معماری
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / برای درمان یرقان از گیاه دارویی جدوار استفاده کنید؟
جدوار
جدوار

برای درمان یرقان از گیاه دارویی جدوار استفاده کنید؟

برای درمان یرقان از گیاه دارویی جدوار استفاده کنید؟

جدوار چیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی جدوار است . جدوار ساقه  زیرزمینی یا بیخ گیاهی از خانواده زنجبیلZingiberaceae است، دارای برگ هایی بلند، شبیه برگ زردچوبه به طول حدود یک متر می باشد.گل  آن زردرنگ است. ساقه  زیرزمینی آنها سیاه و مغز آن بنفش است، اگر آن را بسایید، گرد آن بنفش و طعم آن تلخ می شود.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:جدوا-زدوار -ژدوار – سطوال

طبیعت آن:گرم وخشک است

خواص جدوار :

اگر ۰/۵ تا ۲ گرم از آن برحسب مزاج و سن مختلف کوبیده و خورده شود، مدر، بادشکن و تقویت کننده است، برای حل کردن خون لخته شده در رگ یا بلاد کلوتس، تسهیل و تسریع جریان خون در رگ ها و کاهش درد پشت و شکم در دوران عادت ماهیانه تجویز می شود، برای درمان وبا، ناراحتی های قلبی، سوزاک و گزش مار مفید می باشد، قاعده آور است و در موقع عادت ماهیانه  نامنظم مصرف می شود، مقوی کبد، احشا و آلات درون شکم است، برای رفع جمیع سموم سرد و گرم پادزهری مؤثر خواهد بود، بازکننده ی انسداد و گرفتگی  مجاری است مسکن دردها و مقوی چشم می با شد برای افزایش اشتها،تحریک و افزایش نیروی جنسی خیلی مؤثر و منعظ است، برای درمان صرع، فلج، لقوه، رعشه، سستی، بی حسی، خواب رفتگی اعضا، استسقا، یرقان، ضعف معده، خرد کردن سنگ مثانه، رفع سختی ترشح ادرار، رفع عفونت از اخلاط و اکثر بیماری  سرد مؤثر می باشد، اگر در هفته اول پس از وضع حمل برای رفع ضعف به مادر خورانده شود مؤثر است.

موارد دشواری وضع حمل اگر یک گرم از آن را ساییده و با آب شنبلیله یا شیره خارخسک یا جلاب بخورید، وضع حمل آسان می شود.

اگر بچه در شکم مرده باشد و بدن در اثر آن مسموم شده باشد و یا در وقت تولد بچه، مادر دچار ضعف بسیار شده باشد و یا خون نفاس زیادی از رحم جاری شده و در اثر آن ضعف بسیار عارض شده باشد، به مدت یک هفته هر روز صبح ناشتا ۰/۵ گرم از ساییده شده  آن را با گلاب مخلوط کرده و به بیمار بدهید، مؤثر می باشد.

در مورد اکثر بیماری ها مغزی بچه ها کوچک، اگر مقدار کمی از آن را ساییده با شیر مادر به بچه بخورانید، مفید است و در مورد جوانان می توانید ۲ تا ۲/۵ گرم از آن را ساییده و مخلوط با دارو مناسب به آنها بخورانید.

دو گرم از آن را نرم بسایید و با سرکه ی رقیق مخلوط کرده بخورید. برای رفع مسمومیت گزش مار کشنده، عقرب و جانوران سمی دیگر نافع است، برای رفع دردها و تحلیل ورم داخلی مفید می باشد.

اگر چند روز، هر روز دو گرم از آن را بسایید و با جلاب و یا شربت گاوزبان و بادرنجو به یا عرق  مناسب نظیر عرق گاوزبان و گلاب یا بادرنجبویه، بیدمشک و نیلوفر بخورید، برای تفریح قلب، رفع ضعف، قلب، رفع خفقان و تپش و فشار قلب خصوصاً در مواردی که از برودت و سردی باشد نافع است.

آن را بسیار نرم بسایید و با سرکه و گلاب مخلوط کرده روی ورمها بمالید. برای نرم کردن و تحلیل ورم ها خصوصاً ورم پس گوش، زیربغل و انتها ران یا کشاله  ران نافع است، همچنین برای خناق و خنازیر و سایر ورمهای گلو و حلق مفید میباشد. مالیدن آن بر پشت چشم برای تحلیل ورم پلکها، روی دندان برای تسکین درد سرد دندان و روی بواسیر برای تسکین درد و تحلیل ورم بواسیر نافع است و مالیدن آن بر پشت زهار (محلی روییدن مو در اطراف آلات تناسلی) برای رفع زخم مثانه و باز شدن گرفتگی ترشح ادرار بسیار مفید می باشد.

آن را بسیار نرم بسایید و با روغنی مناسب مخلوط کرده و بمالید. برای درمان بیماری  دماغی و اعصاب مانند صرع، سکته، فلج، لقوه، سستی اعضا، رعشه و خواب رفتگی و نظایر آن مفید می باشد.

پاشیدن گرد آن بر جراحت ها برای التیام و بند آمدن خون روی نافع است

 

موارد مصرف  جدوار در طب سنتى:

پزشكان سنتى درباره خواص گياه دارویی جدوار چنين مى‏نويسند: داروئى است هندى كه به قسط شباهت دارد پادزهر سموم و گرم و خشك است. ترياق كليه سموم از افعى تا آكونيت و غيره مى‏باشد و جانشين آن در پادزهرها سه برابر وزن آن زرنباد است (ابن سينا)

اگر به اندازه نيم يا 1 گرم آن را سائيده با شراب يا آب گرم بنوشند دردهاى داخلى نظير قولنج، درد معده، سنگ مثانه، سختى دفع ادرار را آرام مى‏كند هم‏چنين مخلوط آن با سركه يا گلاب مسكن دردهاى ظاهرى مى‏باشد و در آماس‏هاى بلغمى، صفراوى و سوداو نظير ورم زير بغل، كشاله ران، خيارك، خنازير و زخم‏هاى سخت و دير علاج‏پذير موثر مى‏باشد.

خوردن حدود 20/ 1 گرم آن با گلاب و شراب در انسداد كبد، قرحه مثانه، دشوارى زادن، صرع كودكان، ضعف نيروى جنسى و طپش قلب موثر و ماليدن آن در بواسير سودمند مى‏باشد. در فالج، لقوه، رعشه، استرخاء، استسقاء، يرقان و تب چهاريك سودمند است. چكاندن خيسانده آن در چشم ورم ملتحمه را درمان مى‏كند و چنانچه قبل از زايمان به مدت 7 روز هر روز حدود 2/ 1 گرم آن را با آب تا جريزى، شيره خار خسك و گلاب تناول نمايند وضع حمل را آسان و در ضعف بعد از زايمان و خونروى زياد نفاس موثر مى‏باشد

در موارد ضعف هاضمه، بى ‏اشتهائى، نفخ، تنبلى كبد، تهوع و نفخ شكم از آن استفاده مى‏نمايند.در هند خواننده‏ها براى نرم كردن صدا آن را مى‏جوند و در موارد سرماخوردگى، برنشيت، سرفه و تب همراه با فلفل دراز، دارچين، شيرين‏بيان و عسل از آن استفاده سنتى به عمل مى‏آورند. هم‏چنين در بيماريهاى مزمن پوستى مورد استفاده قرار مى‏گيرد. در چين از آن به‏عنوان ضد ورم و به منظور پيشگيرى از پيشرفت سرطان گردن رحم و هم‏چنين به‏عنوان دارو كمكى در راديوتراپى و شيمى‏تراپى استفاده مى‏شود.

 

همچنین ببینید

درمان خارش پوست

درمان خارش پوست در طب سنتی!!

درمان خارش پوست در طب سنتی!! جرب یا خارش شبانه  کوگرد زرد ۵ گرم ،رو …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *