معماری
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / اگر میخواهید لبخندی زیبا با دندان هایی سفید داشته باشید این نکات را جدی بگیرید!!
علت تغییر رنگ دندانها
علت تغییر رنگ دندانها

اگر میخواهید لبخندی زیبا با دندان هایی سفید داشته باشید این نکات را جدی بگیرید!!

اگر میخواهید لبخندی زیبا با دندان هایی سفید داشته باشید این نکات را جدی بگیرید!!

 علت تغییر رنگ دندانها:

رنگ غیرطبیعی دندانها ممکن است به دلیل عوامل متعددی باشد. رنگ دندانها در میان افراد متنوع و متفاوت است. دندانهای ثانویه (دایمی) معمولاً تیره تر از دندان های اولیه (شیری) هستند. همچنین دندانها به طور طبیعی با افزایش سن به میزان خفیف تیره تر می شوند. اگر چه تغییر رنگ غیرطبیعی گاهی به دلیل تغییرات داخل  دندان ها ایجاد می شود ولی بهداشت به دندانها در سطح پایین، همچنین استفاده از دخانیات و نوشیدن قهوه و چای به تغییر رنگ دندان ها کمک میکند. یک علت شایع تغییر رنگ دندان ها، تشکیل پلاک دندانی (رسوبی از خرده های غذایی، بزاق و باکتریها) روی سطح دندانها میباشد. دندان هایی که از روی آنها پلاک تشکیل شده غالباً زرد مایل به قهوه ای هستند.tooth

نوشیدن زیاد یا مکرر چای و قهوه و استفاده از دخانیات و نیز داروهای مایع که حاوی آهن هستند ممکن است سطح دندان ها را رنگی کنند. همچنین دادن برخی داروها به اطفال دردوران رشد دندان های ثانویه(دایمی) نیز ممکن است باعث تغییر رنگ دندانها شود. فلوئوروزیس شرایطی است که در آن به دلیل افزایش فلوئور طبیعی در آب برخی از مناطق دنیا روی دندان ها لکه های رنگی ایجاد می شود.

ممکن است دندان در ادامه التهاب غیرقابل برگشت پولپ وقتی بافت نرم مرکز پولپ یا دندان میمیرد، تیره تر از حالت طبیعی شود. درمان کانال ریشه نیز ممکن است سبب تیره شدن دندان شود (اگر ماده ای که برای پر کردن دندان استفاده شده تیره باشد) رنگی شدن سطح دندان ها به صورت معمول و رایجی با لایه برداری و صیقل دادن دندان ها به وسیله دندانپزشک یا بهداشت کار دهان انجام می شود. اگر رنگ شدگی دندان شدید باشد می توان با استفاده از مواد شیمیایی آن را سفید کرد.

سفيد‌كننده‌اي به‌نام مريم گلي:

جويدن برگ‌هاي تازه مريم گلي يكي از بهترين روش‌هاي طبيعي براي از بين‌بردن رنگ دندان به‌ويژه تغيير رنگ‌هاي ناشي از مصرف بيش از حد چاي يا قهوه است. براي افزايش ميزان اثرپذيري مريم گلي، كافي است چند برگ تازه مريم گلي را به‌خوبي بجويد و بعد ميكس شده 5 گرم برگ مريم گلي تازه را روي دندان‌هاي خود ماساژ دهيد. تكرار اين ماساژ هر شب در مدت زمان كوتاهي كمك مي‌كند تا سفيدي از دست رفته به دندان‌هاي‌تان باز گردد.

لك‌زدايي با گل زنبق:

قطعا تا امروز درباره لك‌هاي دندان شنيده‌ايد كه يك يا چند دندان با وجود آن‌كه سفيد و سالم هستند اما به‌دليل داشتن لك و تغيير رنگ كوچكي جذابيت و زيبايي اوليه خود را ندارند. براي درمان اين لك‌هاي كوچك كه ناشي از مصرف مواد‌غذايي و نوشيدني‌هايي مثل چاي و قهوه است مي‌توانيد از گياه زنبق و نعنا استفاده كنيد. براي اين كار لازم است گياه تازه زنبق و نعنا را در مخلوط كن ريخته و آن‌ها را به‌خوبي مخلوط و ريز كنيد. سپس از اين مخلوط براي ماساژ دادن دندان لك شده استفاده كنيد.

این توصيه‌ها را جدي بگيريد:

اگر چه راهكارهايي متنوعي براي درمان تيرگي و لك شدن دندان و تغيير رنگ آن در طب مدرن و طب سنتي وجود دارد اما مراقبت‌هاي اوليه از دندان نيز در حفظ سلامت و تندرستي دندان و بازگرداندن سلامت و زيبايي آن نيز موثر است. بنابراين هرگز فراموش نكنيد كه حداقل 2 بار در روز دندان‌هاي‌تان را مسواك كنيد. حتما پيش از خواب از نخ دندان براي از بين بردن مواد زائد باقي مانده در فواصل دندان‌ها استفاده كنيد و از ياد نبريد كه تنها زيبايي و آراستگي ظاهري دندان‌ها ملاك نيست. سعي كنيد هر 6 ماه يك بار به دندان‌پزشك براي بررسي وضعيت دندان‌ها مراجعه كنيد.

همچنین ببینید

مصرف ماهی در دوران بارداری

آیا مصرف نمک در دوران بارداری باید کم و محدود گردد؟

آیا مصرف نمک در دوران بارداری باید کم و محدود گردد؟ بعضی از افراد به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *