و دندان به مرحله بحرانی برسد اقدام به درمان کرده و از گسترش بیماری جلوگیری می شود. افراد سیگاری بعلت اینکه بیشتر در معرض خطر هستند بایستی هر شش ماه یکبار اقدام به انجام معاینات دوره ای نموده و به دلیل زرد شدن و وجود جرم بر روی دندان هایشان ،بایستی هر 4 تا 6 ماه برای معاینه و جرمگیری به دندانپزشک یا بهداشتکار دهان مراجعه کنند .

دندانپزشک علاوه بر لثه و دندانها سلامت بافتهای مخاطی لب ها، گونه ها و زبان را چک می نماید تا در صورت تغییر بدخیمی اقدامات لازم را صورت دهد. ارتباط مداوم و دوره ای با دندانپزشک مانع از گسترش غیرقابل برگشت بیماریهای دهان و دندان می گردد .

 درمان گیاهی تیرگی دندان برا اثر مصرف سیگار

اگر رنگ دندان بر اثر سیگار کشیدن سیاه شده باشد، ریشه خشک زنبق را نرم ساییده و به صورت پودر درآورده و روزی ۳ تا ۵ مرتبه به دندان ها بکشید یا آب اکسیژنه را به وسیله پنبه به دندانها بمالید. ولی مواظب باشید که به هیچ وجه به لثه ها مالیده نشود.

 

همچنین ببینید

درمان یبوست

اگر دچار یبوست شدیم چه کنیم؟(قسمت اول)

اگر دچار یبوست شدیم چه کنیم؟! یبوست ومقابله آن فرمولی در نظربگیرید که بتواند یکی از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *