معماری
خانه / درمان دیابت / ایا دیابت نوع 2 قابل درمان است؟
ایا دیابت نوع 2 قابل درمان است؟
ایا دیابت نوع 2 قابل درمان است؟

ایا دیابت نوع 2 قابل درمان است؟

ایا دیابت نوع 2 قابل درمان است؟

دیابت نوع2

ديابت نوع 2 شرايط مزمني است که در آن، بدن، قادر به استفاده و ذخيره گلوگز نمي باشد و گلوکز به جاي تبديل به انرژي به جريان خون باز گشته و سبب ايجاد علايم مختلف مي گردد.
ديابت نوع 2 (يا ديابت بزرگسالي يا غير وابسته به انسولين) در نتيجه عدم توانايي بدن در توليد انسولين کافي و يا ناتواني از استفاده ي بهينه از انسولين توليدي رخ مي دهد؛ که به اين حالت مقاومت به انسولين گفته مي شود.
اين نوع ديابت اغلب در افراد بالاي 40 سال، چاق و داراي سابقه خانوادگي ديابت رخ مي دهد ولي متاسفانه بايد اذعان کرد که امروزه آمار ابتلاي افراد جوان تر نيز به دليل شيوه زندگي امروزي افزايش يافته است.

علائم دیابت نوع دوم

علایم دیابت نوع دوم:

  •   تیره شدن رنگ صورت
  •  خارش پیدا کردن، کرخ و بیحس شدن پاها، انگشتها و ساق پا
  •  هرگاه یک جای بدن زخم و یا بریده شود دیر بهبود یابد

 عفونت های پوستی

روند رو به افزایش بیماری با افزایش موارد چاقی و عوامل استرس زای زندگی ارتباط مستقیم دارد به نحوی که میزان موارد مبتلایان به دیابت نوع اول و دوم را تا سال ۲۰۲۵ در حدود ۳۰۰ میلیون نفر در کلی جهان برآورد کرده اند که از این رقم بیش از ۸۵ درصد از مبتلایان، به دیابت نوع دوم دچار خواهند بود.

این بیماری شایع ترین علت ایجاد کوری، قطع اندام تحتانی و اختلال در عملکرد کلیه ها است، لذا دیابت شیرین را نباید تنها به یک بیماری مزمن با مرگ ومیر زیاد محدود کرد بلکه باید آن را یک بحران عمدهٔ سلامت اجتماعی با اهمیت همه گیر .شناختی دانست.

شیوع فزاینده دیابت را به چندین عامل می توان ارتباط داد که از آن جمله افزایش هشداردهندهٔ چاقی به علت سبک زندگی نشسته و کم تحرک و رژیم های پرانرژی و چربی بالاست. همچنین پیرشدن ساختار جمعیتی که خطر ابتلا به این بیماری را در آنها بیشتر می کند.

درمان این بیماری مرحله به مرحله از رژیم غذایی آغاز شده، با ورزش ادامه یافته و به برخی از مراقبت ها به صورت بهره گیری از عرقیات گیاهی مانند زول و بوقناق و دوغ شتر و از «داروهای گیاهی» که می تواند بیماری را محدود و مهار کند کشیده شده و در اغلب موارد استفاده از غذاهای سالم و ارگانیک ضد دیابت را طلب می نماید، در نهایت برخورداری بیمار از رژیم خام گیاه خواری را به عنوان آخرین گزینهٔ درمانی ضرورت می دهد.

آيا ديابت قابل علاج قطعي و ريشه کني است؟

بايد اذعان نمود که در حال حاضر هيچ راه درماني براي بهبود قطعي ديابت نوع 2 شناخته نشده است. البته در مراحل اوليه مي توان به راحتي کنترل قند خون را در فرد مبتلا اصلاح نمود. ولي اين بدان معنا نيست که اين فرد مي تواند مجددا به عادات نادرست زندگي قبلي خود باز گردد. چرا که در هر صورت اين افراد احتمال افزايش مجدد قند خون را در طي مراحل مختلف زندگي خواهند داشت. به همين دليل با تشخيص اوليه ديابت حتي پس از اصلاح قند خون شما بايد کنترل قند خود را به صورت ادواري انجام دهيد.
اگرچه نظرياتي در مورد نقش عمل باي پس معده در درمان ديابت نوع 2 وجود دارد با اين حال اين رابطه بين عمل جراحي و درمان ديابت نوع 2 هنوز به اثبات نرسيده است.

همچنین ببینید

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۱ چیست؟!

دیابت نوع ۱ چیست؟! دیابت نوع ۱ این نوع دیابت، یک بیماری خودایمنی است. بیماری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *