معماری
خانه / بیماریهای چشم وگوش / برای تنبلی چشم کودکان چه کنیم؟
تنبلی چشم در کودکان
تنبلی چشم در کودکان

برای تنبلی چشم کودکان چه کنیم؟

برای تنبلی چشم کودکان چه کنیم؟ 

تنبلی چشم 

تنبلی چشم که اصطلاح پزشکی آن amblyopia (واژه یونانی به معنی چشم ضعیف یا تنبل) است، شایع ترین اختلال بینایی در کودکان به شمار می آید. تنبلی چشم به اختلالی گفته میشود که در آن، بینایی یکی از دو چشم به دلیل عدم هماهنگی کاملی و صحیح مغز و چشم در زمینه تولید تصاویر کاهش مییابد. چشم دچار تنبلی در ظاهر سالم است ولی به طورطبیعی مورد استفاده قرار نمیگیرد زیرا مغز، تصاویر چشم طرف مقابل را تأیید می کند و مورد توجه قرار می دهد. تنبلی چشم در ۲ تا ۳ درصد کودکان وجود دارد. تنبلی چشم ممکن است در اثر هر نوع اختلالی که بر تکامل طبیعی بینایی یا استفاده از چشم ها تأثیر بگذارد ایجاد شود. لوچی (استرابیسم)، نزدیک بین تر، دوربین تر یا آستیگمات تر بودن یک چشم نسبت به چشم مقابل و گاهی اختلالات دیگر چشم مانند آب مروارید موجب بروز تنبلی چشم می شوند. تنبلی چشم در صورت عدم درمان موفقیت آمیز در اوایل دوران کودکی، معمولاً ادامه پیدا می کند و شایع ترین علت اختلال بینایی در یک چشم در بین کودکان، جوانان و افراد میان سال را تشکیل میدهد. درمان تنبلی چشم، مجبور کردن کودک به استفاده از چشم ضعیف تر (چشم دچار کاهش بینایی) است. برای این کار می توان از یکی از دو راه زیر استفاده کرد:

الف) ریختن روزی یک قطره از دارویی به نام آتروپین در چشم سالم به منظور ایجاد اتساع موقت مردمک و در نتیجه، تار شدن موقت آن، که با این کار کودک ترجیح خواهد داد از چشم دیگرش (چشم مبتلا به کاهش بینایی) استفاده کند. در نتیجه، به تکامل بیشتر بخشی از مغز که به بینایی اختصاص دارد کمک می شود.

ب) قرار دادن یک چشم بند کدر و چسبنده بر روی چشم سالم برای مدت هفته ها یا ماهها به منظور به کارگیری چشم ضعیف تر و کمک به تکامل بیشتر بخشی از مغز که به بینایی اختصاصی دارد.

درمان تنبلی چشم

جهت درمان تنبلي چشم، بعد از رفع علت زمينه ساز تنبلي (مثل اصلاح عيب انکساري يا رفع کدورت مسير بينايي)، بايد کودک را به استفاده از چشم ضعيف وادار نمود. اين کار معمولا با بستن چشم سالم براي هفته ها يا ماه ها صورت مي گيرد.
چشم پزشک ممکن است براي اصلاح عيب انکساري چشم (نزديک بيني، دوربيني يا آستيگماتيسم)، عينک تجويز نمايد. اگر عينک به تنهايي باعث بهبود بينايي نشود، بستن چشم سالم هم لازم خواهد بود.
استثنائا در مواردي که تنبلي چشم ناشي از انحراف چشم باشد، درمان تنبلي چشم معمولا پيش از جراحي براي اصلاح انحراف چشم صورت مي گيرد و بستن چشم غالبا پس از جراحي نيز ادامه مي يابد.
اگر چشم پزشک متوجه آب مرواريد (کاتاراکت) يا افتادگي پلک و يا ناهنجاري ديگري شود، اغلب انجام جراحي براي اصلاح مشکل زمينه اي قبل از درمان تنبلي لازم مي باشد و پس از جراحي، بستن چشم سالم، براي بهبود بينايي لازم است.

همچنین ببینید

عفونت گوش

از عفونت های مزمن گوش چه میدانید؟!

از عفونت های مزمن گوش چه میدانید؟! عفونت های مزمن گوش و رابطه آن با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *