معماری
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / بیماری سفیدی پوست«ویتیلیگو»چیست؟
بیماری سفیدی پوست
بیماری سفیدی پوست

بیماری سفیدی پوست«ویتیلیگو»چیست؟

بیماری سفیدی پوست«ویتیلیگو»چیست؟

بیماری سفیدی پوست

بیماری شما «ویتیلیگو» نام دارد. در این بیماری، بعضی از نقاط پوست به علت از بین رفتن سلولهای حاوی رنگدانه ملائین، سفید به نظر می رسد. ابتدا این ضایعات محدودند و بعداً به کندی و در طی سالها در بدن پیشروی می کنند. بیشتر هم صورت و پشت دستها و نواحی زیر بغل درگیر می شود. و ویتیلیگو اصولاً نیازی به درمان ندارد مگر در افرادی که به علت مشکلات زیبایی احساس نگرانی می کنند.

 

درمان بیماری سفیدی پوست

برای درمان می توان در ابتدا از کورتن های موضعی و یا ترکیبات «پسورالن» موضعی استفاده کرد. خط بعدی درمان استفاده از «متوکسالن» خوراکی است که کل دوردرمان آن یک تا دو سال و اولین آثار بهبودی آن حداقل ۳ ماه زمان) می خواهد.

از درمان های دیگر این بیماری کورتن خوراکی و پیوند در پوست می باشد که تمامی درمان های ذکر شده یقیناً باید تحت نظر پزشک معالج شما باشد. در ضمن شما می توانید با استفاده از مواد آرایشی خاص، این نقاط بی رنگ را تا حدودی به رنگ طبیعی سایرنقاط پوست نزدیک کنید.

اين روش سادهترين و كمعارضهترين شيوه درماني است، اما اثربخشي آن به اندازه روشهاي درماني ديگر نيست، با اين حال در صورتيكه بيمار از پمادهاي قويتري استفاده كند، شاهد بروز عوارضي در نواحي مورد استفاده خواهد بود. داروهاي استروئيدي در اين شيوه درمان با تحريك سلولها باعث توليد رنگدانه بيشتر يا مهاجرت سلولها از نقاط سالم به نواحي درگير بيماري ميشوند.

به نظر ميرسد با وجود آن كه استفاده از ليزر و نور درماني ميتواند به خودي خود عوارضي را براي شخص به همراه داشته باشد، در مواردي كه بيماري شكل گستردهتري به خود گرفته است، انتخاب ديگري براي درمان لكههاي پوستي باقي نميماند.

همچنین ببینید

کهیر

چه عواملی باعث کهیر می شود؟!

چه عواملی باعث کهیر می شود؟! کهیر چیست؟ کهیر واژه  ساده ای است که به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *